Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Codziennie zakochani

Adrianna Kłos
Motyle w brzuchu, czyli początek nowego związku ODC. 5/5

Wiele sposobów na to, by do wieloletniego związku nie wkradła się nuda

W każdym związku, nawet najbardziej romantycznym, przychodzi czas, gdy nie ma już „motyli w brzuchu”, gdy temperatura spada. Czy można uchronić miłość przed nudą, wypaleniem? O co warto zadbać, by nam się zawsze chciało siebie chcieć?

„Już od dawna czuję, że mój związek się rozpada. Ciągłe kłótnie to codzienność. Kocham mojego mężczyznę i nie chcę rozstania, ale to chyba jedyne rozwiązanie” – skarży się uczestniczka dyskusji na jednym z internetowych forów i pyta, czy ktoś zmaga się z podobnym problemem.

Karina wie, o czym pisze internautka, bo niedawno rozstała się z mężem. Nie dotrwali do dziesiątej rocznicy ślubu. Poznali się jako dojrzali ludzie, oboje tuż po czterdziestce. Marek był po dwóch związkach, ona po jednym, wydawało im się, że przerobili już wszystkie możliwe błędy i wreszcie mogą zbudować dobrą, trwałą relację. Przez pierwsze pięć lat było świetnie – tworzyli zgrany duet w domu i w pracy, założyli i budowali własną firmę, znajomi stawiali ich za wzór pary idealnej. A jednak na tym idealnym obrazie zaczęły pojawiać się rysy. Karina coraz więcej czasu poświęcała na budowanie własnej kariery, a Markowi trudno było uwierzyć w jej zapewnienia, że robi to z myślą o kontraktach dla ich firmy. Coraz mniej ufał żonie, a jej coraz mniej chciało się walczyć o wspólną przyszłość. Dziś Karina zastanawia się, dlaczego ich związek nie przetrwał próby czasu, choć tak dobrze było im ze sobą na początku. Znajomi nie mogli uwierzyć, gdy usłyszeli o rozwodzie Kariny i Marka. Co tak naprawdę sprawiło, że zniknęła namiętność i zaczęli traktować związek jak obowiązek, z każdym dniem coraz bardziej przykry? Czy mogli uratować swoje małżeństwo? Jak uchronić relację przed nudą i wypaleniem?

Pewna zmiana

Amerykańska pisarka Lauren Groff, autorka powieści Fatum i furia – wnikliwego psychologicznego portretu związku Lancelota i Mathilde, uważa, że małżeństwo to z jednej strony intymna relacja, a z drugiej... rodzaj teatru. „To coś, co odbywa się za zamkniętymi drzwiami, ale także coś, co robimy wobec całego świata, odgrywając pewne role” – stwierdziła w jednym z wywiadów. Dlatego nawet bliscy (tak było ze znajomymi Kariny i Marka) nie wiedzą, co dzieje się za kulisami, a partnerzy – bywa – nie nadążają za zmianami w scenariuszu. Zwła...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały