Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Mnie też to spotkało

Anna Golan
Toksyczne relacje ODC. 9/14

Gdzie kończy się flirt, a zaczyna molestowanie? Gdzie leży granica? Sposoby zapobiegania przemocy seksualnej.

Gdzie kończy się flirt, a zaczyna molestowanie? Gdzie leży granica? Tym pytaniem zaczynamy cykl artykułów na temat przemocy seksualnej i sposobów zapobiegania jej.

Tag #MeToo (#JaTeż) pokazał, jak wiele kobiet doświadczyło molestowania i przemocy seksualnej. Akcję zapoczątkowała aktorka Alison Milano po tym, gdy amerykańskie media ujawniły, że jeden z najbardziej znanych producentów Hollywood, Harvey Wein[-]stein, przez lata molestował seksualnie kobiety z branży filmowej. Milano napisała na Facebooku: „Ja też. Gdyby wszystkie kobiety, które były kiedyś molestowane seksualnie, napisały ‘ja też’ w swoich statusach, być może pokazalibyśmy ludziom, jak wielka jest skala tego zjawiska”.

Lawina ruszyła. W ciągu kilku godzin hasztag #MeToo wpisano na Facebooku miliony razy. Nie ma dnia, by nie pojawiały się kolejne wpisy. Kobiety poczuły się silne na tyle, by opowiedzieć swoje historie.
Wydaje się, że coś się zmieniło. Akcja położyła kres cichemu przyzwoleniu na przemoc. W ślad za nią pojawiła się inicjatywa

#TimesUp: „Koniec z napaściami seksualnymi, molestowaniem i nierównościami w miejscu pracy. Czas coś z tym zrobić” – czytamy na stronie akcji. Pod apelem podpisało się wiele znanych aktorek.

– Zbyt długo kobiet nie słuchano lub im nie wierzono, jeśli już odważyły się wyznać prawdę świadczącą przeciwko mężczyznom. Ale ten czas minął. Ten czas minął – mówiła Oprah Winfrey podczas niedawnej, 75. gali Złotych Globów, wywołując aplauz zgromadzonych.

Przy okazji tych akcji i inicjatyw pojawiły się ważne pytania: Gdzie kończy się flirt i zaczyna molestowanie? Dlaczego kobiety, które doświadczyły molestowania, tak długo milczały? Jakie są skutki molestowania i przemocy seksualnej? Jak rozpoznać, że dziecko doświadcza molestowania? A przede wszystkim: jak przeciwdziałać tym zjawiskom? Jak się bronić przed przemocą seksualną? Na te pytania będziemy odpowiadać w kolejnych numerach „Charakterów”.
W tym miesiącu Anna Golan, psycholog i seksuolog, wyjaśnia, jak definiujemy molestowanie. Kto je definiuje? Kto określa, że dane zachowanie jest molestowaniem albo nim nie jest?

Bez ci...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały