Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak znaleźć czas na potrzeby dziecka, ale też swoje?

Monika Perkowska
Rodzic XXI wieku ODC. 16/29

Materiał treningowy dla rodziców

Transkrypcja video Jak znaleźć czas na potrzeby dziecka, ale też swoje?

00:00:11

Jak znaleźć tras na potrzeby dziecka, ale też potrzeby swoje? To jest pytanie, które bardzo często zadają mi rodzice na warsztatach, czy w czasie terapii rodzinnej czy konsultacjach.

00:00:26

EE dlatego, że myślę sobie, że kultura, w której żyjemy masmedia, różne aplikacje, z których korzystamy, portale społecznościowe dają nam takie sprzeczne 2 informacje, które nie do końca są dla nas zrozumiałe i.

00:00:47

Ani rozum ani serce nie umie tego jakoś połączyć tych 2 sprzecznych informacji, bo z jednej strony.

00:00:56

L istnieje bardzo dużo artykułów, bardzo dużo fill poglądów, że absolutnie potrzeby dziecka są najważniejsze, że my całe życie musimy poświęcić dziecku, że jak tylko się dziecko pojawi, to Wszystko dla niego to już się nie liczę. Ja nie liczy się mąż, partner, partnerka.

00:01:17

W cały świat jak bez ma stanąć do góry nogami, bo my teraz każdą najmniejszą potrzeby mamy zaspokajać, a z 2 strony pojawiają się głosy, że jakby co ty robisz nie można dziecka rozpieszczać. Przecież to zaraz będzie bezstresowe wychowanie.

00:01:35

Eee Patrz też na swoje potrzeby. Przecież dziecko ma się dostosować i ma z tobą żyć i tak dalej.

00:01:43

I teraz myśląc o tym temacie, to chciałam zwrócić państwa uwagę na to, że jest to trudne, żeby wyważyć te 2 poglądy, bo z jednej strony fajnie jest po prostu mieć wiedzę o tym, że dzieci potrzebują od nas akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, poczucia przynależności do rodziny.

00:02:04

Bliskość w ogóle miłości, ale z 2 strony też zastanawiamy się nad tym, czy gdzieś tutaj się nie zadzieje w wychowaniu naszego dziecka jakieś nadużycie wobec nas, że my się stajemy, nieszczęśliwi i ja teraz może posłużę się takim sloganem, który może wszedł do takiego kolokwialne go obiegu. Natomiast on ma głębszy sens. To znaczy.

00:02:28

Jest takie powiedzenie, że kiedy rodzice szczęśliwe, to dziecko jest też szczęśliwe, a chodzi tu oczywiście o to, że ten nasz dobrostan jest bardzo dobrostan psychiczny.

00:02:38

Jest bardzo ważny, jeśli chodzi o wpływ na dziecko, bo jeśli my jesteśmy, czujemy, że żyjemy w bezpiecznym świecie. Jest nam dobrze, w świecie jest nam dobrze w pracy ze sobą, co nie oznacza, że nie mamy problemów, tylko czujemy, że mamy zasoby, żeby sobie poradzić z tymi problem.

00:02:55

Nami to to jest taki czas i taki moment, że dziecko czuje się bezpiecznie, co nie oznacza, że my nie popełnimy mnóstwo masę błędów wychowując dziecko, tylko chodzi o to, czy my sobie to wybaczamy, czy my przepraszamy, czy my czujemy, że jesteśmy w ogóle fer sami ze sobą, czy dobrze nam się układa w związku?

00:03:15

Czy w związku z tym dobrze nam będzie szło, jeśli chodzi o relacje z mężem, żoną i teraz jak to jest pogodzić, bo.

00:03:27

Jeśli chodzi o kulturę, w której żyjemy, to ona trochę narzuca nam też poświęcenie się i takie robienie wszystkiego pod dziecko.

00:03:37

Natomiast rodzice zgłaszający się do gabinetu bardzo często mówią o tym, że oni czują, że już Wszystko zrobili, oni się wręcz spinają.

00:03:45

Oni oni nerwowo już Wszystko robił, żeby tylko było pod dziecko. Natomiast proszę zobaczyć, jaki to daje efekt dziecku, bo wtedy dziecko robi się bardzo nerwowe. Dziecko czuje, że coś tutaj jest.

00:03:57

Nie tak.

00:03:59

Wsiadamy do samolotu, w tym samolocie ma być Wszystko ułożone pod dziecko tutaj kocyk, tutaj torba tutaj, żeby tylko się wyspał, o żeby było wygodnie cicho, no bo śpi nie można przeszkadzać i to są takie podstawowe przykłady, które mi teraz przyszły do głowy, o których mówią pacjenci, a które pokazują, jak jak my siebie nadużywamy w takim.

00:04:24

W takim pędzie w tym, żeby było Wszystko idealnie i w ogóle niektórzy myślą, że da się tak życie zrobić, tak zorganizować tak tak przeżyć w ogóle, żeby to było idealnie zorganizowane.

00:04:37

Natomiast umówmy się wtedy to to jakby to życie nigdy nie jest idealne, bo jego się nie da zaplanować. Nie jesteśmy do końca władcami tego życia.

00:04:45

Jesteśmy oczywiście wolni dużo od nas zależy, ale gro sytuacji nie jest zależne od nas. Natomiast wracając do tego powiedzenia, szczęśliwy rodzic, to jest szczęśliwe dziecko.

00:04:56

Kiedy rodzic czuje, że radzi sobie z otaczającą rzeczywistość tę tą i nieidealną i że to życie jest po prostu dobre, wystarczająco dobre i że mogę być wystarczająco dobrą matką i wystarczająco dobrym ojcem.

00:05:11

To wtedy dziecko też czuje, że może być wystarczająco dobrym dzieckiem, że może się rozwijać we własnym tempie, że nie musi być idealnie.

00:05:17

Musi być perfekcyjne, nie musi się przejmować zanadto różnymi rzeczami, które które tak naprawdę nie do końca są ważne. I pamiętajmy o tym, że da się zaspokoić potrzeby wszystkich nas, czyli ja jako kobieta, jako matka, jako żona mogę zaspokajać swoje potrzeby, nie opuszczając przecież przy tym dziecka.

00:05:37

Unikajmy skrajnych postaw z jednej strony skrajną postawą jest to, że w ogóle nie robię nic dla siebie i nie dla mojego małżeństwa.

00:05:45

Nie byłam na randce z mężem 3 lata.

00:05:47

Nie byłam sama dla siebie w jakimś miejscu też przez 2 lata, dlatego, że Wszystko kręci się wokół dziecka. To wtedy mówimy, że to jest nadużycie wobec nas dorosłych, a dziecko wcale nie szczęśliwa, bo widzi, że i my nie jesteśmy z tego szczęśliwi.

00:06:00

A z 2 strony 2 taką bardzo, bardzo skrajną postawą jest to, że staramy się zrobić tak, żeby dziecko.

00:06:09

Bo jakby Wszystko robiło samo niech ona sobie ciągle siedzi u dziadków. My się nie interesujemy, my mamy ciągle jakieś swoje sprawy, niech siedzi z nianią.

00:06:18

Przecież oni zadbają i wtedy dziecko czuje, że ono jest na ostatnim miejscu. Chodzi o to, żeby dziecko czuło, że jest ważne, ale nie obarczaj my dziecka tym, że jest najważniejszą w ogóle najważniejszą sprawą osobą i jego sprawy są najważniejszymi naszymi sprawami, dlatego, że to jest znowu obciążenie dla nas. Ono jest ważne tak samo, jak i my jesteśmy ważni.

00:06:41

A z 2 strony nie pokazujmy dziecko, że nas nic nie obchodzi, że nawet żona jest nieważne, że tylko my się liczymy z własnymi potrzebami, więc proszę zobaczyć, że rozmawiamy tak naprawdę o zdrowym rozsądku jakimś takim wy Środkowa iu tych tych potrzeb naszych i dziecka.

00:06:56

Oczywiście, że jak się pojawia dzidzia na świecie, no to my szalejemy i jest to najszczęśliwszy moment w naszym życiu i i Wszystko jest dopasowane, ale dziecko też rośnie i i potem jakby każdy się troszeczkę rozdzielę. Każda z nas jest odrębnym, wolnym człowiekiem.

00:07:11

I tworzymy też wspólnotę jako rodzina, natomiast.

00:07:16

Jak to wyważyć? Jeszcze tak taką próbuję znaleźć coś praktycznego, to by się państwu przydało.

00:07:23

Myślę, żeby rozmawiać, rozmawiać z żoną, mężem, partnerem, partnerką, przyjaciółmi, Terapeutą, swoim innymi ludźmi zainteresowanymi takim tematem i polegać też na swojej mądrości, na swojej intuicji, na swoich emocjach.

00:07:40

Dlatego, że bardzo często udaje się nam gdzieś znaleźć ten Złoty środek. Natomiast pamiętajmy, nie da się przeżyć życia idealnie, nie da się wszystkiego zaplanować idealnie i starajmy się też pokazywać, że.

00:07:55

Dziecku oczywiście, że my też popełniamy błędy. My jesteśmy zwykłymi ludźmi i.

00:08:02

I, że różne rzeczy nam się będą przydarzały, co nie oznacza, że my nie kochamy dziecka. Nie jesteśmy z nim i wtedy, kiedy po prostu mamy siłę i i i czas, i energię, i i taki i tak.

00:08:14

Ja akurat wtedy pomyśleliśmy o jego potrzebach. To my nie zaspokajamy tych potrzeb, więc naprawdę fill bardzo obarczające jest myślenie o sobie jako o wystarczająco dobrym rodzicu.

00:08:25

Natomiast starajmy się nie krzywdzić dziecka tym, że wymagamy perfekcji od niego i od nas, ale też, że żona się dla nas nie liczy, albo że ze w ogóle jego zdanie, tak jak kiedyś mówiono dzieci i ryby głosu nie mają, bo to też jest krzywdzące w tą 2 stronę, że jest nam ono obojętne, więc zdrowy rozsądek, rozmawianie w naszym związku, zastanawianie się nad sobą.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały