Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak zbudować zaufanie w relacji rodzic-dziecko?

Monika Perkowska
Rodzic XXI wieku ODC. 12/29

Materiał treningowy dla rodziców

Transkrypcja video Jak zbudować zaufanie w relacji rodzic-dziecko?

00:00:00

 

00:00:12

Jak zbudować zaufanie w relacji rodzic? Dziecko? Myślę, że to jest nasze marzenie, żeby mieć relacje w ogóle społeczne relacje oparte na zaufaniu.

00:00:23

 

00:00:24

Bardzo dobrze, kiedy w naszym życiu wczesno dziecięcym, kiedy myśmy sami byli Mali i w naszej rodzinie i w społeczeństwie, w którym żyliśmy, ten świat był w miarę uporządkowane, w miarę przewidywalne w miarę bezpieczny, bo wtedy to nas nauczyło, że możemy ufać innym, że sami jesteśmy godni zaufania.

00:00:44

 

00:00:44

I że w ogóle relacje społeczne w dużej części opierają się na życzliwości, a to w rodzinie oczywiście na miłości, co nie oznacza, że nie będziemy mieć kryzysów, bo dobra relacja nie oznacza, że się w ogóle nigdy nie kłócimy, że nie ma miejsca.

00:00:58

Tam na złość jest miejsce na nas prawdziwych, nas samych, ale jednocześnie jest miejsce na to, żeby być zawsze ze sobą, nawet jakby się waliło i paliło.

00:01:09

 

00:01:10

Jeśli chodzi o dobre relacje, to oczywiście ogromne znaczenie ma wczesne dziecięce doświadczenie naszego dziecka w relacji z nami. Wtedy to też się budują więzi, natomiast pamiętajmy, że to nie jest tak, że my się mamy spiąć maksymalnie spiąć, żeby bardzo dobrze nam to wychodziło, żeby że mamy być idealni, że mamy wykonywać określone czynności i wtedy ta więź będzie się tworzyła. Nie, to jest tak, że oczywiście staramy się to.

00:01:39

Racjonalizować, rozumieć, jak po z winniśmy postępować z dzieckiem, ale jest tam też miejsce na błędy. No bo nie jesteśmy i D.

00:01:45

 

00:01:45

Ani chodzi o to, aby być wystarczająco dobrym rodzicem, wystarczająco dobrą matką, wystarczająco dobrym ojcem. Pamiętajmy też, że my jesteśmy zwykłymi ludźmi.

00:01:57

Mamy trudniejsze momenty. Nie chodzi o to, żebyśmy się pastwili nad sobą nad naszymi relacjami rodzinnymi i dążyli do jakiegoś ideału.

00:02:07

Jeśli myślimy o zaufaniu fill w relacji rodzic dziecku, dziecko to oczywiście zależy nam na tym, żeby zwrócić uwagę na to.

00:02:16

Że fajnie byłoby, gdybyśmy my byli przewidywalni dla dziecka. Przewidywalność polega na tym, że rodzic jest stabilny emocjonalnie, to znaczy ma stabilny nastrój. Dba o siebie, ma też jakąś swoją przestrzeń.

00:02:35

Bardzo często dzieci zgłaszają na wizytach w gabinecie, że taka nieprzewidywalność burzy im poczucie bezpieczeństwa. Mam na myśli to, że na przykład.

00:02:43

 

00:02:43

Eee, Jestem na wyjeździe z rodzicami, a tam się jeden rodzic bardzo upił. Był pod wpływem alkoholu. Czy zrobił coś dziwnego, albo jadę z rodzicem w korku i rodzić siebie jest innym kierowcą.

00:02:55

Są to sytuacje, które burzą poczucie bezpieczeństwa i dziecko nie do końca ufa rodzicowi. No bo nie wie, czego ma się spodziewać. Czyli nasza przewidywalność. To, że jesteśmy stabilni, to jest podstawa budowania zaufania na poziomie, rodzić dziecko. Ta stabilność będzie się też przejawiała w tym, że my jesteśmy w stanie panować nad sobą. To zna.

00:03:18

Czy wiemy, jak radzić sobie z własnymi emocjami?

00:03:20

 

00:03:21

Jeśli mamy zamiar krytykować dziecko, a następnego dnia postawić na piedestale i i bardzo współuczestniczy, bardzo podkreślać, no tak, to jesteś moją córką.

00:03:34

Tylko moja córka, tak, może dobrze to zrobić, tylko wiadomo, że ty jesteś z moich genów zrobiona. To to są takie postawy, które są bardzo skrajne i mimo że wydawałoby się, że takie ogromne chwalenie albo czasami skrytykowanie na krzyczenie na dziecko, to jest słuszna droga.

00:03:54

Tak, ale nie w takim wymiarze takim nadmiernej emocjonalności i pewnego rodzaju nie przywilej nieprzewidywalności.

00:04:00

 

00:04:01

Yy dzieci bardzo boją się też kłótni rodziców i to już jest taki większy wątek. Być może na jakieś odrębne nasze spotkanie, ale chcę zaznaczyć, że kłótnie rodziców burzą to poczucie bezpieczeństwa, szczególnie kiedy to może dążyć do rozstania.

00:04:18

Jest bardzo duża wontor, przemoc nowości i wtedy dzieci Fill zwracają uwagę na to, że czasami muszą stanąć po czyjejś stronie, czyli być bliżej z mamą, być bliżej statuą uczą się manipulowanie w relacjach społecznych. Uczą się.

00:04:34

Tego, że nie można ufać?

00:04:36

Znać, że fill niestabilność jest czymś normalnym, żył w takim schemacie, który pokazuje im, że fill niestabilność jest wpisana w ogóle w doświadczenie wręcz może się wytworzyć taka takie myślenie o sobie samym w dziecku, że ono nie zasługuje na dobro, że musi zawsze być coś źle. I wtedy ta stabilizacja wewnętrzna u dziecka jest jest zaburzą.

00:04:46

 

00:05:03

 

00:05:03

I pewnego rodzaju sytuacji rodzinne czy kłopoty rodzinne mogą wpłynąć na to, że dziecko będzie się czuło niebezpiecznie z własną rodziną.

00:05:12

Oczywiście są to sytuacje skrajne. One nie zdarzają się często, ale chcę jednak na to uczulić, dlatego, że te relacje rodzinne, które się budują na przestrzeni lat, kiedy dziecko wzrasta z nami i patrzy na Wszystko, co my robimy, jak my funkcjonujemy, ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zaufanie.

00:05:31

 

00:05:31

To oczywiście warto być takim przewidującym.

00:05:35

Obserwującym dziecko podążającym za dziecki za dzieckiem już to ma oczywiście w okresie noworodkowym niemowlęcym do czynienia mamy z tym zagadnieniem, to znaczy sprawdzamy, Aha, nie chcesz jeść to może chce żebym cię trzyma na rączkach, a możemy pozwolić sobie teraz pospać i tak samo na każdym etapie dalszym rozwoju dziecka.

00:05:57

Mam na myśli na przykład sytuację, kiedy to dziecko chodzi już do szkoły i też sprawdzamy, na ile się wtrącić, a na ile nie.

00:06:02

 

00:06:06

Kiedy być bliżej dziecka, kiedy dać mu taką przestrzeń, że się odsuwamy, że że nas nie potrzebuje? Czyli taka duża uważność, rozmawianie ze sobą o tym, kto jak się czuje, jakie wydarzenia mają miejsce zaufanie też buduje.

00:06:19

Oczywiście to, że my mówimy dzieciom prawdę, czyli kiedy ktoś w naszej rodzinie umarł, to oczywiście mówimy prawdę o śmierci tej osoby.

00:06:28

Staramy się być bardzo wiarygodni i pamiętajmy, że dziecko wie, kiedy my kłamiemy.

00:06:33

 

00:06:33

I, jeśli chcemy coś zataić, to to znaczy, że to jest dla nas tabu, ale to nie oznacza, że to jest tabu dla dziecka.

00:06:42

Jeśli chodzi o zaufanie, warto zwrócić uwagę na to, czego my się wstydzimy. Czasami jest to rozmowa o seksualności, czasami o zupełnie różnych innych tematach, bo dla każdego z nas coś innego będzie właśnie wstydliwe i wtedy korzystajmy z takiego wsparcia społecznego, czyli innych osób z rodziny. Może partner, partnerka, mąż, żona, może ktoś inny to zrobi tę rozmowę przeprowadzi.

00:07:05

 

00:07:06

Może w jakiś sposób skorzystamy z książek, żeby wspólnie razem przeczytać będzie nam wtedy dużo łatwiej rozmawiać o różnych trudnych sytuacjach.

00:07:13

Natomiast pamiętajmy, że to zaufanie polega przede wszystkim na przewidywalności i taka stabilność, że my zawsze chcemy. Chcemy być dzieckiem, że my zawsze je akceptujemy. Nawet kiedy jesteś wściekły, wściekła, ja ciebie chcę i Akceptuję, jesteś dla mnie ważny, ja ciebie nie opuszczę.

00:07:32

 

00:07:32

Tam opuszczenie oczywiście dla dziecka też oznacza to, że yy nim ciągle się tobą nie opiekuje. Nie mam dla ciebie czasu, ciągle jesteś gdzieś podrzucane podrzucane, żeby ktoś inny się tobą opiekował.

00:07:45

Natomiast pamiętajmy, no, że życie nie jest czarno białe, nie ma jakby skrajnie złych, skrajnie dobrych rodziców. Natomiast ona jest szare i staramy się oczywiście jako wystarczający dobrze rodzicem robić Wszystko to, co nam podpowiada rozum, aby dziecko było szczęśliwe, aby dziecko czuło, że może nam ufać, że my jesteśmy ostoją Bezpieczeństwa dla dziecka, bo.

00:08:06

 

00:08:06

Po czym czymże lepszym może być dla nas sytuacja, kiedy dziecko zwierza się z różnych swoich problemów? Oczywiście adekwatnie do wieku, no bo nastoletnie będzie zbliżało się przyjaciołom.

00:08:20

Natomiast kiedy zwierza się znasz ze swoich problemów i wie, że może na nas liczyć, że my nie skrytykuje, my, że my jesteśmy blisko.

00:08:29

Nie chodzi o to, żeby nigdy nie powiedzieć swojego zdania, ale czy czy zabronić wejść pod samochód, jak dziecko jest małe, ale.

00:08:36

 

00:08:37

MI szarpie nam się na na ulicy, ale chodzi tutaj o to, żeby dziecko czuło, że nawet jeśli się coś stanie, to może nam zaufać, bo my jesteśmy stabilni, że my je kochamy zawsze, bo wtedy nabywa taką takie doświadczenie. Taką umiejętność, że ludzie w ogóle są przewidywalni, można mi im ufać, można z nimi budować relacje.

00:09:00

 

00:09:00

Rodzice zawsze w razie czego są dla mnie. Nie chodzi o to, że muszę się ich kurczowo trzymać, ale że oni są w ogóle dla mnie, że mogę na nich liczyć, że są przewidywalni i na tym polega. Oczywiście zaufanie nie tylko w rodzinie, ale w ogóle, w naszych relacjach społecznych.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały