Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Pacjenci z niezaspokojoną potrzebą więzi. Jak sobie radzą w niebezpiecznym świecie?

Izabela Gołębiewska
Toksyczne relacje ODC. 3/14

Materiał filmowy prezentujący dysfunkcyjne sposoby radzenia sobie w oparciu o model trybów

Transkrypcja video Pacjenci z niezaspokojoną potrzebą więzi. Jak sobie radzą w niebezpiecznym świecie? 

00:00:10 

Przejdźmy w takim razie do kolejnej części. 

00:00:15 

Naszego wykładu związanego z ze sposobami radzenia sobie ok. Mamy tych pacjentów. 

00:00:23 

Eem mieli zaburzoną więź nie czuło się bezpiecznie na świecie, no i przychodzą na terapię. No i co jest ważne, to proszę państwo, że **** klienci przede wszystkim nie będą łatwi i nie będą często mieli. Często będą nas atakować fill często będą. 

00:00:44 

Mmm, właściwie. 

00:00:47 

Jacyś tacy odłączeni, czasami może za bardzo wręcz nie dla nas, albo dostosowujący się, ale to co się dzieje z takimi pacjentami z taką deprechę zdobywaną potrzebą więzi to to, że to się często przekształca w zaburzenia osobowości, na przykład przykładowo zaburzenia osobowości borderline tak to osobowości z pogranicza. 

00:01:11 

Aha i czy zaburzenia osobowości narcystycznej, więc jakby nam się często wydaje, że ci pacjenci zachowują się w stosunku do nas? 

00:01:23 

Przede wszystkim niefajnie, agresywnie odrzucającą i to co powiedział Yang i co. Myślę, że jest bardzo ważna, to proszę. On powiedział, że te osoby zachowują się tak nie dlatego, że są egoistami, ale zostało mi przyjemnie tylko dlatego, że są właśnie zdesperowani. 

00:01:43 

To znaczy oni potrzebują pomocy? 

00:01:48 

A niewłaściwie naszej krytyki EE i postępują według niego tak jak wszystkie dzieci małe, które kompletnie nie mają nikogo i o której się nikt nie troszczy. 

00:02:03 

I, które nikt nie zapewnia bezpieczeństwa, to znaczy. 

00:02:09 

Wykształca ło sobie pewne sposoby radzenia sobie bardzo ważnym krokiem w ogóle na przykład w rozwoju terapii schematu było wprowadzenie koncepcji trybów. Ona bardzo pomaga zrozumieć to, co się dzieje z pacjentami. Dlaczego tacy są często u nas na sesjach? 

00:02:28 

Ee tryby odnoszą się tak, jak państwo mają napisane do jakiegoś dominującego stanu emocjonalnego, wywołanego przez schemat. To znaczy to jest ten tryb jest stanem przejściowym przeciwieństwie do schematów i jeśli chodzi o zaburzenia osobowości borderline, to praca na trybach sprawdzać jest świetnie dlatego, że. 

00:02:50 

Zauważył na pewno państwo niesamowite zmianę i przeskoki w Stanach emocjonalnych takich pacjentów. To znaczy na jednej sesji możemy zobaczyć pacjenta, które płacze, który jest właściwie w rozpaczy, po czym przechodzi do etapu, kiedy na nas krzyczy, po czym mówi, że chce już wyjść, że jest zmęczony i tak dalej, więc jakby tam siedzieli bardzo dużo emocji. 

00:03:17 

Ważnym jest, że wyróżniono 4 podstawowe rodzaje trybów. To znaczy mamy trybu dziecięce w zależności od tego, jaki schemat ma pacjent, to będzie inna dziecko. 

00:03:28 

Natomiast tryb dziecięcy dotyczy części wrażliwej naszych emocji. Tego, co my przeżywaliśmy, kiedy byliśmy właśnie dzieckiem. Tak christophe luz w trakcie. 

00:03:42 

Swoich seminariów pięknie nazywa ten tryb mówi, że to jest Quinn, czyli królowa tryb dziecięcy dla terapeuty jest mało ciemniejsze to. 

00:03:53 

Jest naszym zadaniem jest dotrzeć do tego trybu. Naszym zadaniem jest się tym trybem zaopiekować, co oczywiście jest nie lada wyzwaniem. 

00:04:04 

Jeżeli dziecko miało na przykład schemat porzucenia, to wtedy zobaczymy na sesjach porzucone dziecko. Jeżeli na przykład jest schemat wadliwości i wstydu, to będzie jakiś upokorzone dziecko zawstydzone dziecko. Jeżeli to było dziecko bite, to będzie maltretowane dziecko zależności od schematu to będzie inne dziecko. 

00:04:27 

EE innym rodzajem trybu jest tryb rodzicielski, czyli te zwana dysfunkcjonalne tryby. Wewnętrznie ona go rodzica winimy go na karzącego rodzica i na wymagającego rodzica. 

00:04:39 

Jest to nasz głos wewnętrzny, który tak, no tak naprawdę są to głosy naszego taty naszej mamy, które się w nas singer realizował i to jest w ogóle jakaś zbitka. 

00:04:53 

Wymagające rodzic to jest taki głos, który nam mówi właściwie o często o osiągnięciach. To jest często u naszych pacjentów, kiedy mamy model rodziców, którzy naciskają na jakąś stwarzały presje na osiąganie na sukcesy. 

00:05:11 

I to jest głos, które my potem słyszymy, że jesteśmy niewystarczający, że trzeba więcej, że praca jest najważniejsza, że za mało i tak dalej, więc to będzie taki wymagający. 

00:05:21 

Głos lel. Natomiast zrobienie r. Rodzica to już rodzić każący i to jest już taki tryb, który dewaluuje naszego pacjenta. 

00:05:31 

To będę to będzie jakaś krytyka, to będzie Jestem nikim, Jestem śmieciem. Jestem beznadziejny, więc to są już takie pociski, które mają za zadanie w naszych pacjentach wywołać poczucie winy. 

00:05:45 

EE mamy oczywiście tryb zdrowego dorosłego. To jest tryb. Czasami bardzo mały, ale. 

00:05:54 

Eem naszym zadaniem jest taki tryb u pacjenta zbudować na podstawie naszego modelowania. Jest to tryb, który się opiekuje nami, który właśnie zależności od tego, czego doświadczyliśmy w dzieciństwie, jakoś się tak nami opiekuje, nie słucha rodzica, a zajmuje się naszymi potrzebami. No i to, o czym dzisiaj państwu chciałam powiedzieć tak zwane nie adaptacyjne tryby rodzenia. 

00:06:18 

Sobie my w terapii schematu nazywamy ich obrońcę, mówimy do naszych pacjentów, że widzimy, że jest pan dzisiaj w takiej części w takim obrońcy. 

00:06:33 

To są moim często najmniej przyjemne części pacjenta, z jakimi mamy przyjemność współpracować. To znaczy. 

00:06:41 

Czy mają zwykle za zadanie nas odrzucić? Dlaczego? Dlatego, że. 

00:06:50 

Czy ten powstały po to, żeby właściwie ochronić to małe dziecko, kiedy małe dziecko jest małe i przykładowo doświadcza kłótni i konfliktów ll w domu. 

00:07:02 

To ono musi przetrwać, dlatego, że się bardzo boi, boi się, że Tata uderzy mamę, boi się, że za chwilę ktoś wyjdzie, boi się, że jest samo, więc musi się jakoś nauczyć przetrwać. 

00:07:15 

Na przykład zamyka oczy, zatyka uszy i potrzebuje się wyłączyć. I tak naprawdę to, że wytwarza sobie takiego obrońca jest wyłącznie próbą przystosowania się do tych beznadziejnych warunków, w jakich musi funkcjonować. 

00:07:32 

I musi jakoś przeżyć w tak naprawdę często nieprzyjaznym dla siebie środowisku. 

00:07:38 

Więc pamiętajmy o tym i to jest bardzo ważna. Taki szacunek terapeuty do tych części, że ten obrońca był naszym pacjentem potrzebne miał miał ogromne znaczenie w dzieciństwie ok. 

00:07:55 

Dzisiaj już nie działa. Dzisiaj przeszkadza, ale kiedyś uratował bardzo możliwe życie naszemu pacjentowi, więc więc to jest niezwykle ważna część. 

00:08:08 

EE i EE EE. 

00:08:10 

To, co jest ważne to to, że te tryby radzenia sobie odpowiadają stylom rażenia. To znaczy tak zwane mamy właściwie te dzieci mierzą się codziennie, jakby mierzyły się z jakimś zagrożeniem, a tak jak wiemy, możemy na 3 sposoby reagować na zagrożenie. 

00:08:28 

Możemy walką reagować zamrożeniem albo unikaniem. I tak tak naprawdę wspólnego radzenia sobie, czyli możemy się podporządkowywać schematowi możemy. 

00:08:38 

Unikać ll albo możemy nadmiernie kompensować. Ja podam państwu jakieś przykłady obrońców. 

00:08:47 

Odpowiednio do każdego stylu radzenia sobie to znaczy. Zacznijmy od trybu radzenia sobie poprzez podporządkowanie są tacy pacjenci, którzy wejdą w tryb uległego poddanego. 

00:09:00 

Jest to nazwa obrońcy podporządkowując ego się jego czasami. Nazywam prosiaczek, to znaczy jest to taka część pacjenta, która ma jedno zadanie uniknąć kolejnych krzywd. 

00:09:15 

Nie narazić się w żaden sposób na to, żeby się mi znowu dostało, więc często ci pacjenci wchodzą w taki sposób radzenia sobie polegający na tym, że się podporządkowują, że są posłuszni, że są zależni. Tak pacjentka, która ma przemoc owego męża, który ją bije. 

00:09:36 

Wejdzie w prosiaczka i postara się my być posłuszna. To znaczy, jeżeli on powie, że że czegoś nie zrobiła, to postarać, to wykonywać i jakby ona już nie chce, wierzy w to, że to jest jakiś sposób, żeby uniknąć kolejnych krzywd. 

00:09:55 

To są nasi pacjenci, którzy w dzieciństwie może dzięki temu, że mieli takiego prosiaczka, że mieli takiego uległego pod. 

00:10:01 

Danego dostali naprawdę mniej od rodzica, czyli nie stawiali się rodzicowi, nie krzyczeli na niego, byli posłuszni, sprzątali łazienkę, zmywali naczynia przez tomama mniej biła albo Tata mniej bił, albo Tata mnie się ze micał psychicznie, więc naprawdę ten prosiaczek kiedyś działał dzisiaj mnie w Il. 

00:10:25 

Więc yy to co jest ważne to to, że uległy poddane niestety. 

00:10:31 

Bierze na siebie to cierpienie, to znaczy jest to taka strategia, która akceptuje schemat, przyjmuje cały jego ból, więc często dobiera osoba z uległym poddanym wybiera partnerów, którzy są dalej krzywdzący szefów, wobec których musi się podporządkowywać. 

00:10:52 

I tak dalej tak. 

00:10:55 

Jeśli chodzi o tryb radzenia sobie poprzez unikanie, możemy mieć odłączonego w ręce albo unikające go obrońcę. 

00:11:04 

Odłączany obrońca bardzo często jeszcze za chwilę Państwu pokażę w obecnym zaburzenia osobowości borderline tak zwane detached Protektor jest niezwykle właśnie. 

00:11:16 

Eee ważną i częstym bywalcem naszych terapii. 

00:11:22 

Jego cel jest trochę inne, to znaczy on chce uciec od ll trudnych emocji, więc to będą pacjenci, którzy będą się samo okaleczać. To będą pacjenci, którzy będą. 

00:11:41 

Grać nałogowo w gry komputerowe będą oglądać bardzo dużo seriali. To będą pacjenci, którzy będą się objadać. To będą pacjenci. 

00:11:51 

EE, którzy mmm będą brali jakieś leki dopalacze, to Wszystko będzie miało jedną funkcję, czyli będą chcieli poradzić sobie z jakimś bólem wewnętrznym wyłączyć emocje to będą pacjenci, którzy przyjdą do nas na cesję i na każde pytanie odpowiedzą, nie wiem jak się pan czuje. 

00:12:11 

Nie wiem, jak panu minął tydzień. Nie wiem, to będą pacjenci, którzy będą ziewać, to będą pacjenci, którzy powiedzą, że chcieliby skrócić sesję i już wyjść. 

00:12:21 

Będą tacy święci ze szklaną ścianą, do których nie będzie zupełnie dostępu. I to jest informacja. 

00:12:30 

Że coś się dzieje u nich niedobrego? 

00:12:36 

Ostatni tryb radzenia sobie walka to będą nadmiernie compensa torze. 

00:12:44 

No więc cel będzie taki sam jak przy odłączonym obrońcy, to znaczy tak samo pacjent z nadmierną kompensacją, że chce uciec przed trudnymi emocjami, natomiast w inny sposób on się już nie będzie odłączał. 

00:12:58 

On będzie kontr atakował, on będzie kontrolował. To będzie pacjent, który przyjdzie na sesję i powie, co dzisiaj robimy? 

00:13:07 

Nie chciałabym, żebyśmy omówili taki rozdział i taki, to znaczy, ze chce mieć wpływ na sesję ze chce kontrolować. To będzie pacjent, który będzie mówił, że nie ma wyników, to znaczy, że nie ma efektów. To będzie pacjent, które często ci pacjenci będą. 

00:13:24 

Bardzo akceptowanie przez rzeczywistość. To są pacjenci z nadmierną kompensacja. To są pacjenci mile widziani przez pracodawców, często praco chodzić. 

00:13:34 

Często nadmiernie kontrolujący często świe Kobiety przepięknie wyglądające. 

00:13:43 

Które właśnie dużo ćwiczą, świetnie zarabiają mężczyźni. Podobnie jednym z. 

00:13:52 

Jednym z takim trybie ees trybów EE nadmiernego kompensatora jest samo uwielbia czy czyli najbardziej znany i najbardziej widoczne obrońca z osobowości narcystycznej. 

00:14:06 

I to będzie taka taki obrońca naszej sesji, które będzie idealizować z siebie, będzie dewaluować w innych będzie 2 lubował terapeuty za to, jak wygląda będzie wywalało wał terapeuta za to, co powiedział, jakich słów użył. 

00:14:21 

To będzie pacjent, który będzie na przykład mówił, że coś nie idzie w małżeństwie, ale to jest wina wyłącznie jego żony. Na przykład więc jakby? 

00:14:30 

To jest atak atak, który ma na celu kompensację na przykład poczucia porażki, poczucia wadliwości. Tak więc to też jest obrońca, więc to jest znowu informacja, jak nie mamy na sesj i kogoś tak nieprzyjemnego kogoś, kto nazywa luje kogoś kto nas odrzuca. 

00:14:46 

To jest informacja dla nas o za tym obrońcą, za tą maską, za tym hełmem, który państwo widzą na slajdzie. 

00:14:56 

Czai się jakiś przestraszone dziecko, czasem wystarczy mieć fotel i na sali terapeutycznej albo stół i obrońca schodzi. Jest przerażona, że w ogóle terapeuta chce podejść bliżej. Chciałam państwu pokazać, jak to mniej więcej działa w połączeniu na takim modelu trybów osobowości borderline. Tak. 

00:15:21 

Arnaud arms w swojej książce przedstawił, że istnieje model dla różnych trybów. Skupił się również na zaburzenie osobowości borderline i wyróżnił tam. 

00:15:31 

4 dni adaptacyjne tryby. To znaczy powiedział, że najczęściej zaburzenia osobowości borderline pacjenci mają tam porzucone i maltretowane dziecko. Tak, czyli żeby wykształciła się taka osobowość, to mamy tam porzucone i maltretowane dziecko, więc to będzie takie taka część pacjenta, która jak się pojawi na sesji. 

00:15:56 

A zapewniam państwu, że się pojawi i bardzo mało będzie trzeba, żeby czasami, żeby to się zadziało, to będzie się czuła opuszczona, zagrożone. 

00:16:07 

Przerażona, że może być znowu opuszczane i maltretowana. 2 trybem będzie z łuszczące się impulsywne dziecko, czyli mamy w ogóle to jest dziecko, prawda? Impulsywne właśnie gry cięcia. 

00:16:25 

Seks z jakimś przygodnym partnerem? 

00:16:28 

Zachowania, które jakiś przejawiało skłonność do zaspokojenia potrzeb już i natychmiast, więc troszczący się dziecko impulsywne dziecko to jest gniew pacjenta z powodu krzywdzącego traktowania. 

00:16:40 

Więc kiedy nasz pacjent poczuje się skrzywdzony na sesji, skrzywdzony przez kogoś, będziemy mogli zobaczyć go w złuszczającym się dziecku. 

00:16:50 

Emm kolejnym trybem jest karzącą rodzice. Bardzo często osobowości borderline mają głos karzącego rodzica. EE i to jest taki tryb rodzicielski, który będzie wywalał tak jak mówiłam pacjenta tak, który będzie powodował, że pacjenci siebie nienawidzą. 

00:17:08 

Ja mogę podać przykłady z mojej praktyki, które brzmiał, nie Jestem śmieciem, tak Jestem nikim Jestem, nie wiem grubą małpą są takie poważne pojazdy po sobie i to. 

00:17:22 

Jak się pojawia, to jest zawsze każące gło. 

00:17:26 

EE no i sposób radzenia sobie odłączona obrońca, o którym mówiliśmy. 

00:17:33 

Które ma za zadanie ochronić pacjenta przed właśnie rodzicem przed trybami dziecięcymi przed rodzicielskimi. 

00:17:44 

Fajnie widzą państwo mogą trybów namalowany dla pacjentki, ani. 

00:17:53 

Zaburzenie osobowości typu borderline to jest taki przykład modelu, który również malujemy. Rysujemy, przedstawiamy pacjentowi i pokazujemy, jaki pacjent ma tryby i jak one się objawiają. To znaczy proszę sobie wyobrazić, że aniama 33 lata i jej ojciec był alkoholikiem, który stosował przemoc wobec matki. Kiedy wracał do domu, był agresywny. 

00:18:21 

Pacjentki nigdy nie uderzył, natomiast jej mama, która była przytłoczona tą sytuacją, była dla niej zimna, karząca, często naśmiewając, a się z tego, jak Hania wygląda i. 

00:18:36 

Często naśmiewając, a się z tego, jak się uczy to Wszystko powodowało, że kiedy anias szła do szkoły, była też odrzucana przez rówieśników. 

00:18:47 

Ona już wtedy czuła się bardzo nieadekwatnie właściwie też była biedną dziewczynką, więc jakby czuła się inna, atrakcyjna i biedna, więc została też odrzucona przez rówieśników. 

00:18:59 

To spowodowało, że ten zagrażający dla niej Tata i taka rządca, mama i cier wieści ze wszyscy stworzyli w niej taki głos właśnie tego karzącego rodzica, który do dzisiaj z nią jest. 

00:19:15 

Więc kiedy przychodzi? 

00:19:16 

Terapeuta nas cesję aania ma schemat opuszczenia. 

00:19:24 

I terapeuta mówi, że wyjeżdża na urlop. 

00:19:29 

Ani zaczęła się aktywować każący głos, który mówi przykładowo, że zostanie sama, że jest znowu wszystkie głosy się, że jest beznadziejna, że znowu ktoś ją zostawia, że znowu ktoś jej nie kocha, że znowu ktoś ją opuszcza. Ten każący rodzic ten głos powoduje, że aktywuje się nam mała dziewczynka. To znaczy. 

00:19:56 

My jako terapeuci nie widzimy tego. Każące był głosu, ale co widzimy? Widzimy małą anię, to znaczy nasza pacjentka zaczyna szlochać, płakać, zaczyna wpadać w rozpacz. 

00:20:07 

Kiedy słyszę, że terapeuta jedzie na urlop, tak więc zaczyna płakać, po czym jak kończy się na przykład ten smutek przeskakuje z łuszczące się dziecko i zaczynano tę rewoltę krzyczeć, wyzywać go. 

00:20:23 

Rzucać w niego zeszytem, jeśli ma go pod ręką, tak po czym. 

00:20:31 

Żeby sobie poradzić z tą emocją, bo ani w tym momencie odtwarza się całe wcześniejsze doświadczenie życiowe. Cała wcześniejsza trauma ona naprawdę w tym momencie, nawet jak minie będziemy mówić, że wrócimy i tak dalej i tak dalej. 

00:20:47 

Ona w to nie wierzy. Ona w tym momencie jest znowu w tym skrzywdzonym i porzuconym dziecku, więc jest przerażona, więc musisz sobie znowu z tą sytuacją poradzić, więc wchodzi w odłączonego obrońca. 

00:21:03 

Zakładam maskę, przestaje się na przykład do terapeuty odzywać. 

00:21:08 

Wychodzą z sesji zaczyna się objadać albo głodzić. Zażywa leki. 

00:21:14 

Mm stara sobie jakoś się radzić też z głosami, że jest nieatrakcyjna, wadliwa, że jest sama i tak dalej i tak dalej, więc jakby tak mniej więcej wygląda to osobowości borderline jeśli chodzi o te tryby. 

00:21:30 

No dobrze, to potrzebujmy w takim razie w trakcie tego bloku omówiliśmy sobie style radzenia sobie pacjenci wykształcają pewnego rodzaju obrońców, którzy mają za zadanie pomóc im przetrwać w dzieciństwie, a potem są z nimi w dorosłym życiu. Mamy obrońców, którzy unikają, mamy obrońców, którzy podporządkowują się, mamy obrońców, którzy walczą. 

00:22:00 

To są pytania dla państwa takie 3, żeby sobie państwo mogli coś podsumować. Pierwsze pytanie, który tryb rodzicielski wzbudza poczucie winy w pacjencie? 

00:22:10 

A wymagające rodzic B każący rodzic chce zdrowy rodzic 2, który tryb dziecięcy jest charakterystyczne dla osobowości dla osobowości borderline. 

00:22:21 

Samotne dziecko maltretowane dziecko impulsywne dziecko. 

00:22:26 

I 3, w którym? 

00:22:28 

Trybie radzenia sobie jest pacjent, które się objada. Był samo okalecza, a uległy poddany poszukiwacz uwagi i C Odłączony obrońca. 

00:22:41 

Ok to chwila dla państwa. Ja teraz podam odpowiedzi. Jedynka. Oczywiście tryb rodzicielski, które wzbudza poczucie winy, dewaluuje pacjenta. To jest w każące rodzic, jeśli chodzi o tryb charakterystycznych dla osobowości borderline, to jest oczywiście maltretowane dziecko i impulsywne dziecko. 

00:23:03 

To nie jest tak, że samotne dziecko nie jest w osobowości borderline, natomiast samotne dziecko jest często trybuną zauważonym zaburzenie osobowości narcystycznej. 

00:23:13 

W którym trybie rdzenia sobie jest pacjent, który się objada lub samo okalecza? 

00:23:19 

Oczywiście jest to odłączony obrońca. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały