Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak budować relację ze stresem?

Mateusz Banaszkiewicz
Jak nie stresować się stresem ODC. 2/13

Mateusz Banaszkiewicz podpowiada, jak zbudować elastyczną relację ze stresem. Jak go przeżywać i wykorzystywać energię z niego płynącą?

Transkrypcja video “Jak budować relację ze stresem?” 

00:00:02 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:00:17 Mateusz Banaszkiewicz 

Ale ja tam aktualnie pracująca na Uniwersytecie stanforda w Stanach Zjednoczonych aliya prowadzi w ogóle od lat bardzo ciekawe badania. Jednym z badań, o którym państwu dzisiaj chcę wspomnieć. 

00:00:30 Mateusz Banaszkiewicz 

To badanie, które przeprowadziła w dużej firmie i to, co zrobiła, to wspierała pracowników, w tym co ja w tej chwili próbuję zrobić dla państwa, czyli wspierała pracowników w tym, żeby. 

00:00:34 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:00:42 Mateusz Banaszkiewicz 

Troszeczkę inaczej zaczęli myśleć o doświadczaniu stresu, czyli żeby troszeczkę uelastyczni sposób myślenia, żeby pamiętali, że tak stres potrafi szkodzić, potrafi być obciążające ci z nas, którzy mają trudne doświadczenia stresujące z przeszłości. Absolutnie się z tym szczególnie zgodzą. 

00:00:59 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:00:59 Mateusz Banaszkiewicz 

Z 2 strony i w tym właśnie wspierała pracowników. 

00:01:03 Mateusz Banaszkiewicz 

Próbowała pokazać, że stres potrafi być doświadczeniem, które prowadzi do wzrostu. Jego obecność nawet długofalowo, nie zawsze musi prowadzić do tego, że poniesiemy negatywne konsekwencje zdrowotne. 

00:01:16 Mateusz Banaszkiewicz 

Nie zawsze musi prowadzić do tego, że nasze życie będzie trudniejsze. Obecność stresu jest elementem życia człowieka i możemy robić różne rzeczy, które będą sprawiały, że będziemy mimo Wszystko odporni. Będziemy sobie lepiej radzili. Próbowałam po prostu zmienić sposób myślenia o stresie jako takim. 

00:01:33 Mateusz Banaszkiewicz 

Tylko takim pewnym zjawisku w naszym życiu, które potrafi być negatywne, ale nie musi, bo to jest dosyć złożone. 

00:01:39 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:01:39 Mateusz Banaszkiewicz 

I po takiej interwencji takiej typowo intelektualnej po prostu próbowała poprosić pracowników, żeby umieli przypomnieć sobie, pamiętaj, stres nie jest tylko negatywnym doświadczeniem, nie jest tylko negatywnym zjawiskiem. 

00:01:52 Mateusz Banaszkiewicz 

Jest pewnym takim odcieniu szarości. Po kilku miesiącach okazało się, że osoby, które zmieniły ten sposób myślenia na taki bardziej elastyczny, to byli pracownicy, którzy deklarowali, że ich takie symptomy zdrowotne bolący brzuch no bardzo wiele różnych. 

00:02:10 Mateusz Banaszkiewicz 

Symptomów stresu. 

00:02:12 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:02:12 Mateusz Banaszkiewicz 

To też symptomy były mniej intensywne, rzadziej występowały jako skutek uboczny tej zmiany sposobu myślenia o stresie ludzie przestali męczyć się tymi objawami, które wcześniej były bardzo obciążające i narastały. 

00:02:25 Mateusz Banaszkiewicz 

Co więcej, to były też osoby, które nabrały takiego poczucia, że ich efektywność w pracy jest większa również wtedy, gdy doświadczają stresu i na tym mnie również zależy, żeby państwo zbudowali taki rodzaj relacji ze stresem, który będzie bardziej elastyczny, nie tylko skupiony na tym, co słyszymy całe życie. O tym, że stres szczególnie długofalowo. 

00:02:45 Mateusz Banaszkiewicz 

Szkodzi zdrowiu. Dzisiaj państwa uwrażliwia na to, że to nie jest takie proste. 

00:02:49 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:02:50 Mateusz Banaszkiewicz 

Na podstawie swoich badań kram też zaproponowała taki pewien prosty model tego, jak możemy o tym stresie myśleć, żeby to było wspierające i to jest model dosyć spójny też z tym, co zaproponował Jeremy Jameson. 

00:03:05 Mateusz Banaszkiewicz 

Więc też będę Państwa zachęcał do tego sposobu myślenia, a mianowicie krem powiedziała, gdy coś trudnego dzieje się w twoim życiu, to po pierwsze w ogóle zauważ ten stres zauważ, że występuje w jakiejś formie albo intelektualnie, emocjonalnie, w twoim umyśle, albo doświadczasz go w ciele albo wszystkiego pod. 

00:03:25 Mateusz Banaszkiewicz 

Trochu zauważ stres. To jest pierwszy krok 2 krok. 

00:03:28 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:03:28 Mateusz Banaszkiewicz 

Ok, pozwól mu być obecnym zaakceptuj nie stresującą sytuację samą w sobie, czyli jeśli stres na, jeśli szef na ciebie krzyczy, to nie chodzi o to, żebyś zaakceptował, zaakceptowała fill to, że doświadczasz agresji w pracy, bo prawdopodobnie to jest sygnał, że trzeba się chronić. 

00:03:47 Mateusz Banaszkiewicz 

Trzeba postawić granicę, trzeba o siebie zadbać. Zaakceptuj jednak to, że reagujesz wtedy stresem, bo to jest barometr tego, że coś trudnego, ważnego dzieje się w twoim życiu. W tej chwili w Twojej pracy. 

00:03:59 Mateusz Banaszkiewicz 

Podobnie, jeśli państwo doświadczacie wystąpienia publiczne. 

00:04:02 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:04:02 Mateusz Banaszkiewicz 

Bo zamiast myśleć, muszę się uspokoić, bo mi będzie szczęka, drgało albo ręce będę źle Wyglądam, nie poradzę sobie. Pomyśl sobie te objawy, to doświadczenie. To jest barometr tego, że ta sytuacja jest dla mnie trudna. Jest dla mnie ważna. 

00:04:18 Mateusz Banaszkiewicz 

I nawet wtedy, kiedy w waszym życiu obecnie jest bardzo obciążający stres wynikający z tego, że ktoś bliski jest ciężko chory, albo z innego względu wynikający z tego, że jesteście państwo rodzice. 

00:04:28 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:04:29 Mateusz Banaszkiewicz 

A dla większości ludzi o wiele bardziej wspierające będzie zamiast myśleć sobie moje życie nie jest idealne. Moje życie jest stresujące, a na Instagramie albo mediach społecznościowych innego rodzaju widzę ludzi zadowolonych, szczęśliwych. 

00:04:42 Mateusz Banaszkiewicz 

Oni już doświadczają stresu. Ja doświadczam, zamiast myśleć w ten sposób znacznie bardziej wspierający będzie myśleć moim życiu. Dzieje się coś trudnego, dzieje się coś ważnego, gdy myślimy o osobie, która jest ciężko chora, gdy myślimy o nas być w tym w roli rodzica, możemy pomyśleć sobie. 

00:04:59 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:05:00 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:05:00 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:05:00 Mateusz Banaszkiewicz 

To doświadczenie jest barometrem tego, że w moim życiu jest ktoś, kogo kocham, na kim mi zależy, o kogo się martwię. Stres towarzyszy temu jako pewien barometr. Tego, że w moim życiu jest ktoś dla mnie ważny. 

00:05:12 Mateusz Banaszkiewicz 

Na tym polega ten rodzaj akceptacji i jako ostatni element kram mówi, wykorzystaj go, czyli jak już doświadczasz tego stresu i pozwalasz mu być obecnymi. Pamiętasz, że przynosi energię, z której możesz skorzystać skorzystać? 

00:05:27 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:05:27 Mateusz Banaszkiewicz 

Niej an czasem to będzie podjęcie działania, czyli wzięcie udziału w tym wystąpieniu publicznym. Czasem to będzie odbycie trudnej rozmowy po to, żeby to źródło stresu przestają być stresujące, żeby relacja była już bezpieczna, czasem to będzie na uczenie się czegoś nowego. Weźmy nawet jako przykład kurs prawa jazdy. 

00:05:47 Mateusz Banaszkiewicz 

Dla większości z. 

00:05:48 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:05:49 Mateusz Banaszkiewicz 

To jest stresujące doświadczenie i zamiast walczyć z tym stresem, warto byłoby w trakcie myśleć, jak o tym doświadczeniu, jako po prostu o źródle energii, które możemy wykorzystać po to, żeby się uczyć, próbować doświadczać i tak dalej i tak dalej. Wtedy zwykle skutek uboczny jest taki, że ta obecność stresu nie sprawia, że. 

00:06:10 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:06:11 Mateusz Banaszkiewicz 

Myślę, pamiętamy, że robimy błędy. Wręcz przeciwnie, wtedy łatwiej jest nam tą energią zarządzać tak, żeby skutecznie sobie radzić. Ja w tym powiedziałem, dlatego, bo na początku posłużyłem się anegdotą i mówiłem, że jeśli państwo będziecie mieli takie bardzo silne strategię wynikowe, czyli zawsze wtedy, kiedy doświadczamy stresu, myślimy sobie, nie chce go doświadczać, to wtedy możemy wycofywać się z różnych, trudnych, ważnych danych sytuacji. 

00:06:36 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:06:36 Mateusz Banaszkiewicz 

Kram i wielu innych badaczy i praktyków podkreślają nauczmy się decydować o tym, kiedy stres informacją, że sytuacji trzeba się wycofać. 

00:06:46 Mateusz Banaszkiewicz 

Na przykład, jeśli wracamy do domu i mamy do wyboru pójść naokoło parku albo przez Park i się stresujemy, to pewnie stres jest sygnałem, że warto jest pójść naokoło parku, bo to jest sygnały, że bezpieczniej będzie wycofać się z tej sytuacji, ale w naszym współczesnym życiu bardzo często stres i jest sygnałem o tym, że właśnie nasze życie jest zagrożone i trzeba uciekać. 

00:07:08 Mateusz Banaszkiewicz 

Bardzo często jest sygnałem, że żeby czegoś nowego się nauczyć albo poradzić sobie z czymś, albo uzyskać nowe możliwości, a trzeba w tą sytuację wejść pomimo obecności stresu, a ja bym dopowiedział wręcz skorzystać ze stresu jako z energii, która jest po to, żebyśmy poradzili sobie jak najlepiej. Mówiąc bardzo prosto, najbardziej wspierającym sposobem myślenia prawdopodobnie będzie myślenie o tym, że. 

00:07:24 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:07:34 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:07:34 Mateusz Banaszkiewicz 

Stres jest po prostu barometrem tego, że gracie państwo wysoką stawkę, zazwyczaj kiedy próbujemy coś w życiu ważnego, uzyskać, doświadczamy stresu, więc barometrem jest papierkiem lakmusowym, który informuje nas coś ważnego się dzieje. 

00:07:47 Mateusz Banaszkiewicz 

Pomyśl o jakiejś pierwszej ważnej randce. Nie wiem, czy ktoś z Państwa ma doświadczenie ważnej randki, która nie byłaby stresująca. Zazwyczaj jest. 

00:07:56 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:07:56 Mateusz Banaszkiewicz 

I teraz chciałbym to zilustrować na podstawie jednego z badań, które dotyczyło takiego trudnego doświadczenia, jakim jest po prostu ból. 

00:08:06 Mateusz Banaszkiewicz 

W tym konkretnym badaniu uczestnicy mieli taką no ważną rolę, bo ich rolą było by trzymać jak najwięcej szoków elektrycznych i te osoby zostały tak jak mówiłem wcześniej, tak jak to w badaniach podzielone na grupy. W tym przypadku na 3. 

00:08:22 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:08:23 Mateusz Banaszkiewicz 

Jedna grupa nie otrzymała żadnej interwencji 2 grupa otrzymała interwencję, którą byśmy nazwali odwracaniem uwagi. To znaczy te osoby były proszone o to, że gdy będziesz doświadczać tego bólu stresu, to spróbuj wtedy pomyśleć o czymś innym, jakoś odwróć swoją uwagę. 

00:08:41 Mateusz Banaszkiewicz 

To jest pewna strategia, którą no bardzo wiele osób wykorzystuje. To jest, stresujemy się, więc włączymy sobie serial, stresujemy się, to się najemy albo zrobimy cokolwiek, żeby o tym doświadczeniu stresującym nie myśleć. 

00:08:53 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:08:54 Mateusz Banaszkiewicz 

3 grupa była proszona o to, że gdy będziesz doświadczać tych trudnych objawów tego bólu, być może pomyślisz sobie za chwilkę. 

00:09:03 Mateusz Banaszkiewicz 

Ten prąd, guardini rękę nie wytrzymam, to spróbuj wtedy pomyśleć sobie, że być może jesteś w stanie wytrzymać więcej, niż ci się wydaje. 

00:09:15 Mateusz Banaszkiewicz 

To czego doświadczasz, to twoje myśli, ale on nie informują o tym, co się wydarzy. One informują o tym, co czujesz. Rzeczywistość może być zupełnie inna. 

00:09:24 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:09:25 Mateusz Banaszkiewicz 

W ten sposób ludzie byli uczeni budowania takiego pewnego dystansu wobec swoich Stanów wewnętrznych wobec swoich myśli i emocji. Takiego przypomnienia sobie, że to, co czuję, to, co myślę, nie definiuje. 

00:09:36 Mateusz Banaszkiewicz 

To jest pewna informacja, natomiast może być zupełnie inaczej mówiąc prosto, uczestnicy byli uczeni po prostu akceptacji dyskomfortu, tolerancji, dyskomfortu. 

00:09:46 Mateusz Banaszkiewicz 

I efekt był taki. 

00:09:47 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:09:48 Mateusz Banaszkiewicz 

Że osoby, które nie otrzymały żadnej interwencji, trochę było wytrzymały. Średnio 2,5 szoków elektrycznych. Natomiast osoby, które odwracały swoją uwagę, myśleć o czymś innym, o czymś przyjemnym, koncentrując uwagę, gdzie indziej wytrzymały więcej ponad 4,5 szoków elektrycznych. I to jest strategia, która czasem potrafi nam pomóc przetrwać jakąś trudną sytuację. Natomiast gdy jej nadużywamy, potrafi bardzo komplikować życie. Wyobraźcie sobie państwo relacje z kimś, kto nadużywa. 

00:10:18 Mateusz Banaszkiewicz 

Odwracania uwagi i zawsze wtedy, gdy chcecie. 

00:10:21 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:10:22 Mateusz Banaszkiewicz 

O czymś trudnym porozmawiać, bo na przykład jesteście w związku i chcecie odbyć trudną rozmowę. To ta osoba ciągle próbuje w jakiś sposób od tej rozmowy, uciec i. 

00:10:31 Mateusz Banaszkiewicz 

Ciągle jest czymś zajęta. 

00:10:32 Mateusz Banaszkiewicz 

Albo w jakiś sposób koncentruje się na czymś innym. 

00:10:35 Mateusz Banaszkiewicz 

Dla relacji to będzie bardzo niekorzystne, albo jeśli tą strategią jest picie alkoholu długofalowo. Oczywiście w ten sposób na uciekamy w pewnym sensie od życia, no i ryzykujemy nie tylko konsekwencjami zdrowotnymi, ale też psychologicznymi. 

00:10:50 Mateusz Banaszkiewicz 

Strategia akceptująca, jak się okazało, prowadziła do największej odporności. Te osoby wytrzymały ponad 8 szoków elektrycznych średnio i co więcej, to były też osoby, które subiektywnie zgłosiły najniższy poziom bólu. I to jest bardzo interesujące, że w pewnym sensie, kiedy ludzi uczy się tego, że. 

00:11:09 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:11:09 Mateusz Banaszkiewicz 

Doświadczenie stresu niż z czymś, z czym należy za wszelką cenę walczyć, jest czymś, co nam towarzyszy w życiu jako skutek uboczny. 

00:11:18 Mateusz Banaszkiewicz 

Bardzo często ludzie mówią i czują. To było stresujące, ale jakoś sobie poradziłem, albo jeśli mówimy o osobach, które doświadczają przewlekłego stresu, na przykład pacjentów cierpiących na zwykle pacjentki zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Gdzie? 

00:11:33 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:11:34 Mateusz Banaszkiewicz 

Ten ból jest doświadczeniem, które większym lub mniejszym stopniu będzie się pojawiało w toku życia. To gdy uczy się te osoby, że nawet jeśli doświadczam bólu, to będę koncentrować się na tym, na co mam wpływ, czyli pomimo obecności bólu wyjdę z domu, spotkam się z przyjaciółką, zrobię zakupy, nie będą ograniczać mojego życia. 

00:11:55 Mateusz Banaszkiewicz 

Ta umiejętność długofalowo często sprawia, że te osoby mają takie poczucie. Nie jest lekko, ale jednocześnie moim życiu są obecne rzeczy wartościowe. 

00:12:04 Mateusz Banaszkiewicz 

Jest obecny sens i wartość. 

00:12:05 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:12:07 Mateusz Banaszkiewicz 

Więc NATO państwa też uwrażliwia mam, że warto jest przyjąć taką postawę wobec tego, że stres towarzyszy nam czasem w życiu, ale również kiedy pomyślimy precyzyjnie na przykład emocje. 

00:12:19 Mateusz Banaszkiewicz 

Jako taki proces czy stan, z którym nie należy walczyć, jeśli z czymś należy walczyć, to czasem jest to sytuacja, która jest źródłem tego stanu i wtedy jeśli tylko możemy, warto jest podejmować wszelkie działania, żeby to nie miało miejsca. 

00:12:34 Mateusz Banaszkiewicz 

Czasem w życiu są sytuacje, których nie możemy zmienić i wtedy możemy pomimo obecności stresu próbować radzić sobie w inny sposób. I tutaj niebawem pojawi nam się temat C. 

00:12:38 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:12:44 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:12:44 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:12:44 Mateusz Banaszkiewicz 

A ja wkleiłem takie zdjęcie po to, żeby też posłużyć się pewną metaforą. Ona dla wielu osób potrafi być taką prostą strategię na to, żeby zapamiętać, jak możemy sobie radzić właśnie ze stresem poprzez jego akceptację jego obecności, a więc akceptacja stresu nie oznacza bezradności. Tak jak państwu wspomniałem to, że akceptujecie stres nie oznacza. 

00:13:08 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:13:08 Mateusz Banaszkiewicz 

Że z przyjemnością pozwolicie szefowi zachowywać się wobec was przemoc, owo akceptacja stresu jest jak akceptacja deszczu, czyli kiedy pada deszcz, to nie znaczy, że mam wyjść z domu bez parasola. 

00:13:21 Mateusz Banaszkiewicz 

Mogę wziąć parasol i podobnie będzie ze stresem. On jest sygnałem o tym, że coś wymaga mojej uwagi. Czasem zmiana tej sytuacji będzie najlepszym sposobem działania. 

00:13:30 Mateusz Banaszkiewicz 

Czasem, jeśli nie mogę tego zmienić, bo stres pojawia się w pracy, a ten projekt będzie jeszcze długofalowo stresujący, to mogę tą energię, która jest wynikiem stresu. 

00:13:41 Mateusz Banaszkiewicz 

Ukierunkować gdzie indziej, na przykład na aktywność fizyczną albo na wsparcie wobec innych osób, albo na cokolwiek innego. 

00:13:48 Mateusz Banaszkiewicz 

Co będzie konstruktywnym sposobem skorzystania z tej energii, którą ten stres przynosi. Jeśli nie mogę tego projektu zmienić, tak, żeby nie był stresujące i powiem doopce czas na badanie jest takie badanie, które bardzo lubię wykonane po sąsiedzku przeprowadzili je badacze w Niemczech i wybrali 2 grupy zawodowe, które mają szczególnie wysoki poziom ryzyka wypalenia zawodowego. Nauczyciele i lekarze. 

00:13:57 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:14:16 Mateusz Banaszkiewicz 

Badacze przyglądali się. 

00:14:17 Mateusz Banaszkiewicz 

Temu, w jaki sposób Todd te osoby podchodzą do stresu właśnie to znaczy przyglądali się temu, kto z tych specjalistów ma takie przekonanie, że kiedy w pracy doświadczam stresu, to za wszelką cenę muszę go zredukować. 

00:14:30 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:14:31 Mateusz Banaszkiewicz 

Albo to jest po prostu wyraz czegoś złego. Wyraz tego, że sobie nie radzę. A kto z tych specjalistów ma takie przekonanie, że no wyobraźmy sobie, że pacjent na przykład obraził lekarza. Badacze przyglądali się, kto wtedy z tych specjalistów potrafi pomyśleć sobie. 

00:14:48 Mateusz Banaszkiewicz 

To, co się przed chwilą wydarzyło, to jest pewna informacja. Może INFORMACJA O tym, że uraziłem pacjenta, albo że pacjent sobie z czymś nie radzi. 

00:14:54 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:14:54 Mateusz Banaszkiewicz 

Informacje o tym, że coś trudnego dzieje się w moim życiu, coś ważnego wymaga mojej uwagi, stres informacją. Co więcej, kto z tych specjalistów ma takie przekonanie, że te trudne objawy, które przynosi stres, to jest wyraz energii? 

00:15:10 Mateusz Banaszkiewicz 

Mój mózg wyzwala energię i KTOS tych specjalistów ma taką umiejętność, żeby o tym trudnym procesie, którym jest stres myśleć jako o pewnej motywacji, czyli mój mózg, ukierunkowuje uwagę na czymś, co jest ważne i ten trudny proces jest motywacją. 

00:15:26 Mateusz Banaszkiewicz 

Żeby tym się po prostu zajął? 

00:15:28 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:15:28 Mateusz Banaszkiewicz 

I obserwowali tych specjalistów w toku ich kariery i okazało się, że osoby, które miały tę zdolność, którą opisałem na slajdzie, potrafiły stres postrzegać jako informację. 

00:15:39 Mateusz Banaszkiewicz 

Źródło energii pewien taki proces motywacyjny, żeby czymś zająć, jeśli tylko możemy, to były osoby, które w toku swojej kariery miały najniższy poziom ryzyka wypalenia zawodowego i deklarowały najwyższą satysfakcję z pracy. 

00:15:53 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:15:54 Mateusz Banaszkiewicz 

Pomimo tego, że w ich pracy stres był obecne dlatego, że praca lekarza i praca nauczyciela to jest praca stresująca i w ten sposób chciałem też na to Państwu zwrócić uwagę, że. 

00:16:05 Mateusz Banaszkiewicz 

Mamy ograniczoną kontrolę nad tym, czy nasze życie będzie stresujący czy nie. Jeśli państwo macie modele pracy, które same w sobie są tak skonstruowane, że są stresujące, albo jeśli w waszym życiu jest ktoś ciężko chory, na kim wam zależy, albo jeśli coś się wydarzy, zawsze może mieć miejsce w życiu. Naszym coś, co będzie stresujące. Wtedy często mamy ograniczoną kontrolę nad tym, co się je. 

00:16:28 Mateusz Banaszkiewicz 

Nie ja, ale mamy wpływ na to, w jaki sposób o tym stresie, którego doświadczamy, myślimy i wygląda na to, że zmiana sposobu myślenia potrafi być czynnikiem ochronnym. To między innymi prawdopodobnie wynika z tego, że. 

00:16:40 Mateusz Banaszkiewicz 

Gdy się stresujemy i tego procesu nie akceptujemy, to nasz układ sercowo naczyniowy jest długofalowo bardzo przeciążony, gdy przyjmujemy taki sposób myślenia, o którym mówiłem, nasz mózg przestaje na ten proces reagować negatywnie i łatwiej jest mu wrócić do równowagi, gdy tylko to jest możliwe na przykład łatwiej jest mu zasypiać i doświadczać są wyższej jakości. 

00:16:41 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:17:06 Mateusz Banaszkiewicz 

I teraz chciałbym skomentować takich kolejne obszary, o których wspomniałem, czyli właśnie temat współczucia i takiej postawy, która w ogóle jest z tym związana, że chociaż długofalowo często ludzie mają takie przekonanie, że gdy się stresujemy, stajemy się bardziej samolubnie, egoistyczni, skoncentrowani na sobie tak potrafi być, ale wiemy też na podstawie badań. 

00:17:23 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:17:30 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:17:31 Mateusz Banaszkiewicz 

Więc w jednym z badań badacze wybrali taką szczególną grupę ludzi, bo to były osoby młode. To by to byli nastolatkowie i wybrali takich nastolatków, którzy mają stresujące życie. 

00:17:44 Mateusz Banaszkiewicz 

To znaczy to były osoby, które żyły w takim rejonie, w którym no po prostu obecny był tak zwany stres strukturalny, czyli mówiąc prosto, w domu nie było pieniędzy. 

00:17:55 Mateusz Banaszkiewicz 

To były nastolatki, które chodziły do szkoły i miały takie głębokie przekonanie, że jeśli nie poradzę sobie w szkole. 

00:18:01 Mateusz Banaszkiewicz 

To moje życie potoczy się negatywnie. 

00:18:04 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:18:04 Mateusz Banaszkiewicz 

To w rezultacie. 

00:18:07 Mateusz Banaszkiewicz 

Skończę na ulicy, albo będę handlował jak osoby, które które znam, mam tutaj na myśli takie działania poza prawem zestresowane nastolatki i badacze, żeby zweryfikować to, czy faktycznie ich ciele w jakiś sposób widać, to, że mają stresujące życie sprawdzali 2 parametry biologiczne. 

00:18:27 Mateusz Banaszkiewicz 

Jednym z tych parametrów była tak zwana interleukina 6 to jest taki parametr, który świadczy o tym, że w taki lub inny sposób reaguje nasz układ odpornościowy. 

00:18:37 Mateusz Banaszkiewicz 

I lekarze są w stanie zweryfikować, czy żyjemy po prostu w stresie na podstawie tego parametru również. 

00:18:43 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:18:43 Mateusz Banaszkiewicz 

A 2 parametr to było crp tak zwane białko C reaktywne, które mówi o tym, że organizm jest obecny podwyższony stan zapalny i stan zapalny może wynikać z różnych rzeczy, ale między innymi z tego, że żyjemy w dużym, ja bym powiedział, gdy stresie, czyli takim negatywnym stresie. 

00:19:01 Mateusz Banaszkiewicz 

I faktycznie ta grupa nastolatków miała podwyższone parametry, parametry w porównaniu z nastolatkami, które nie żyły w takich trudnych okolicznościach i badaczy. 

00:19:10 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:19:11 Mateusz Banaszkiewicz 

Stworzyli interwencji, które polegała na tym, że te nastolatki przez 2 miesiące wspierały w pewnym sensie młodszą wersję ich samych. 

00:19:19 Mateusz Banaszkiewicz 

To znaczy młodszych uczniów na różne sposoby ci uczestnicy badania. Niektórzy pomagali w rozwiązywaniu zalet, szkole. Niektórzy w zajęciach sportowych w zajęciach z gotowania bardzo różnych przedmiotach. 

00:19:32 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:19:33 Mateusz Banaszkiewicz 

Przez 2 miesiące ci młodzi ludzie przyjęli taką pewną postawę wspierającą nic innego się w jej życiu nie zmieniło. Nowością było to, że miał miejsce pewnego rodzaju, nazwijmy to wolontariat i po 2 miesiącach badacze sprawdzali, czy w jakiś sposób coś tych młodych ludzi zmieniło. 

00:19:50 Mateusz Banaszkiewicz 

I po pierwsze. 

00:19:52 Mateusz Banaszkiewicz 

Zaobserwowano, że te osoby, które wspierały młodszych uczniów, wzrosła ich samoocena wartościowa zmienna. Rzeczywiście samoocena, gdy jest to tak optymalnie. 

00:20:03 Mateusz Banaszkiewicz 

Podwyższana jest taką wspierającą zmienną w naszym życiu. 

00:20:07 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:20:07 Mateusz Banaszkiewicz 

Ale u tych młodych osób te wzrosły. Wzrósł poziom współczucia. Te osoby na bramy takiego poczucia, że pomaganie innym jest wartościowe, jest przyjemne pomaganie innym ma sens i co więcej te parametry biologiczne one zmieniły się do takiego poziomu bardziej optymalnego, który był obserwowany u rówieśników nie żyjących w tak stresujących okoliczno. 

00:20:31 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:20:31 Mateusz Banaszkiewicz 

Kościach i badacze poprzez analizę wykazali, że to to współczująca postawa. Ona była związana z tym wpływem z tą zmianą w parametrach fizjologicznych. 

00:20:42 Mateusz Banaszkiewicz 

Mówiąc prosto, to jest jedno z całej gamy badań w tym zakresie, które pokazują, że nawet jeśli nasze obiektywne okoliczności życiowe się nie zmieniają, mamy stresujące życie. Pewne rzeczy, które robimy w życiu, potrafią sprawie, czy mają wyższy poziom odporności i wygląda na to, że. 

00:21:00 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:21:01 Mateusz Banaszkiewicz 

Ponieważ jesteśmy stworzeniami społecznymi, to gdy mamy stresujące życie, ale robimy różne rzeczy dla powiem kolokwialnie stada, robimy różne rzeczy dla innych. 

00:21:11 Mateusz Banaszkiewicz 

Nasze ciało nam się odwdzięcza wyższym poziomem odporności. Ja tu wskazałem 2 parametry biologiczne. Wiemy też na podstawie innych badań, że bardzo ciekawym parametrem biologicznym, który reaguje na taką postawę współczującą jest oksytocyna, która ma taką też formę regulującą poziom stresu i wspierającą również. 

00:21:31 Mateusz Banaszkiewicz 

W tym zakresie. 

00:21:32 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:21:32 Mateusz Banaszkiewicz 

Tak, żeby jeszcze podkreślić te korzyści wynikające z takiej wspierającej postawy wobec innych. To przywołałem taki przykład badania, które polegały na tym, że ludzie obserwowano przez kilka lat i taka klasyka badań polegała zawsze na przestrzeni wielu lat na tym, że obserwowano ludzi i to, czy w ich życiu wydarzyło się coś stresującego, albo wiele takich poważnych, trudnych, ważnych wydarzeń życiowych. Wyobraźmy sobie rozwód albo doświadczenie żałoby. 

00:22:04 Mateusz Banaszkiewicz 

Stresujące okoliczno. 

00:22:05 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:22:06 Mateusz Banaszkiewicz 

Obserwowano ludzi na przestrzeni lat i badania wykazywały, że jeśli człowiek w przeszłości na przykład na przestrzeni roku doświadczył szczególnie ciężkiego wydarzenia grodziowego, to z perspektywy czasu ma wyższe ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jest pewien związek pomiędzy dolegliwościami zdrowotnymi a stresem poważnym stresem z przeszłości. Ale. 

00:22:28 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:22:29 Mateusz Banaszkiewicz 

Taka współczesna grupa badań i w tym to, o którym teraz państwu opowiem. To są badania, które obserwują rzeczywiście to, na ile człowiek doświadczył stresu na przestrzeni, na przykład zeszłego roku, ale też to, na ile w jego takim typowym stylu życia jest miejsce i czas na to, żeby wspierać innych ludzi. I w przypadku tego badania okazało się, że. 

00:22:52 Mateusz Banaszkiewicz 

Gdy ludzi obserwowano na przestrzeni 3 lat, to te osoby, które doświadczyły w przeszłości średnio 2 poważnych wydarzeń życiowych obciążających u nich z perspektywy 3 lat, obserwowano również wyższe ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych różnych dolegliwości, ale. 

00:23:12 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:23:12 Mateusz Banaszkiewicz 

Wtedy, kiedy ci ludzie na początku badania deklarowali, że w toku swojego życia w takim typowym stylu życia znajdują przestrzeń na to, żeby wspierać innych ludzi. 

00:23:23 Mateusz Banaszkiewicz 

I mam tu na myśli jakiś rodzaj wolontariatu taką gotowość, żeby pomóc komuś nie wiem jakiś pani wnieść wózek metrze, taka pewna postawa wyrażająca bycie wsparciem dla innych teos. 

00:23:36 Mateusz Banaszkiewicz 

Oby miały tak tak samo niski poziom wyższego poziom ryzyka negatywnych konsekwencji zdrowotnych jak ludzie, którzy nie mieli tych poważnych wydarzeń życiowych na początku badania, mówiąc prosto, bycie wsparciem dla innych było pewnego rodzaju czynnikiem ochronnym, czynnikiem buforowym. 

00:23:53 Mateusz Banaszkiewicz 

I coraz więcej badań wskazuje nam właśnie na to, że mamy ograniczony wpływ na to, czy życie będzie stresujące, ale możemy zrobić bardzo różne rzeczy, które będą nas wspierały w tym, żebyśmy zachowali większą odporność i wspieranie innych ludzi. Jest przykładem takiego właśnie badania. 

00:24:10 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:24:10 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:24:11 Mateusz Banaszkiewicz 

I teraz jako przykład chciałbym uwrażliwić państwa na to, że możemy wykorzystywać też fakt, że my jako ludzie potrafimy symbolicznie wspierać się w sytuacjach stresujących pani ze zdjęcia jakiś czas wcześniej doświadczyła straty, zmarł jej Tata i Tata był dawcą organów. Dzięki temu, że był dawcą organów, inny mężczyzna mu żyć, bo otrzymał jego serce. 

00:24:42 Mateusz Banaszkiewicz 

Kiedy po czasie? 

00:24:43 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:24:44 Mateusz Banaszkiewicz 

Doświadczenia żałoby i pewnie bardzo trudnych, różnych innych doświadczeń, które towarzyszą w żałobie, czyli właśnie doświadczenia stresu negatywnych emocji. Kiedy zbliżało się inne ważne wydarzenie życiowe. 

00:24:55 Mateusz Banaszkiewicz 

W tym przypadku ślub tej pani ona nabrała takiej potrzeby, żeby mężczyzna, która który otrzymał serce ojca, żeby on symbolicznie poprowadził ją do ołtarza w Stanach Zjednoczonych, chociaż z tego, co wiem w Polsce, taki kontakt jest. Jest możliwe, jeśli obie strony wyrażą zgodę i na zdjęciu widzicie państwo. 

00:25:14 Mateusz Banaszkiewicz 

Pana, który żył dzięki temu, że trzymał serce. 

00:25:17 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:25:18 Mateusz Banaszkiewicz 

Tacy tej pani. 

00:25:20 Mateusz Banaszkiewicz 

I to jest pewien rodzaj takiego symbolicznego radzenia sobie ze stresem, gdzie my doświadczamy czegoś trudnego, ale robimy coś, co jest pewne pewnym, metaforycznym wyrazem tego, że coś ważnego miał miejsce i obserwujemy tu bardzo wielu ludzi, którzy doświadczyli czegoś trudnego i na przykład potem angażują się w działania jakiejś fundacji albo symbolicznie w jakiś sposób angażują się w sprawy, które dotyczą tego trudnego doświadczenia z przeszłości, które również jest nim teraz już byli. 

00:25:47 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:25:48 Mateusz Banaszkiewicz 

I również państwo możecie w taki symboliczny sposób wspierać się w swoim życiu i swojej pracy i wsparcie w tym zakresie są dla nas wartości i na slajdzie pokazuje taką przykładową listę. Oczywiście może być ich znacznie więcej. Nas to państwa chce uwrażliwić, a mianowicie. 

00:26:08 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:26:09 Mateusz Banaszkiewicz 

Pomyślcie sobie państwo o czymś, co w waszej pracy albo w waszym życiu jest dla was stresujące. Gdybym miał tak trochę humorystycznie powiedzieć, to ja Jestem. 

00:26:19 Mateusz Banaszkiewicz 

Mam swoją działalność, więc powiedziałbym podatki albo zus, a państwo możecie mieć swoje zupełnie inne biznesowe lub jest stresory. Spróbujcie państwo przywołać sobie jakiś stresu. 

00:26:31 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:26:32 Mateusz Banaszkiewicz 

Jednym z moich byłby na przykład byłoby potencjalne problemy ze zdrowiem. Po prostu w toku mojego życia. Ll nie tylko ja miałem różnego typu problemy zdrowotne, ale również moi bliscy też straciłem trochę bliskich w wyniku chorób. 

00:26:45 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:26:45 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:26:46 Mateusz Banaszkiewicz 

Jakby zdrowie jest, czy problemy zdrowotne są takim stresorem, którego absolutnie się obawiam. A jak występują, to jest to coś dla mnie bardzo trudnego. 

00:26:54 Mateusz Banaszkiewicz 

To jest pierwszy krok pomyślenie o tym, co nas stresuje, a 2 krok to taka świadomość tego, jakie wartości w naszym życiu są dla nas szczególnie ważne i państwo macie przed sobą tą listę i zachęcam, byłbym, że do tego, żeby państwo spróbowali znaleźć przynajmniej jedną taką wartość, która w tym momencie waszego życia zadajemy się, wydaje się wam być. 

00:27:16 Mateusz Banaszkiewicz 

Właśnie szczególnie ważna, taka wyłaniająca się jako szczególnie istotna. 

00:27:20 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:27:22 Mateusz Banaszkiewicz 

Gdybym nie miał podać przykład, no to w zasadzie to właśnie mam takie 3 szczególnie ważne wartości, współczucie, odwaga i zdrowie. 

00:27:30 Mateusz Banaszkiewicz 

I z tym pierwszym stresorem na ewidentnie mocno związana jest właśnie wartość, którą jest zdrowie. Czasem to mogą być takie związki nie wprost, to znaczy pomyślimy o rodzicu i rodzic powie, moje dzieci są dla mnie stresujące, a wśród ważnych wartości jest na przykład rodzina. To to jest ten właśnie związek, to znaczy. 

00:27:50 Mateusz Banaszkiewicz 

My od lat słyszymy, stres jest negatywny, stres szkodzi. 

00:27:54 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:27:54 Mateusz Banaszkiewicz 

Ale rzadko, kto nam przypomina o tym, że bardzo często stres jest wyrazem tego, że w naszym życiu są obecne wartości i warto jest mieć świadomość tych wartości i potrafić się powiązać z tym, co nas stresuje, żeby to państwu zilustrować już powoli zbliżając się do końca odrobinkę przedłożymy ze względu na te trudności techniczne, żeby to państwu zilustrować, to opowiem tylko jednym z badań, które polegały. 

00:28:19 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:28:19 

O tym. 

00:28:20 Mateusz Banaszkiewicz 

Że 2 dużą grupę ludzi pytano o to, co w życiu jest głównym źródłem stresu i w tej takiej reprezentatywnej dużej grupie bardzo wysoko uczestnicy wskazywali posiadanie w domu. 

00:28:34 Mateusz Banaszkiewicz 

Nastolatka w wieku od 11 do 19 roku życia, a na rodzice się pewnie zgodzą. W każdym razie klasycznie wniosek byłby taki. 

00:28:44 Mateusz Banaszkiewicz 

No dobrze, bycie rodzicem jest stresujące. To nie wiem, nie bądźmy rodzicami, albo róbmy, co możemy, żeby ten stres zredukować. 

00:28:50 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:28:51 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:28:51 Mateusz Banaszkiewicz 

Badacze bardzo intensywnie przyglądali się również innym zależności i okazało się, że owszem, bycie rodzicem jest stresujące, ale okazało się w tym badaniu również, że to bycie rodzicem nastolatka było też mocno związane z poczuciem codzienne takim codziennie występującym poczuciem bliskości miłości sensu przywiązania. Ten stresior był stresior. 

00:29:20 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:29:20 Mateusz Banaszkiewicz 

Ale w zamian dawał znacznie, znacznie więcej i no to państwa dzisiaj próbuje uwrażliwić, że bardzo często to, co w waszym życiu jest źródłem stresu, jest jednocześnie źródłem sensu jest barometrem tego, że państwo robicie rzeczy ważne, wartościowe i taka koncentracja na tym, żeby za wszelką cenę unikać stresu, mogłaby sprawić, żeby państwu w życiu nie uzyskali tego, na czym wam zależy. Powiem pokrótce o takim jednym badaniu, które bardzo lubię, bo. 

00:29:50 Mateusz Banaszkiewicz 

Ono pokazywało takie spektrum szersze doświadczenia stresu w naszym życiu, a mianowicie. 

00:29:56 Mateusz Banaszkiewicz 

W tym badaniu. 

00:29:57 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:29:57 Mateusz Banaszkiewicz 

Badacze zaprosili 150 osób i prowadzili z tymi ludźmi takie dogłębne wywiady. Jeszcze dodam, że to były osoby w średnim wieku, więc już trochę doświadczeń życiowych miały badacze. Pytali o wszystkie ważne momenty w życiu. Chcieli po prostu poznać historię ich życia, próbowali zorientować się, co charakteryzuje takich ludzi, którzy w średnim wieku mają to Wszystko, na czym nam by pewnie zależało, czyli poczucie sensu w życiu, poczucie, że inni liczą się z ich zdaniem, że mają wpływ na życie innych, że są ważni. 

00:30:28 Mateusz Banaszkiewicz 

My w psychologii też lubimy mówić do prosta. Co charakteryzuje ludzi, którzy mają wysoki poziom dobrostanu? 

00:30:34 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:30:34 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:30:34 Mateusz Banaszkiewicz 

I okazało się, że osoby, które mają wysoki dobrostan, to na czym nam zależy, to nie byli ludzie, którzy w przeszłości nie mieli stresu. 

00:30:44 Mateusz Banaszkiewicz 

Tu było osoby, których życie było stresujące, ale to byli ludzie, którzy potrafili z tych trudnych doświadczeń czerpać wiedzę o tym, co w życiu jest ważne, czym warto się stresować, a na to machnąć ręką. Co warto się angażować? AFCO nie, to byli ludzie, którzy uczyli się z tych doświadczeń. 

00:31:03 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:31:03 Mateusz Banaszkiewicz 

I to wynika z tak zwanego paradoksu stresu. To znaczy z tego, że kiedy Państwo myślicie o swoim życiu tu i teraz, to taco was stresuje. 

00:31:14 Mateusz Banaszkiewicz 

Na przykład praca potrafi być źródłem negatywnych emocji napięcia. W ciele przynosi różne negatywne konsekwencje, trudne doświadczenia, ale częściowo, kiedy popatrzymy na nasze życie z szerszej perspektywy, to się okazuje, że to, co było stresujące tu i teraz w dłuższej perspektywie daje nam to, na czym nam zależy. 

00:31:33 Mateusz Banaszkiewicz 

Bo to co było stresujące, było barometrem tego, że państwo wchodziliście w relacje, relacje są stresujące. 

00:31:41 Mateusz Banaszkiewicz 

Ale długofalowo stają się głębokie wartościowe dają nam zamian znacznie, znacznie więcej. To, że się stresowała liście było wyrazem tego, że jesteście rodzicem, albo podejmujecie się wyzwań uczyć czegoś nowego, więc podsumowując. 

00:31:55 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:31:56 Mateusz Banaszkiewicz 

Chciałbym, żeby to państwo relacja ze stresem była taka właśnie złożona, to znaczy czasem stres jest sygnałem, że coś wymaga zmiany. Czasem jest sygnałem, że trzeba coś naprawić w naszym życiu. Niech naj. 

00:32:07 Mateusz Banaszkiewicz 

Andrzej, ale równolegle nasze współczesne życie społeczne jest tak zorganizowane, że bardzo często stres jest po prostu barometrem tego, że robimy rzeczy ważne. 

00:32:17 Mateusz Banaszkiewicz 

Podejmujemy się wyzwań, rozwijamy się i obecność stresu sprawia właśnie, że mamy szansę wzrastać i zamiast stresować się stresem samym sobie i walczyć z nim za wszelką cenę, próbując wspierać się alkoholem czy nadmiernym jedzeniem słodyczy. 

00:32:26 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:32:27 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:32:27 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:32:32 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:32:32 Mateusz Banaszkiewicz 

Że warto jest tą energię skoncentrować na tym, że stres jest motywacją ku temu, żeby podjąć się działania. Czasem to będzie działanie wprost, zaangażowanie się w to, żeby poradzić sobie z sytuacją. 

00:32:45 Mateusz Banaszkiewicz 

Czasem to będzie działanie symboliczne, wolontariat, wsparcie kogoś innego, zrobienie czegoś, co w naszym poczuciu daje nam sens i tego sensu, bym bardzo dużo państwu życzę. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały