Jak zdrowo przeżywać stres?

Mateusz Banaszkiewicz
Jak nie stresować się stresem ODC. 1/13

Materiał filmowy prezentujący, jak postrzegamy stres i jaką rolę spełnia on w naszym życiu

Czym jest stres i jak zdrowo go przeżywać?

Transkrypcja video “Jak zdrowo przeżywać stres?” 

 

00:00:17 Mateusz Banaszkiewicz 

Więc chciałbym zacząć od tego, że taką moją. 

00:00:21 Mateusz Banaszkiewicz 

Główną intencją na dzisiaj jest to. 

00:00:23 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:00:23 Mateusz Banaszkiewicz 

Aby troszeczkę zmienić państwa relacje ze stresem czy sposób myślenia o stresie, który państwo macie? Ale żeby to zilustrować, zacznę od pewnej anegdoty na zdjęcie mamy jakąś panią wyobraźmy sobie, że ma na imię Aneta i wyobraźmy sobie, że tryb taki typowy tryb życia. 

00:00:42 Mateusz Banaszkiewicz 

Teraz nawet w kontekście pandemii wyobraźmy sobie, że Aneta już powoli zaczynałam pojawiać się w biurze. Już ma taką możliwość. 

00:00:50 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:00:51 Mateusz Banaszkiewicz 

I wyobraźmy sobie, że. 

00:00:52 Mateusz Banaszkiewicz 

Jej poranek wygląda tak, że po prostu przygotowuje się do pracy, więc bierze prysznic szykuje się, schodzi na dół w kuchni, przygotowuje dzieciakom. 

00:00:52 Mateusz Banaszkiewicz 

Jej poranek wygląda tak, że po prostu przygotowuje się do pracy, więc bierze prysznic szykuje się, schodzi na dół w kuchni przygotowuje. 

00:01:01 Mateusz Banaszkiewicz 

Witam śniadanie, pokój, dzieciaki do auta odwozi do szkoły, a potem jedzie do pracy, ale akurat okoliczności są takie, że po prostu jest bardzo duży korek. 

00:01:02 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:01:13 Mateusz Banaszkiewicz 

Aneta pędzi do pracy, żeby zdążyć na ważne spotkanie zespołu, które zostało umówione o godzinie. 9:00 rano do jakiegoś powodu, ale utknęła w korku i dopiero po czasie się orientuję, że na jej telefonie jest kilka nieodebranych połączeń od szefa. 

00:01:29 Mateusz Banaszkiewicz 

W tym SMS taki dosyć złośliwy z pytaniem o to, gdzie jest, bo już powinna być na miejscu. 

00:01:37 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:01:37 Mateusz Banaszkiewicz 

I Aneta w dużym napięciu, a no w końcu dociera do tej pracy, ale po tym, jak już dotarła, orientuje się, że spotkanie już się skończyło. 

00:01:46 Mateusz Banaszkiewicz 

Pracownicy wychodzą szef jest poirytowany, nawet nie chce z nią rozmawiać i ona oczywiście doświadcza stresu, ale jest jeszcze gorzej, bo po chwili odbiera telefon ze szkoły. 

00:01:57 Mateusz Banaszkiewicz 

Jedno z dzieci dostało gorączki i mówiąc kolokwialnie trzeba je szybko ze szkoły ewakuować. No to Aneta próbuje zadzwonić do swojego męża z prośbą o wsparcie. 

00:02:07 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:02:07 Mateusz Banaszkiewicz 

A co robi mąż? 

00:02:09 Mateusz Banaszkiewicz 

Nie odbiera, ale to jest jeszcze większym stresie. I uwaga, jeśli Aneta ma takie głębokie przekonanie, że obecność stresu w jej życiu, to jest sygnał o tym, że nie radzi sobie jako pracownik, nie radzi sobie jako matka, to będzie miało konsekwencje dla jej zachowania i funkcjonowania, bo na przykład jak wrócić do domu z pracy, to może mieć takie poczucie, że nie będzie w ogóle z mężem rozmawiała, bo jak opowie czego doświadczyła, jak ją zawiódł, to rozpęta jeszcze większą awan. 

00:02:39 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:02:39 Mateusz Banaszkiewicz 

Która być może Aneta przeżywając stres i mając to przekonanie o tym, że stres jest wyrazem czegoś złego, może będzie niemiła dla dzieci. 

00:02:47 Mateusz Banaszkiewicz 

Jak popatrzymy to długofalowo na jej życie, to jeśli będzie miała takie głębokie przekonanie, że stres zawsze jest wyrazem czegoś złego i trzeba go unikać albo za wszelką cenę redukować, to może być tak, że po takim ciężkim dniu będzie próbowała przynieść sobie ulgę poprzez drinka przed snem. W dłuższej perspektywie czasu to oczywiście bardzo ryzykowne z różnych. 

00:03:07 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:03:07 Mateusz Banaszkiewicz 

Błędów, jeśli pomyślimy o sytuacji pracowej, o tym, że doświadczyła jakiejś trudnej interakcji ze swoim szefem i przydałoby się o tym porozmawiać. 

00:03:17 Mateusz Banaszkiewicz 

No, ale jeśli Aneta ma takie przekonanie, że stres zawsze jest wyrazem czegoś złego, to prawdopodobnie będzie miała tendencję, żeby tej rozmowy unikać, bo jeśli do niej doprowadzi, to przecież to będzie jeszcze bardziej stresująca. 

00:03:29 Mateusz Banaszkiewicz 

Ona nie chce doświadczać stresu stres w jej odczuciu jest wyrazem czegoś złego. Jeśli pomyślimy o kwestiach związanych ze zdrowiem. 

00:03:37 Mateusz Banaszkiewicz 

I Aneta ma takie przekonanie, że stres jest zawsze wyrazem czegoś złego i sama myśl o tym, że miałaby się zbadać. 

00:03:45 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:03:45 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:03:45 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:03:46 Mateusz Banaszkiewicz 

Przynosili takie poczucie, że to będzie stresujące ze względu na kontakt z lekarzem czy lekarką. Ze względu na to, jak placówka medyczna wygląda, to może być tak, że Aneta, mając takie przekonanie, że stres zawsze jest wyrazem czegoś złego, będzie odkładała i odkładała i odkładała w dłuższej perspektywie czasu bardzo niebezpieczne zachowanie. 

00:04:05 Mateusz Banaszkiewicz 

Jeśli pomyślimy o relacjach z innymi ludźmi, wyobraźmy sobie, że ma miejsce niebawem jakaś impreza firmowa, ale Aneta z jakiegoś powodu nie czuje się równie atrakcyjna, bo. 

00:04:17 Mateusz Banaszkiewicz 

Równie dobrze ubrana albo równie inteligentna jak współpraca. 

00:04:20 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:04:20 Mateusz Banaszkiewicz 

Nicy i sama myśl o tym, że pojawi się na imprezie służbowej, daje jej takie poczucie, że to będzie stresujące, a ona ma głębokie przekonanie o tym, że stres jest czymś złym i ona go nie chce doświadczać. 

00:04:30 Mateusz Banaszkiewicz 

To być może w ogóle nie pójdzie i w ten sposób nie stworzy sobie okazji ku temu, żeby nawiązać bliższe relacje z innymi, żeby w efekcie poczuć się bardziej częścią zespołu i doświadczać mniejszego poziomu stresu, bo czułaby się bezpieczniej z ludźmi, ale ona tego nie zrobi, dlatego, że ma głębokie przekonanie, że stres jest czymś złym. 

00:04:50 Mateusz Banaszkiewicz 

Więc nie chce go doświadczać? 

00:04:52 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:04:52 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:04:53 Mateusz Banaszkiewicz 

Może też być tak, że jej przyjaciółka czy ktoś ze współpracowników jest zestresowany, a no, ale ona wie o tym, że jak on będzie taką trudną rozmowę czegoś wysłucha, to będzie stresujące, więc ona może takiej rozmowy unikać i w rezultacie nie będzie wsparciem dla kogoś innego i w ten sposób też tej relacji nie pogłębi. 

00:05:10 Mateusz Banaszkiewicz 

Na tym długofalowo mogą tracić i relacje, jeśli się pojawi. Propozycja nowego stanowiska i samo wyobrażenie o tym, że przyjmuje taką pozycję, już przynosi stres, a ona jest głęboko przekonana, że stres to zawsze coś złego. 

00:05:23 Mateusz Banaszkiewicz 

To być może w ogóle nie rozważy tej możliwości i w ten sposób nie stworzy sobie okazji ku temu, żeby wzrosnąć w pracy, żeby doświadczyć pozytywnych konsekwencji. 

00:05:32 Mateusz Banaszkiewicz 

Czegoś, co jest wyzwaniem i powiedziałem państwu taką anegdotę, dlatego, bo chciałbym zwrócić państwu uwagę na to, że możemy na bardzo wiele sposobów radzić sobie z tym, że w naszym. 

00:05:34 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:05:34 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:05:43 Mateusz Banaszkiewicz 

Życiu dzieje się coś trudnego. 

00:05:45 Mateusz Banaszkiewicz 

Wiemy natomiast, że jedną z najbardziej szkodliwych strategii wtedy, gdy ludzie jej nadużywają, jest tak zwana strategia junikowa i ludzie mają do niej tendencje wtedy, kiedy mają takie przekonanie o tym, że kiedy doświadczam stresu, to to jest sygnał. O tym, że ponoszę porażkę. 

00:06:02 Mateusz Banaszkiewicz 

I wtedy mają ogromną tendencję ku temu, żeby za wszelką cenę stres redukować albo stresu unikać. 

00:06:10 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:06:10 Mateusz Banaszkiewicz 

Długofalowo to może mieć wiele negatywnych konsekwencji, a od najmłodszych lat, bo mówimy o osobach dorosłych, ale jak pomyślimy o nastolatkach, to również wtedy, kiedy taka młoda osoba doświadcza stresu na przykład szkolnego i ma przekonanie, że to jest wyraz czegoś złego i ja go nie chcę doświadczać. 

00:06:26 Mateusz Banaszkiewicz 

Za wszelką cenę będzie go próbowała unikać albo będzie próbowała go tłumić na przykład poprzez alkohol albo bardzo intensywne, długofalowe słuchanie muzyki, albo wiele bardzo różnych innych sposobów, które podejmujemy się ich po to, żeby stresu nie doświadczać. 

00:06:42 Mateusz Banaszkiewicz 

Ja państwa dzisiaj będę zachęcał do tego, żeby państwo świadomie próbowali. 

00:06:46 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:06:46 Mateusz Banaszkiewicz 

Przyjąć taką postawę, że bardzo często, gdy doświadczamy stresu, to nie jest wyraz tego, że ponosimy porażkę. To jest wyraz tego, że jesteśmy ludźmi i stres towarzyszy nam szczególnie wtedy, gdy bardzo często doświadczamy, że ci rzeczy ważnych sytuacji, które są dla nas wyzwaniem, które sprawiają, że potrzebujemy się zmobilizować, żeby sobie poradzić. 

00:07:07 Mateusz Banaszkiewicz 

Albo bardzo często stres jest barometrem tego, że w naszym życiu po prostu coś ważnego się dzieje. Na przykład ktoś nam bliski jest ciężko chory. 

00:07:14 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:07:14 Mateusz Banaszkiewicz 

I nagle długofalowo w naszym życiu jest źródło stresu i kiedy ludzie mają przekonanie, że stres zawsze jest wyrazem czegoś złego, wtedy mają poczucie, że ich życie jest zepsute, przez formułując to w ten sposób, że stres często jest barometrem tego, że coś w naszym życiu dzieje się ważnego, pomimo tego, że to życie potrafi być trudne, nie idealne, zaczynamy funkcjonować w taki sposób, który długofalowo jest zdrowszy i bezpieczniejszy. I jak to robić temu, właśnie będziemy się przyglądali. 

00:07:42 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:07:43 Mateusz Banaszkiewicz 

Pokazuje państwu na slajdzie takiego badacza, któremu z mojej perspektywy dużo zawdzięczamy. To jest nasz sąsiad żyjący w Wielkiej Brytanii. 

00:07:52 Mateusz Banaszkiewicz 

To jest człowiek, który rozwinął grupę badań, która pokazała, że możemy wspierać ludzi w tym, żeby kiedy już stres ma miejsce w ich życiu, żeby przeżywali go w jak najzdrowszy sposób, to jest pan, który wiele lat temu, kiedy był jeszcze studentem, był też sportowcem i on po prostu zauważył, że. 

00:08:12 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:08:12 Mateusz Banaszkiewicz 

Zbliżały się zawody sportowe i on i jego koledzy się stresowali przed zawodami sportowymi. To mieli takie poczucie, że to znakomicie, bo to się przyda. 

00:08:23 Mateusz Banaszkiewicz 

To doświadczenie ich wesprze, ale kiedy zbliżały się egzaminy i te objawy stresu były takie same albo podobne, to zupełnie inaczej reagowali. 

00:08:34 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:08:34 Mateusz Banaszkiewicz 

Mieli takie poczucie, że jak tego nie zredukuje, jak się nie uspokoje, to sobie nie poradzę. To zadławienie się z tego stresu to będę mówił głupoty. 

00:08:43 Mateusz Banaszkiewicz 

Stres sprawi, że później mi gorzej, potem, po latach, jak już został psychologiem, a potem naukowcem, miał pewien pomysł, postawił pewną hipotezę, pomyślał. 

00:08:54 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:08:54 Mateusz Banaszkiewicz 

Może to sprawia, że ludzie w wyniku stresu gorzej sobie radzą. To nie tylko stres sam w sobie, ale może sposób, w jaki go interpretują jego objawy. 

00:09:04 Mateusz Banaszkiewicz 

Jego obecność jako taką i zaczął to sprawdzać i na przestrzeni lat mamy już wiele badań z jego zespołu badawczego z konkurencyjnych zespołów. 

00:09:14 Mateusz Banaszkiewicz 

Ja mam takie jedno, które szczególnie lubię i w tym krótkim czasie postanowiłem też się tym badaniem właśnie z państwem podzielić. 

00:09:20 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:09:21 Mateusz Banaszkiewicz 

Ono polegało na tym, że jameson wraz z zespołem wziął pewną grupę ludzi i to było osoby, które musiały spontanicznie każda z nich wystąpić publicznie. 

00:09:32 Mateusz Banaszkiewicz 

Dla większości ludzi to jest stresujące doświadczenie, ale co więcej, ci ludzie musieli publicznie mówić spontanicznie o swoich słabościach. Co więcej, przed tymi osobami, gdy człowiek występował, była specjalna komisja, która reagowała, więc ja tu mówię o moich słabościach. Ktoś z Komisji przewraca oczami. 

00:09:51 Mateusz Banaszkiewicz 

Albo mówi do 2 osoby, że to jest po prostu strasznie nudne, albo wchodzi w słowo i mówi, że to nie jest interesujące coś ciekawszego. 

00:09:53 Mateusz Banaszkiewicz 

To jest. 

00:09:53 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:09:54 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:09:59 Mateusz Banaszkiewicz 

Proszę powiedzieć, cel był prosty zestresować uczestników. To był pierwszy etap a 2. Etap polegał na tym, że uczestnicy rozwiązywali matematyczne zadania, jak byli skuteczni, dostawali trudniejsze przykłady, bo cel był taki, żeby ich zestresować, ale to, co zadziało się przed eksperymentem, jest szczególnie ciekawe i szczególnie istotne dla nas właśnie to znaczy. 

00:10:22 Mateusz Banaszkiewicz 

Jak to w badaniach? Uczestnicy przed eksperymentem zostali podzieleni na 2 grupy, w tym przypadku. 

00:10:27 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:10:27 Mateusz Banaszkiewicz 

Jedna grupa nie otrzymała żadnej interwencji. Po prostu ludzie mieli potem wziąć udział w tym eksperymencie. Koniec a 2 grupa otrzymała interwencję, która jest właśnie. 

00:10:39 Mateusz Banaszkiewicz 

Taką wzorcową interwencją pokazującą, w jaki sposób możemy ludzi wspierać, żeby zdrowiej przeżywali stres. Interwencję polegała na tym. 

00:10:48 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:10:48 Mateusz Banaszkiewicz 

Że poproszono uczestników o taką refleksję nad tym, że gdy zwykle doświadczamy stresu i różnych objawów, które wtedy się pojawiają, na przykład mocno bije nam serce, to mamy tendencję, żeby pomyśleć sobie. 

00:11:02 Mateusz Banaszkiewicz 

Eee, to jest nieprzyjemne przerażające. 

00:11:06 Mateusz Banaszkiewicz 

No nie chcemy tego doświadczać. 

00:11:08 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:11:09 Mateusz Banaszkiewicz 

I badacze poprosili uczestników, żeby w przyszłości prze formułowali te objawy, czyli na przykład, jeśli w przyszłości przed sytuacją stresującą albo w trakcie zauważysz, że mocno bije ci serce, to pomyśl sobie o tym inaczej. 

00:11:25 Mateusz Banaszkiewicz 

Pomyśl sobie to, no takie zaskakujące, przerażające, stresujące, tak nieprzyjemne, ale z 2 strony to jest wyraz tego, że Twój mózg próbuje skutecznie rozprowadzić krew po ciele. 

00:11:39 Mateusz Banaszkiewicz 

Próbuje odżywić tkanki. 

00:11:41 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:11:42 Mateusz Banaszkiewicz 

Jeśli zauważy, że oddychasz płytko szybko nic przyjemnego, to pewnie też będzie widać, ale z 2 strony to jest wyraz tego, że Twój mózg próbuje rozprowadzić tlen po ciele. 

00:11:56 Mateusz Banaszkiewicz 

Próbujecie w pod tym względem wesprzeć próbuje dotlenić Twojej tkanki, próbuje się sam siebie dotlenić, jeśli zauważysz, że drżą ci ręce, albo jesteś napięte nic przyjemnego napięta, nic przyjemnego, ale z 2 strony to jest wyraz tego. 

00:12:11 Mateusz Banaszkiewicz 

Że Twój mózg zwiększa napięcie mięśniowe po to, żeby przygotować cię do działania. Nie będziesz musiał się bić, a nie musiała. 

00:12:20 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:12:20 Mateusz Banaszkiewicz 

Z jego perspektywy to jest przygotowanie cię do działania i ta interwencja polegała po prostu na tym, że ludzi proszono, żeby o tych trudnych objawach stresu nieprzyjemnych spróbowali myśleć w taki sposób, jakby to były objawy, które są wyrazem tego, że mózg próbuje człowieka przygotować do sytuacji trudnej do sytuacji ważnej, tak abyśmy byli w stanie skutecznie i w tą sytuację się zaangażować. 

00:12:45 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:12:46 Mateusz Banaszkiewicz 

Jaki był rezultat? Efekt był taki, że zestresowani byli wszyscy zarówno osoby bez interwencji, jak i osoby z interwencją, bo to była stresująca sytuacja, ale osoby, które doświadczyły tej interwencji Unii w trakcie wystąpienia poziom napięcia był bardziej uregulowany. 

00:13:04 Mateusz Banaszkiewicz 

Czyli te osoby były zestresowane, ale w takim bardziej optymalny sposób. Co więcej, te osoby z boku były postrzegane jako bardziej pewne siebie te osoby i to jest szczególnie istotne z punktu widzenia. 

00:13:16 Mateusz Banaszkiewicz 

Naszej skuteczności w stre. 

00:13:17 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:13:18 Mateusz Banaszkiewicz 

Te osoby uzyskały wyższe wyniki w matematycznym zadaniu niż grupa bez interwencji. Mówiąc tak kolokwialnie performens tych osób po prostu się poprawił. 

00:13:27 Mateusz Banaszkiewicz 

I cała Lawina badań w tym zakresie. Ona pokazuje, że my zaczynamy skuteczniej radzić sobie ze stresem wtedy, kiedy postrzegamy to trudne doświadczenie, jako wspierające nas w tym, żeby stawić czoła wyzwaniu. 

00:13:42 Mateusz Banaszkiewicz 

I ja może to jeszcze tak podkreślę, prosząc państwo taką refleksję, to znaczy prawdopodobnie nie jedna osoba ma takie doświadczenie, że przed jakąś trudną, stresującą sytuacją my tutaj jesteśmy zestresowani, a ktoś z otoczenia mu. 

00:13:56 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:13:57 Mateusz Banaszkiewicz 

Uspokój się, albo nie stresuj się, albo Wszystko będzie dobrze, to pomyślcie sobie państwo o tym, czy to, jeśli macie to w doświadczeniu, czy to było wspierające, czy nie wspierające dla większości z nas prawdopodobnie to prowadziło do jeszcze bardziej negatywnych konsekwencji niż pierwotnie dlatego, że z tym procesem doświadczenia stresu jest tak, że to jest proces automatyczny, coś się wydarzy. Ciało wzbudza pobudzenie, wzbudza automatycznie reakcje stresowe. 

00:14:24 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:14:24 Mateusz Banaszkiewicz 

I kiedy my przez całe życie mamy takie przekonanie, że stres trzeba zredukować, trzeba się uspokoić. Czy pogodni doświadczać? No, bo szczególnie w kontekście wystąpień publicznych, jak za drżą mi ręce, to ktoś pomyślisz sobie nie radzę. 

00:14:37 Mateusz Banaszkiewicz 

Mamy przekonanie, że trzeba się uspokoić. To nagle mózg, który wyzwolił ten stan wyższego poziomu energii, próbuje ten Stany zredukować i obniżyć. I to jest zwykle nieskuteczne albo zwykle prowadzi do jeszcze większego rozregulowania różnych układów naszego ciała. 

00:14:55 Mateusz Banaszkiewicz 

Te badania one są skoncentrowane na tym, że gdy próbujemy ludziom pokazać. 

00:15:00 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:15:00 Mateusz Banaszkiewicz 

Że nie warto jest się stresować stresem samym sobie i ukierunkowywać uwagę na to, żeby te objawy zredukować. Bardziej efektywny jest ukierunkować uwagę na sytuację, która jest źródłem stresu i na to, co możemy z nią zrobić. 

00:15:15 Mateusz Banaszkiewicz 

Czy w ogóle jesteśmy w stanie wtedy jako skutek uboczny? Nagle się okazuje, że mózg ma większą zdolność, żeby zarządzać tą energią na układzie ciała i ludzie zaczynają lepiej sobie radzić i bardzo często skutkiem ubocznym jest to, że mówią. 

00:15:30 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:15:31 Mateusz Banaszkiewicz 

To było stresujące, ale jakoś dałem Radę, Dałam Radę, jakoś sobie radziłem, bo nagle stres skutecznie pełni po prostu swoją rolę. 

00:15:39 Mateusz Banaszkiewicz 

I co jest szczególnie ciekawe w tym badaniu? Dlatego bardzo lubię o nim mówić. To nie tylko fakt, że osoby, które prze formułował o objawy stresu, lepiej sobie poradziły. 

00:15:49 Mateusz Banaszkiewicz 

Szczególnie ciekawe jest to, że te osoby też doświadczyły innej reakcji fizjologicznej, to znaczy w pewnym uproszczeniu, kiedy myślimy o tym, jak reaguje nasze ciało na stres. 

00:15:59 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:15:59 Mateusz Banaszkiewicz 

To wiemy, że niektóre grupy naczyń krwionośnych się rozluźniają, niektóre się obkurczają. To Wszystko po to, że gdyby nas coś zraniło, to te zewnętrzne naczynia na przykład jeśli są podkurczone, dają shum nam szansę na to. 

00:16:13 Mateusz Banaszkiewicz 

Żebyśmy się nie wykrwawili? 

00:16:15 Mateusz Banaszkiewicz 

W przypadku serca naczynia wieńcowe, które w stresie się obkurczają długofalowo potrafią. To jest jeden z czynników, który potrafi prowadzić do tego, że stresująca praca, czyli stresujące życie. Po latach widzimy, że ma pewien związek z wyższym ryzykiem, na przykład zawału. 

00:16:31 Mateusz Banaszkiewicz 

Albo chorób układu krążenia, ale to było szczególnie ciekawe w tym badaniu, a w zespole badawczym był też kardiolog. To fakt. 

00:16:38 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:16:39 Mateusz Banaszkiewicz 

Że osoby, które przy formułowany sposób myślenia o stresie, choć były zestresowane u nich w przypadku, a tego, jak zachowywało się serce, występowała reakcja, która jest obserwowal na przy okazji sportu przy okazji aktywności fizycznej. 

00:16:55 Mateusz Banaszkiewicz 

To znaczy te naczynia krwi krwionośne w sercu one pozostawały bardziej rozluźnione. Ja na slajdzie zawarłem fachowe opis tego zjawiska. To kardiolog określił jako pobudzenie wydajności pracy serca przy optymalnym o Boże obwodowym krwi. To znaczy. 

00:17:10 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:17:10 Mateusz Banaszkiewicz 

Człowiek był zestresowany, był pobudzony, ale w taki sposób, który dla serca nie był długofalowo szkodliwy i dlatego jest też tak, że lekarze od lat nam powtarzają, że Sport umiarkowana aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia, dlatego że. 

00:17:27 Mateusz Banaszkiewicz 

Ona obciąża serce, ale w sposób optymalny w taki sposób. 

00:17:32 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:17:32 Mateusz Banaszkiewicz 

Który z czasem serce wzmacnia i długofalowo nasze ciało, jest po prostu zdrowsze. W pewnym sensie osoby, które nauczyły się przeformułować stres, w ten sposób miały fizjologiczną reakcję na stres taką, która przypominała aktywność fizyczna i ta reakcja stresowa. 

00:17:49 Mateusz Banaszkiewicz 

Ona ma swoją nazwę nazywa się reakcją wyzwania i bardzo mi zależy na tym, żeby po dzisiejszym spotkaniu fill ta wiedza o tym, że taka reakcja stresowa została zaobserwowana w nauce i zdefiniowana, żeby ta wiedza z państwem została. 

00:18:04 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:18:05 Mateusz Banaszkiewicz 

Kilka słów o tej reakcji stresowej, więc z jednej strony powiedziałem o tym, że aby doświadczać stresu w zdrowszy sposób, czyli właśnie poprzez reakcję wyzwania, możemy wspierać się po prostu, myśląc inaczej objawach stresu, czyli w przyszłości. 

00:18:19 Mateusz Banaszkiewicz 

Jak państwo będziecie pod presją, przygotowywali jakiś raport i pojawi się napięcie w żołądku albo napięcie mięśni karku w to Przypomnijmy sobie to spotkanie i pomyślcie dobrze, dobrze, to Mateusz mówił o tym, żeby te objawy przeformułować jako wyraz tego, że mój mózg wyzwala energię. 

00:18:36 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:18:36 Mateusz Banaszkiewicz 

A to będzie sprzyjało doświadczeniu racji wyzwania z 2 strony. Wiemy o tym, że reakcji wyzwania sprzyja również poczucie nadziei i to jest bardzo ważne, bo kiedy państwo doświadczacie stresu, możecie mieć takie myśli, które tą nadzieję wam będą odbierały, czyli jeśli stresujące jest dla nas jakieś ważne wydarzenie, niech to będzie egzamin. 

00:18:59 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:18:59 Mateusz Banaszkiewicz 

To możemy myśleć sobie, jak nie dam rady, to to to to Jestem beznadziejne. Jak nie dam rady, to się ośmieszę. 

00:19:07 Mateusz Banaszkiewicz 

Możemy myśleć w ten sposób, a możemy to myślenie przeformułować tak, żeby było związane z poczuciem nadziei, czyli możemy pomyśleć sobie nie raz w życiu miałem takie poczucie, że nie dam rady nie raz w życiu miałem takie poczucie, że to już koniec. 

00:19:20 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:19:20 Mateusz Banaszkiewicz 

Więc, a potem okazywało się, że jakoś przetrwałem, może i tym razem tak będzie. A może jeśli nie dam sobie rady i faktycznie doświadczę porażki, to może przekonam się o sobie te, że Jestem w stanie wstać z kolan po takiej porażce i iść dalej, to będzie sposób myślenia, który będzie sprzyjał poczuciu nadziei, a poczucie nadzieji będzie sprzyjało doświadczeniu tej zdrowszej reakcji, reakcji, wyzwania i podobnie państwo mając kontakt z kimś innym, gdy ktoś inny jest zestresowany i będziecie go straszyli albo w jakiś sposób ośmieszali. 

00:19:51 Mateusz Banaszkiewicz 

Zwiększacie ryzyko doświadczenia reakcji stresowej taki mniej korzystny sposób, a wtedy, gdy mówicie. 

00:19:57 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:19:58 Mateusz Banaszkiewicz 

Pamiętaj, że jeśli tylko w jakikolwiek sposób będę w stanie ci pomóc, to Jestem dla ciebie. Jestem gotów cię wysłuchać, możesz się do mnie zawsze odezwać albo mi zależy na tym, żeby być dla ciebie wsparciem. To jest rodzaj reakcji na kogoś innego. Stres, który będzie sprzyjał również reakcji wyzwania u tej właśnie osoby. 

00:20:17 Mateusz Banaszkiewicz 

Kolejna ważna rzecz jest taka, to już o tym, bo to jest coś, o czym już powiedziałem, czyli gdy doświadczamy reakcji i wyzwania nasz układ sercowo Naczyniowy reaguje zdrowy, nawet jeśli stres jest obecny w naszym życiu czy w naszej pracy. 

00:20:29 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:20:30 Mateusz Banaszkiewicz 

Co jest ważne z punktu widzenia radzenia sobie wtedy nasz mózg pracuje efektywniej, skuteczniej, szybciej zapamiętujemy od pamię tu, jemy lepiej sobie radzimy. 

00:20:39 Mateusz Banaszkiewicz 

To są sytuacje, kiedy człowiek potem ma takie poczucie, że byłem zestresowany, ale to sprawiło, że poradziłem sobie lepiej. Właśnie dzięki reakcji wyzwania tak na stres potrafimy reagować i wtedy hormony stresu działają tak jak przy okazji aktywności fizycznej. Dają nam energię, sprawiają, że jesteśmy bardziej na energet z owani, bardziej zmobilizowani. 

00:21:00 Mateusz Banaszkiewicz 

Odważniejsi wtedy reagujemy w trochę inny sposób. 

00:21:04 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:21:05 Mateusz Banaszkiewicz 

I teraz to, co przywołałem na podstawie badań uproszczę i chciałbym, żeby Państwo po prostu zapamiętali tę interwencję właśnie w taki sposób, że gdy w przyszłości doświadczycie stresu, zamiast stresować się stresem, który się pojawia i myślę sobie, nie radzę sobie, doświadczam porażki. 

00:21:22 Mateusz Banaszkiewicz 

Jestem beznadziejny, beznadziejna, muszę to zredukować, muszę tego nie czuć zrobić, co w mojej mocy, żeby się to od tego odciąć. 

00:21:28 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:21:29 Mateusz Banaszkiewicz 

Zamiast tego wszystkiego, pomyślcie sobie państwo mój mózg wyzwala energię po to, żebym skupił, skupiła się na tej trudnej dla mnie ważnej dla mnie sytuacji. 

00:21:40 Mateusz Banaszkiewicz 

Mój mózg wyzwala stres po to, żebym podjął jakieś działanie, nawet jeśli jest godzina 3:00 nad ranem i wy budziliśmy się, bo coś co nas spotka, prawdopodobnie jutro jest dla nas obciążające dla większości ludzi bardziej wspierające będzie pomyśleć sobie. 

00:21:56 Mateusz Banaszkiewicz 

 

00:21:56 Mateusz Banaszkiewicz 

Ake reaguje, bo coś trudnego ważnego mnie czeka jutro i moje ciało wyzwala tyle energii, że już teraz się obudziłem. 

00:22:03 Mateusz Banaszkiewicz 

Prawdopodobnie ten sposób myślenia bardziej państwa wesprze w tym, żeby szybciej zasnąć niż myślenie. Ponoszę porażkę. Nie radzę sobie, Jestem nadwrażliwy. Jestem beznadziejny prze formuj ć to państwo jako wyraz tego, że wasz mózg wyzwala energię. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały