Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Na drodze do porozumienia

Natalia de Barbaro, Bartek Jaślikowski, Edyta Żmuda
Komunikacja w bliskich relacjach ODC. 2/21

Elastyczność, odporność, siła - jak budować te trzy elementy w komunikacji, relacji z innymi, ale i z sobą?

Transkrypcja video Na drodze do porozumienia

 

00:00:15

Serdecznie zapraszam państwa do udziału do wysłuchania wykładu, który jest jednym z wykładów w ramach w ramach większego cyklu zatytułowanego Gadaj.

00:00:27

Trening, trening komunikacji w relacjach yy pomiędzy mężczyznami a kobietami. To spotkanie poświęcone jest takiemu hasło Wywoławcze mu Ll na drodze do porozumienia, czyli dogadajmy się ja do dzisiejszej rozmowy zaprosiłam panią Natalię de Barbaro, Psycholożka z Socjo, Loszkę i pana Bartka. Jeśli kowskiego, który jest trenerem, coachem, konsultantem, ja nazywam się Edyta Żmuda, Jestem.

00:00:57

Redaktorką naczelną czasopisma charaktery, które to czasopismo jest organizatorem dzisiejszego spotkania.

00:01:06

No i tak.

00:01:08

Dogadajmy się.

00:01:11

Czyli co?

00:01:13

Dogadajmy się z kimś, czy dogadajmy się z samym sobą, czy jeszcze może takie słowo pomiędzy sobą?

00:01:23

Ja bym powiedziała, że widzę to takiej sekwencji.

00:01:27

Tak jak mówiliśmy już w trakcie poprzednich spotkań, że wydaje mi się, że że jakość tego dogadania się wewnętrznego jest bardzo ściśle związana z tym, z jaką jakością wchodzimy w te relacje zewnętrzne, to znaczy, że jeżeli ja będę sama wewnętrznie, bardzo skonfliktowana, to bardzo często.

00:01:48

Im będę projektować yy te sprawy, w których Jestem sama ze sobą nie dogadana na innych, to znaczy fill mówiąc tak fill, być może w pewnym uproszczeniu ludzie, których wszyscy wokół denerwują, prawdopodobnie fill no nie mają zgody na jakieś duże kawałki siebie samego czy czy siebie samej. A ci którzy.

00:02:11

No są tacy na przykład menadżerowie, którzy często mogłem. Ja mam szczęście do ludzi, ja sobie wtedy myślę, to Twoi ludzie mają szczęście, że że jesteś ich menadżerem czy menadżerką, że często jest tak, że jest właśnie ścisły związek, a jeżeli ktoś idzie przez życie i patrzy tylko, jak się wszyscy wokół są okropni, no to wtedy warto by było popatrzeć, jak coś się tak naprawdę samemu o sobie myśli pod tą taką często bardzo cienką warstwą pseudo akceptacji dla siebie.

00:02:42

Jak się tego słucha?

00:02:44

No to mnie jest podobnie, to znaczy yy myśmy też z natalią wielokrotnie o tym rozmawiali i myślę, że jest podobnie, że dla mnie ten pierwszy kawałek teraz w ogóle kawałek integrowania siebie, czyli wszystkiego tego, co jest yy tym procesem integracji yyy mmm różnych elementów własnej osobowości, czy to jasnych czy ciemnych, ciemniejszych i jaśniejszych.

00:03:03

I tak dalej. Myślę, że to jest w ogóle pierwszy podstawowy krok i myślę, że z tej integracji wynika dopiero wynika to, co Wszystko jest później na zewnątrz, czyli nawet jeśli mówimy o konkretnych narzędziach komunikacyjnych.

00:03:15

Które mogą nam pomagać, komunikować się lepiej, współpracować z 2 stroną.

00:03:20

To jednak ten początek jest tutaj w środku i to zintegrowanie musi nastąpić w środku. Bez tego będzie bardzo trudno, bo trochę to jest trochę tak, jak z powiedzeniem mówiącym o tym, że jeśli nie kontroluje się własnych emocji, własnych przeżyć wewnętrznych, która to chcemy kontrolować, wtedy środowisku zewnętrznej i i wpływać na środowisko zapewnia. Jeżeli, kiedy tracę kontrolę nad sobą, to chce kontrolować wszystkich.

00:03:41

Na zewnątrz, a jeśli to to to integracja w sobie mam to ta kontrola, moja wewnętrzna jest to wystarczająca do tego, żeby wyjść do kroku 2, który pozwala mi komunikować się.

00:03:52

Z rox powstają w sposób, który jest jakoś bardziej świadomy yy i wydaje mi się taki trochę mnie jak Kinga autowy, taki mniej od reagującym niej oparty na moich własnych projektach na moich własnych założeniach moich własnych.

00:04:05

Elementach, których ja w sobie nie akceptuje, dlatego przerzucam na 2 stronę, tutaj nie ma.

00:04:09

Jednego bez 2 trochę, czyli trochę.

00:04:11

Jeżeli Jestem, jeżeli mam zgodę na ambiwalencję wewnętrzne, to tak samo mam zgodę wtedy na ambiwalencję na zewnątrz, na różnorodność, na zewnątrz.

00:04:20

Myślę, że tak taki.

00:04:22

Podobno też taki nawias że yy.

00:04:25

Jak jakoś głęboko chyba tuje, to Jestem przekonany do tego, że to jest taki proces, który trwa wiecznie znaczy. On jest po prostu nieskończony i ta ambiwalencja.

00:04:34

To znaczy, jeśli jeśli mam zgodę, to jest już taki jakby dokonane. Ja myślę, że ta zgoda jest nieustannym procesem obcym ciebie.

00:04:42

Tak to znaczy, one się mnie juz pełnym musi odtwarzać, bo myślę sobie, że różne sytuacje, różne konteksty, różni ludzie wywołują w nas różne.

00:04:43

Mam od.

00:04:50

Różne e reakcja, albo to my sami sobie wywołują te reakcje w kontekście NATO. Jak interpretujemy zachowania innych ludzi, w związku z czym ta zgoda musi być nieustannie też w nas negocjowana ze sobą i nieustannie musimy sobie o niej przypominać sami sobie.

00:05:07

Podjal mnie bliskie właśnie chciałam dodać to, co sam dodawać Bartek, że bliska mi jest ta myśl właśnie o tym, że my wewnętrznie fill, że że że ten proces dojrzałości emocjonalnej, że byłoby.

00:05:22

No za daleko idącym uproszczeniem mówić o tym jako o czymś jakieś jakiś fill jakiś mecz, na którą dowiedzieć potem już dosyć szczęśliwe życie, bo pod wpływem różnych rzeczy do doświadczamy czegoś na przykład topologię nazwałaby regres ją, czyli ja nagle się z drzewem trochę tak jak w historii, którą przytacza Jaś przy poprzedniej rozmowie. Nagle coś się we mnie zaburza, nagle staje się jakąś taką, mniej dojrzałą wersją samej siebie.

00:05:52

No i wtedy to jest kluczowe, to nie tyle czekać na dzień, kiedy to się przestanie działać, bo to bo to się nie przestanie działać.

00:05:59

Tylko raczej, żeby wzmocnić coś takiego, co można by nazwać fill no nie wiem, bierzemy albo jakimś takim centrum decyzyjnym taką centralną instancję fill troszkę może taką para rodzicielską w sobie samej ll, kiedy ja ja mogę się.

00:06:18

Zwrócić do właśnie swojego celu?

00:06:21

Żeby się spowrotem, no czasami się mówi wrócić do siebie tak czy czy fill. Czasami mówimy, ll, nie byłem wtedy sobą, więc żeby znaleźć ten ruch powrotny do swojego centrum, czyli na przykład fill, ja mam fill na przykład taką okoliczne, że jako osoba, która się kwalifikuje na dysko wrażliwą.

00:06:43

C zrobiłam też to miałam prawie maksymalną ilość punktów. Dla mnie na przykład Jestem bardziej rozdrażniona wieczorem niż niestety Południem, dlatego że i zmęczona, bo mi się bo bardzo dużo, jakby wchłonę różnych bodźców.

00:06:54

Nie i mam taką samą świadomość i w związku z tym wieczorem No serwuję sobie różne takie rytuały, które fill właściwie są w jakimś sensie rodzicielskie. Tu jedną taką, która jest bardziej rozebraną, to zmęczoną dziewczynkę jakoś uspokajają mnie fill i ta też świadomość.

00:07:13

Pozwala być yy no fill zachować się, powiedzmy przyzwoicie do siebie i do innych. Nie tylko przedpołudniowym też południe. Wydaje mi się, że każdy ma.

00:07:22

Takie odpowiedniki to co jest ważne, to żeby Włosi sięgać po swoje, wracać do tego swojego centrum, czy mieć taką wewnętrzną instancji, która pozwoli nam na przykład Zapauzować wtedy, kiedy czujemy, że się obsuwa my albo no jakoś przyborach siebie do pewnego rodzaju porządku, ale nie w taki sposób, żeby sobie coś sobie zakazać, jakiegoś uczucia, tylko raczej, żeby się właśnie z samym sobą dogadać.

00:07:55

A co z lękiem na drodze do dogadania się może pojawić się albo pewnie często pojawia się lęk.

00:08:02

To myślę, że myślę, że pytanie jest znowu paradoksalnie to to to to to myślę, że odpowiedź jest tym co zreszta. Chyba odpowiedzieliśmy trochę to znaczy.

00:08:11

Yy no pytanie polega STE yy polega na tym skąd ten lęk się bierze? Co jest u jego źródła? Co powoduje ten lek? Czy to jest być może lęk, który na przykład jeśli ja wyjdę?

00:08:24

To co ja komunikacji 2 sprawnej i powiem Słuchaj potrzebuję EE odpocząć albo potrzebuję żebyś teraz nie mówiła do mnie przez najbliższy kwadrans po prostu nie mam na to przestrzeni tak cokolwiek tam, więc na przykład zakomunikuje, jeśli chodzi o potrzeby, jeśli moje doświadczenie.

00:08:42

EE, czy to w relacji tej? Czy to w poprzednich wielu relacjach, które w jakiś sposób pewnie do pewnego stopnia psychologicznie odtwarzamy?

00:08:50

Czy to nasze relacje z tak zwanej drogi, której podstawowymi czy to matką czy ojcem? No gdzieś pewnie odtwarzamy te relacji jakąś tych relacji z.

00:08:58

I budowania, no to pewnie pytanie polega na tym EE czy ten Meng na przykład jest uruchamiany przez to, że zwykle w kontekście kiedy ja pro proszę o czym kiedykolwiek jakąś potrzebę 2 strony to ona jest odrzucana albo czy na przykład jest tak że muszę za każdym razem stoczyć walkę o to zrób? Moja potrzeba została uznaną usłyszana i jakoś zaadresowana. Pytanie podstawowe, z czego jest ten lęki?

00:09:21

Jeśli EE yy ten element auto świadomości, samoświadomości, integracji, tego rozumienia, tego, co się ze mną dzieje. W tym kontekście EE uda się go tam wydobyć.

00:09:31

Z tej sytuacji uda nam się zaobserwować, dlaczego nam się uruchamia? Czasami myślę, nie jest możliwe przy samodzielnej na to ona idzie. Czasami potrzebujemy też zewnętrznej pomocy do tego, żeby to jakoś zidentyfikować, zdiagnozować.

00:09:43

No to wtedy yy możemy coś z tym zrobić, jeśli nie mamy. Myślę jednak rozumienia tego i kontaktu z tym, z czego ten jak pochodzi, to będzie bardzo trudno cokolwiek zrobić na poziomie relacyjny ma.

00:09:53

Myślę, że jednak to rozumienie jest wprost proporcjonalne czy przekładające się na to jak jaka jest relacja, jaką on ma jakość, że to jak bardzo jesteśmy potencjalnymi zintegrowani również w tym kawałku, o którym my w ogóle mówimy, w tym w tym cyklu, czyli tej męskości i że niskości kobiecości.

00:10:13

No to jednak, jeśli ja uznaje na przykład sobie taki kawałek, który mówi mi o tym, że to jest moja część.

00:10:18

Yy bardziej mocy na bardziej kobieta, którą też mam. To Jestem mężczyzną. Znaczy, że Jestem emocjonalny.

00:10:23

Tak yy i uznaję to jako taką część miękką, moją to to tak zwane często się mówi, to miękkie podbrzusze i widzę, że je mam i udaje, że go nie ma.

00:10:31

Wiem, że ono jest częścią mnie. To to jednak ta świadomość i uznanie tego pozwala mi się lepiej w tej relacji jakoś odnajdywać, bo Jestem bliżej siebie. Jestem bardziej zintegrowany.

00:10:42

Ja pomyślałam o lęku i pomyślałam o obronę, brałam i o jej definicji odwagi.

00:10:48

EE i że ta definicja jest blisko tego.

00:10:52

Pojęcia wrażliwości, że program też mówi o tym, że nie ma innego sposobu na odwagę niż obdarzania się. Czyli, że lęk jest czymś, że odwaga w pewnym sensie nie może się wydarzyć bez lęku, czyli jeżeli lek jest taką emocją, która się pojawia w człowieku, a w każdym człowieku się pojawia.

00:11:11

To powstaje takie pytanie, co ty na to, że się boisz nie czy jesteś gotowa podjąć jakąś próbę działania?

00:11:19

Jakby na przekór temu, chociaż nie zaprzeczając temu uczuciu, do którego też mamy Prawo i myślę sobie też, że ta odwaga taka, relacyjna, nowa definicja odwagi, właśnie nie bohaterstwo na polu bitwy, tylko pewna odwaga patrzenia z otwartymi oczami na siebie, samą siebie samego i też na nasze relacje czy ta odwaga na przykład może też oznaczać.

00:11:43

Że ja się od nie tylko że coś zrobię, ale też, że się od czegoś powstrzymam. Na przykład wracając do tych kontekstów potencjalnych różnic usprawnionych między mężczyznami a kobietami, ja myślę, że Kobiety z lęku bardzo często interweniują.

00:11:57

To znaczy, że jeżeli na przykład pojawia się.

00:12:02

Konflikt między 2.

00:12:03

Osobami rodzinie to kobieta często będzie w takiej panice.

00:12:09

Czy właśnie w takim lęku i będzie się tak bała, że zerwanie więzi niekoniecznie fill, której ona jest częścią takiej sytuacji między 2 a 3 osobą, że z lękiem będzie cały czas sprawdzać? Ja to sama przerabiałam w takich momentach, kiedy mój syn przechodził przez.

00:12:29

Przy charakterystyczny dla nastolatków okres buntu. Mówię o tym w czasie przeszłym. Nie wiem czy nie przedwcześnie fill i rodziły się napięcia między nim a moim mężem i pamiętam, że dla mnie absolutnym odruchem pow, żeby się po prostu rwałam się do nich, żeby ich jakoś godzić, mediować tak dalej i myślę dzisiaj, że nie robiłam tego Z miłości, tylko ze strachu i bólu. Dla mnie naprawdę bardzo trudny praktycznym ćwiczeniem, żeby czegoś nie robić, czyli żeby nie wracać.

00:13:00

I pozwolić im dogadać się między sobą i wydaje mi się, że w ogóle to co jak pytasz Edyta o lęk to wydaje mi się, że to jest w ogóle podstawowe rozdroży też w relacjach, że ja codziennie wstaje na takich rozdrożach każdy człowiek kilkadziesiąt kilkaset razy. Czy ja działam z lęku, czy ja działam Z miłości ll mówiąc takimi grubymi słowami, nie, to znaczy.

00:13:24

No na przykład, jeżeli siedzę na spotkaniu w pracy i wiem, że ktoś właśnie ogłasza fill jakiś projekt, w którym jest zawarty poważny błąd, ale nie podniosę ręki i tego nie powiem.

00:13:38

No to robię to ze strachu nie. Jeżeli jednak przełamie się i powiem swoje, nawet bojąc się, że to wzbudzi protest w jakimś sensie działam, to fill może nie aż miłości, ale z jakiejś lojalności czy z jakiejś odwagi, czy z jakiejś też miłości do siebie.

00:13:54

Myślę, że ma prawo się wyrazić.

00:13:56

Dnia i wydaje mi się.

00:13:57

Że ich i przystalo rodzinnym i w szkole, i w pracy, i w rodzinie wszędzie indziej stajennych dziennie na takim rozdrożu i że nasza intuicja, czyli ta instancja, którą każdy tak naprawdę ma w sobie bardzo dostępną, tylko często jest niedoceniana, że ona wie, to znaczy, że jeżeli ja sobie sprawdzę sobie takie pytanie dobra czy jak ja, teraz chcę zadzwonić do mojego syna, to czy ja to robię właśnie Z miłości czy z lęku?

00:14:26

Eee, to ja będę miała na to odpowiedź, czyli jeżeli ja decyduje się milczeć, kiedy powinnam mówić, albo fill. No właśnie mówię coś coe Coe, czego wiem, że nie powinnam tak naprawdę powiedzieć to, czy to jest Z miłości, czy z lęku, czy to jest?

00:14:44

Czy też dobry ruch?

00:14:45

Myślę, że nasze i bicia tobie, ale nikt na ogół.

00:14:48

Nie jest dobrym doradcą.

00:14:52

Myślę, że to pojawiła taka myśl, że yy. Spróbują wyrazić, chociaż wydaje mi się, że jak o niej myślę, że jest dosyć skomplikowana dla mnie, zrobił mu uchwycić, ale spróbuję to to to, bo to mi się to Wszystko ja żyło jakby z lękiem i sytuacja, kiedy ten się wyzwala, to na przykład sytuacji rodzinnej sytuacji relacji bliskiej.

00:15:09

Może być tak, że ja sobie sam przechodzę przez pewnego rodzaju proces myślenia, na końcu, którego podejmuje decyzję. Nie lepiej tego nie powiedzieć.

00:15:18

No i teraz yy ten proces myślenia yy to jest ilość decyzji po drodze, czyli na przykład jeśli powiem to jeśli powiem to co w tej chwili czuję i to co w tej chwili mi przeszkadza i chcę to powiedzieć yy no to wydarzy się to yy aby dało się to dlatego, że to co się wydarzy jest złe to że się to do tego, że ja nie bardzo mogę to powiedzieć na poziomie niskich emocji albo emocji, które kontroluje że ja w nocy mnie zadają, że coś mu puści, że jakaś fala się wyleje, a jeszcze na końcu tej drogi będzie tak, że najprawdopodobniej ta osoba która to usłyszy nie zrozumie tego tak jak ja chcę.

00:15:48

Przekazać no, bo zawsze reaguje w taki sposób wchodzi w jakieś mechanizmy, wejdziemy w konflikt i całą rodziną obrażone i właściwie całego rodzinne mówi.

00:15:56

Coś ty zrobił najlepszego i będzie i tak dla mnie, czyli takie trochę katastroficzny takie koło, które się zamyka niejako, ale myślę, że to jest to jest bardzo taka, dobra skórka do tego, żeby sobie też takie pytanie, ale przykład, w jakiej ja się wtedy pozycji stawiam.

00:16:12

Czy to, że ja na przykład decyduje się nie powiedzieć tego, co jest dla mnie ważne, to jest dla mnie istotne to, czy wynika rzeczywiście jest tego, że ja nie potrafię tego zrobić i może bym się nauczył, który rozwiązuje.

00:16:21

Problem czy może wynika też z tego, że się stałem trochę na poziomie idąc na wizu transakcyjną? EE rodzica i dziecka, czyli ja biorę odpowiedzialność za komunikację.

00:16:30

Wiem, że to 2 strona sobie nie poradzi, więc jest takie trochę na poziomie dziecka, więc ja tego nie poruszam, bo wtedy się staram trochę winnej innej roli i pytanie, czy ja w dalszym ciągu Jestem partnerski?

00:16:38

No nie Jestem, no nie Jestem z takiego poziomu, że byłam Prawo i daje sobie jakieś prawo do tego, żeby mówić o tym, co jest dla mnie ważne i mimo tego, że odczuwam lęk i nie dać się mu powstrzymywać. Jednocześnie ubieram 2 stronie prawo do tego, żeby na to odpowiedzieć w jakiś sposób.

00:16:52

Który no nie daje tej możliwości, bo ja decyduje się o tym nie mówić tego nikomu.

00:16:57

Więc yy, myślę, że to jest yy. To jest bardzo złożony problem, bo bo może być tak, że to jest łańcuch pewnego rodzaju kroków myśli, projekcji, obaw doświadczeń i jak nie potrafimy tego odfiltrować, to może być.

00:17:10

Trudno z tego w ogóle wyskoczyć.

00:17:14

No, to wydaje mi się, że to jest yy w ogóle taka kluczowa rzecz, która też decyduje o jakości naszych związków. To znaczy, że.

00:17:24

To jest takie pytanie, a jak daleko nam jest do otwartej rozmowy? Ile razy ty milcz, a my właśnie w obawie czy czy tym w tych katastrof i zuj ących Fantazjach na temat tego jak to słońce nie wzejdzie następnego dnia ja ci powiem, że że nie wiem, że za głośno puszczasz telewizor i myślę o tym, że bardzo często jest tak jak by jej takie pytanie na warsztatach komunikacyjnych bardzo często tak, że oczekujemy od.

00:17:52

Innych otwartości, ale sami się przednio cofam. To znaczy jak się pytam ludzi na ile by się chciał, czy chciała, żeby ludzie do ciebie otwarcie mówili o tym na przykład serwisowi przeszkadza to w takiej skali od zera do 10. Ludzie mówią, No a.

00:18:08

U kogo tak jak miałam?

00:18:09

Wyciągnąć średnie 8, przewidzieć 8 X 10 czy czy 8 50% tego to przeszkadza może nie 180 chce no ale jak się tym ale na ile mówisz? No to ludzie mówią 30% 40% tak znaczy deklaruje.

00:18:25

Wiemy, że jemy sobie prawo do otwartego wyrażania swoich opinii, ale bardzo często się powstrzymujemy, chociaż fill, jak się pytam, jak się pytam, stole i ludzi, o tym, o to, jakie są konsekwencje milczenia, to wszyscy wiedzą, że te konsekwencje są bardzo ważne.

00:18:44

To, co często jest na pierwszym planie i co nam te te filmy re puszczamy sobie w głowach? Dotyczą konsekwencji konfrontacji czy rozmowy trudnej konfrontując ej fill nie w sensie agresji tylko w sensie wypowiedzieli od czegoś trudnego.

00:18:57

Tu właśnie w tym tępili, który sobie puszczamy, który się kończy tym, że ll tak jak babka przykładzie, że cała rodzina mówi.

00:19:05

Coś ty najlepszego.

00:19:06

Zrobił te filmy, są bardzo żywe w naszych głowach, natomiast film o tym jak ja fill przez kolejne lata milczę, milczę i politycz szybuje.

00:19:16

I jakie koszty płacze, jak zaczynają się nie wiem te prezy migreny wściekłość na kogoś innego, wściekłość na siebie samą to tych filmów robienie.

00:19:25

Puszczam koszty milczenia są często bardzo wie o wiele poważniejsze niż koszty powiedzenia i też jest tak, że jeśli mówimy o różnicach genderowy, to czyste jest tak, że ta agresja, która jest nie wyrażona się kumuluje i w kobietach, i mężczyznach mężczyźni są bardziej brał kierować na zewnątrz na zewnętrzne obiekty, a Kobiety bardziej będą ją kierować do wewnątrz.

00:19:49

Jeżeli ja usłyszę o tym, że mówię do siebie moim wewnętrznym dialogu, bo wy pewnie za idiotka znowu zapomniałam.

00:19:57

Kluczyków to to, że właśnie nazwałam siebie idiotką, bo.

00:20:01

To jest po prostu obraźliwym słowem. Fill jakoś uchodzi na sucho, ale de facto jest często owocem. Wydaje się, że uchodzi im na sucho sobie na to pozwalam, ale często bierze się z tego, że ja 100 razy i powiedziałam czegoś tylko drobne komuś, kto był obok.

00:20:17

Ja mam taką yy.

00:20:20

W tym momencie potrzebę zrobienia trochę miejsca dla takiego dla takiej kategorii pierwszego kroku, bo.

00:20:29

Zdarza się tak, że właśnie na przykład taką tą konsekwencją milczenia czasami wielomiesięcznego albo wieloletniego jest po prostu cała góra lodowa. Tak naprawdę do pokonania ll do podjęcia komunikacji i myślę o tym, że.

00:20:44

Można z tej komunikacji po prostu zrezygnować na zasadzie poddać się, wycofać się.

00:20:49

EE nie podjąć tego trudu, albo mieć świadomość, że to będzie wielki. Trud nie dam rady, nie uda mi się.

00:20:54

To jest góra lodowa do do pokonania. I wiecie, co pojawił mi się, jak Was słucham taki obrazek. Pamiętam taki film, który zabrałam swoją córkę zatytułowane Arktyka rzecz. Dotyczy tego, że jest Katastrofa lotnicza i jakaś podróżniczka.

00:21:13

Która te katastrofy przeżywa? EE czy to być może to była jakaś misja podróżnicza w każdy dzień, żeby przeżywa bohat jedna bohaterka i ona mama P. Dojścia do kolejnej, do kolejnej czy do bazy popr.

00:21:28

Prostu w każdym razie jest to ogromny oczywiście obszar.

00:21:33

I ona podejmuje tę drogę, ale w pewnym momencie okazuje się, że że mimo iż mapa pokazuje, że tam jest jakaś droga dojścia, nie wiem, stała się jakaś Katastrofa pogodowa.

00:21:44

Cokolwiek droga jest niemożliwa do przejścia i ona znów bierze mapę, irytuje sobie kolejną ścieżkę, która jest jeszcze dłuższa.

00:21:53

Ja pamiętam, pamiętam tę scenę, on film kończy się dobrze. Ona dociera jednak do tej bazy realizacja amerykańska każdym razie chodzi o to, o to pojęcie tego ogromnego obszaru w niesprzyjających warunkach trudnych, bez żadnej, bez bez żadnej pewności tego, że ona dotrze i to jak ona najpierw idzie, nie mając niemając jedzenia, rozstawiając śnieg, żeby w ogóle móc się napić i tak dalej jest sama i pokonuje tę ogromną drogę.

00:22:24

Po to, żeby żeby okazało się w pewnym momencie, że tędy nie przejdzie.

00:22:28

Że, że w ogóle nie ma szans i że znowu musi kombinować, żeby, żeby spróbować Jeszcze raz i ta droga jest jeszcze dłuższa i ona mimo Wszystko podejmuje ten trud i teraz myślę sobie o komunikacji, że czasami można zbudować już taką ogromną górę lodową i teraz kwestia tego pierwszego kroku tej wiary, że jednak warto i żeby się nie poddawać.

00:22:49

Mam mnóstwo przykładów czy ze swojego życia, ale też z rozmów ze znajomymi z kobietami, które się właśnie poddają, które wiedzą, że coś jest nie tak, że jest jakiś problem, że coś ich denerwuje, że znowu nie jakby zostały pomi.

00:23:02

Niennte w decyzjach.

00:23:04

Wiedzą, ale nie podejmują tego pierwszego kroku do prawdziwej komunikacji, do roztopienia góry lodowej.

00:23:12

Do jest smutny obraz. Jak powiedziałaś o tej Górze lodowej, to ja pomyślałam o fill, czemu poddaje się lud nie, że lud poddaje się płód?

00:23:26

Że ja rozumiem, że większośc góry lodowej zdecydowanej ostatnie wiem 7/8 czy ileś jest pod spodem i że że promienie słońca nie wystarczy, ale pomyślałam sobie, że to co może pomóc ją.

00:23:39

Roztopić to jest ciepło.

00:23:42

I znowu myślę o tym, że to 5 najbardziej fundamentalne. To jest tak ciepło, które ja się mogę dać samej. Kiedyś na małym pokoju jakaś uczestniczka zacytowała takie zdanie, że nigdy nie jest. Nie wiem kogo, skoro to jest pytanie.

00:23:57

Czy nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo? Jest to oczywiście, żeby bardziej takie, że efekciarskie zdanie niż praw.

00:24:05

Dziwne, ale na pewno jest tak, że możemy budować taką wewnętrzną strukturę. To się nazywa rpar N kingiem dobrego rodzica, który pierwszy mógł to mogliby powiedzieć nie i wydaje się też ważne, żeby się w niej nie zatrzymywać. Znaczy, bym miała powiedzieć bardzo praktycznie, co by coś zrobić w takiej sytuacji. Kiedy?

00:24:26

Eee, kiedy ja milczę i właśnie tak jak jak mówisz o tych kobietach, które się poddają co zrobić, kiedy się poddaje?

00:24:35

Kiedy czuję, że się poddaje jakoś wbrew sobie, na przykład zgadzam się nawet, czy dla mnie nie jest ok, czyli de facto nieźle się zgadzam, to ulegam pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to jest sięgnij po pomoc.

00:24:46

Znaczy yy i też pomyślałam cięgno Sięgnij po jakąś pomoc, niekoniecznie płatną, niekoniecznie jakąś fill super profesjonalnym na przykład i fill silni po pomoc przyjaciółek, by jakoś się zasil nie, bo wyobrażam sobie, że ta bohaterka, o której mówisz, że to co może przesądzić o tym na dojdzie czy nie dojdzie, to jest to, czy ona ma co jeść, czy on ma co pić? Nie, to znaczy, że jeżeli jesteśmy w czymś po lp, nazywa stanem zasobnym, to mamy wtedy więcej.

00:25:17

No po prostu właśnie więcej zasobów nie więc można sięgnąć po pomoc.

00:25:21

Można sobie przygotować to, co chcemy powiedzieć.

00:25:26

Można sobie przygotować sporo. Mogę sobie to napisać. Lel, mogę się na przykład mogę się zastanowić na przykład jaka forma komunikacji jest optymalna.

00:25:36

Może być łatwiej napisać mejla, niż powiedzieć. Bezpośredniej rozmowie można wybrać czas. Można sobie ll można przewidzieć. Cocona to usłyszę. No nie wiem, gdybym miała być na przykład na konkretnym przykładzie, tak powiedzmy, że kobieta chce zacząć studia. Nie wiem zaoczne nie i mówi.

00:25:57

Nieśmiało chciałabym zacząć studia zaoczne. Bardzo mnie interesuje.

00:26:01

Lel nie wiem.

00:26:04

Dużo można studiować inżynieria.

00:26:07

Antropologia mnie bardzo interesuje. Chciałem zacząć studia zaoczne. To nie jest to znaczy, że będę mniej w domu i słyszy na tym na przykład falę protestów.

00:26:14

No, ale kto będzie gotował? Ale ale co będzie z nami, ale bez sensu, który i tak dalej. No i wtedy jest pytanie, czy ona ma wtedy zrobić? Może sobie na przykład może przewidzieć taką reakcję? Może się stanowić zapowiedź właśnie w tej 2 rundzie.

00:26:28

Może przegadać wtedy ustawić sobie pomocników na trasie.

00:26:32

Teraz mi się z kolei pojawił taki obraz.

00:26:34

Że jak ludzie ty chcesz tu z?

00:26:36

Nami, być może te baty chyba to.

00:26:38

Znasz bardziej z praktyki a czysto w?

00:26:39

Teorii, że wiem, że jak ludzie.

00:26:41

Biedni, lubię sansę.

00:26:43

No to są ci w na trasie, którymi podają wodę, nie zwłaszcza na długiej trasie. Rozumiem, to jest potrzebny, więc ustawić sobie na trasie ludzi, którzy ci podają, którzy ci podadzą wodę nie, no nie poddawać się fill.

00:26:58

Po pierwszej próbie bardzo często jest tak, że świat się ułoży.

00:27:03

Jednak, że świat zaprotestuje jeden Las 2 raz, ale się potem ułoży, ale my często właściwie zawsze tak jest, że świat się jakoś ułoży.

00:27:13

Pod te nasze wybory odważne l zawsze lub prawie zawsze jeżeli mamy wokół.

00:27:19

Wokół siebie taki świat, który nie robi miejsca.

00:27:23

Na fill na na tak na realizację naszej jakiejś głębokiej potrzeby. No to jest pytanie, czy ja mogę się przeprowadzić? Czasami dosłownie.

00:27:34

Do świata, który.

00:27:35

Zrobił to mnie jednak na to miejsce, ale powiedziałam, że bardzo determinacja jest ważna i pomocnicy czy pomoc niczki i że ważne jest fill, żeby planować.

00:27:47

No właśnie, jakoś sprint, tylko jako maraton fill, czyli nie ustawiać sobie, byśmy ja ciotka mi powiedziała, że jest taka zasada, że jak sobie powiesz, że zrobisz 10 przysiadów, to się zmęczysz przy 8. A jak sobie powiesz, że zrobić 20 to się zmęczy?

00:28:03

Jakby przygotowywać się na fill, czasami na na na właśnie wiele etapów komunikacji, ale trzymać się swojej trasy. Jeżeli wiem, że ona jest dla nas dobra, taką będę argumentacji.

00:28:16

Wiedzą, że to jest łatwiej powiedzieć, niż zrobić.

00:28:20

Poproszę, poproszę męską perspektywę.

00:28:23

To ja mam dużo, myśli mi się pojawiło.

00:28:27

Pierwsza myśl, która yy. Które, o których chciałbym zacząć, to taka, jak powiedziałaś Natalia o tym bieganiu. To yy jakoś najbliżej mi jest do tej do tej metafory. Chyba w tym momencie bo.

00:28:37

Bo yy z awansem najpierw pytanie po co biegam EE? Co jest w ogóle powodem, dla którego ja biegam? Biegam po to, żeby czuć się ze sobą lepiej, żeby być zdrowym, żeby żeby czuć, że dbam o swoje ciało, swoją psychikę, o energię, o p.

00:28:55

Pozytywne podejście do życia i tak dalej, bo to się Wszystko przekłada na endorfiny i tak dalej i tak dalej.

00:29:00

EE, myślę, że podobnie jest w tej relacji, jeśli ja yy mówi o swoich potrzebach i komunikuje, czy czy chce coś jest dla mnie ważne to pytanie po co ja to robię tak, że jest dla mnie ważne dlatego, że chce coś zrobić dla tego, że coś się spójny ze mną, że że, że nie Jestem w stanie, jest tak łatwo zrezygnować tak później wychodzą na dwór, zaczynam biegać.

00:29:22

Biedne 2 km to odczuwa zmęczenie, ale jeszcze daje Radę jeden 2,5 ok. Piękne 3 km jest dobrze, czas dobry i tak jak przy 4 następuje kryzys no i teraz ale wiem że chcę przebyć 5 to co mogę zrobić? No to mogę się zarżnąć. Krótko mówiąc brutalnie tak no wysko trochę mogę się zarżnąć i po prostu zajechać do końca nie słuchałem swojego ciała i słuchając siebie i tak dalej tak dalej bowiem wynik najważniejszy i tak dalej.

00:29:46

Ale mogę też zrobić yy coś coko coko EE Yy rekomenduje timberlake, który jest 70. Chyba kilkuletnim ekspertem od biegania mistrzem olimpijskim, który mówi o tym, że czasami większą korzyścią jest to jak sobie zwolnisz. Pójdziesz szybkim krokiem przez następne 3 minuty, a później wrócisz do biegu.

00:30:06

I zwykle rzeczywiście tak jest.

00:30:07

Że to zwolnienie powoduje, że organizm przez chwilę się regeneruje. Możesz pobiec dalej dobry z tych 5 km, a w długim terminie takie przeplatanie chodzenia z bieganiem jest dużo bardziej korzystne dla organizmu.

00:30:20

Więc yy, gdyby to przeszło część znowu na relacje, to chyba rekomendacja byłoby taka nie za wszelką cenę i nie w każdym momencie i nie w każdej chwili i nie z każdym tak to znaczy nie za wszelką cenę.

00:30:32

Czyli nie, nie ciśnij, jeśli nie musisz cisnąć, jeśli nie ma przestrzennego, żeby cisnąć, jeśli czujesz, że ciśniesz i nie ma na to miejsca i 2 2 strona bardziej raduje oporem niż niż współpracą i dialogiem, to nie rób tego poczekaj na lepszy moment.

00:30:46

Zobacz, czy jest lepszy moment, ale nie ryzyk z własnych potrzeb. Nie rozumiem z tego, że chcesz jednak biec.

00:30:51

Chcesz wziąć udział w tym biegu i chcesz dobiec do mety? No bo chcesz dowieźć do mety dlaczego? Dlatego, że coś jest dla ciebie ważne w tym.

00:30:56

Bieganiu, więc w tej relacji, w tym w tej komunikacji. Jeśli jest coś dla ciebie ważnego, to nie rezygnuj z tego przy pierwszym kryzysie, bo wielokrotnie i z 2 strony to, co mi się przypomniało, jak był na początku, to dokończyłaś naprawdę. To jest taki piękny Cytat. Słuchajcie, skala rodgersa.

00:31:12

Że EE jest trochę, to daje w ogóle by.

00:31:17

Poziom relacji i tego, że relacja jest czymś.

00:31:21

Długoterminowym, niekończącym się procesem, na którym nieustannie po prostu trzeba się pochylać, mu przyglądać i sprawdzę.

00:31:28

Bo jednocześnie yy. Trochę nie żałować tego, co się wydarzało, albo czegoś, co się nie wydarzało. To co mamy wpływ, to jest dzisiaj Carlos mówi coś takiego nie żałuj, nigdy nie żałuj, że czegoś nie zrobiłeś, a mogłeś, nie zrobiłeś, bo nie mogłeś kropka i to jest, to jest chyba esencja tego, to znaczy myślę sobie, że to co ta dziewczyna dochodząc do tej końca ścieżki mogła zrobić to w ogóle brała epoce tu przyszłam, doszłam, nie ma drogi, nie chcesz kolejną to za długi i tak dalej i tak dalej.

00:31:58

Mogło wejść wpaść w taki stan, że żałość i żal tego, że to w.

00:32:02

Ogóle strata czasu i tak dalej.

00:32:04

Ale tego nie zrobiła. Podobnie jest we.

00:32:06

Traci dużo czy się nie udaje, ale dużo się udaje na tym to się nie udaje. Nie ma co rozlewać mleka.

00:32:13

To, czy trzeba się zastanowić, czemu się nie udało i spróbować Jeszcze raz i Jeszcze raz i Jeszcze raz, i znowu u podstawy tego, do czego warto próbować.

00:32:20

No to jest to, że to, że to jest dla mnie ważne, po prostu jeśli jest ważny, to ich siły na to, żeby żeby czy to przy pomocy innych osób czy niekoniecznie to różnie mamy i różnie potrzebujemy. Jeśli coś jest dla mnie ważne, to.

00:32:35

Walczmy o to i będę o to walczył.

00:32:38

Ja bym jest to powiedziała, to mi się przypomina to pojęcie, które uczciwie naukowe ja było cytowane, ale też usłyszałem sport i innych psychologów komunikacji ll konta emocjonalnego, czyli że fill jeżeli ja Jestem z kimś w relacji, to znaczy, że mam u niego jakby fill konto emocjonalne i ja mogę dokonywać pewnego rodzaju wypłat albo wpadł na to konto nie i stan tego konta.

00:33:05

Zależy od oczywiście od relacji między wpłatami jak wypłatami. Jeżeli ja ciebie czegoś chce i potencjalnie nas.

00:33:12

Ciebie wymagały pewnego rodzaju poświęcenia. To to nie jest ostatnie rzeczy, to się wydarzy między nami prawdopodobnie, bo nasze relacje właśnie są długofalowe.

00:33:22

Ttt ważne są długofalowe i to, że ja coś wypłacę z tego swojego konta. To nie znaczy, że ja za chwilę nie mogę wpłacić i wydaje mi się, że świadomość znaczy mnie bardzo pomaga. Świadomość jest taką też ciągle otwarty, czyli ja mogę sobie nagrabić, ja bym go zrobić błąd, ja mogę.

00:33:38

Poprosić o bardzo wiele.

00:33:41

Ja mogę się jakby zadłużyć u ciebie, ale za chwilę mogę to spłat czymś innym.

00:33:45

I chociaż mówimy tutaj dość?

00:33:47

Dużo o różnicach między mężczyznami a kobietami to, co wydaje mi się dość uniwersalne, to jest to, że ludzie tak naprawdę potrzebują poczucia wpływu i potrzebują poczucia.

00:33:58

No potrzebuję jakoś miłości, nie potrzebują zgody na to, kim są i są bardzo proste sposoby, żeby dokonywać tych wpłat na na konto.

00:34:10

Mocy na emocjonalne i też bardzo proste sposoby, żeby robić wypłaty, czyli za każdym razem jak się spotykamy i jak się skrytykuje.

00:34:20

No to robię wykład, a za każdym razem jak ty mi coś zaczynasz opowiadać, a ja cię dopytam, to robię wpłatę. Być może ci, którzy nas oglądają, chcieliby jakiś fill takich cudownych metod, ale tak naprawdę to dzici z.

00:34:37

Naszych raczej oglądających nas, którzy byli na jednym szkoleniu komunikacji. Prawdopodobnie dowiedzieli się na nią opara w Radzie pytaniach otwartych i chociaż to może być jakieś rozczarowanie dla dla dla ludzi, to tak naprawdę jak się robi, czy 2 rzeczy dobrej intencji porządnie, czyli.

00:34:57

Przekazuje się, że mmm.

00:35:00

Jesteś dla mnie ważny w rozmowie poprzez to, że cię uważnie słucham i robię właśnie do parafrazy zadaje pytania otwarte, chcę widzieć więcej, no to fill wtedy dokonuje takiego l wykonuje taki ruch, który sprawia, że jeżeli symetria została zaburzona, bo ja na przykład coś od ciebie wzięłam i ty się czujesz, teraz jakoś na duży ty no to ja fill za pomocą tej uwagi, szacunku, uznania właśnie tej parafrazy pytania otwartego mogę to jakoś wyrównać?

00:35:32

Ten rachunek jest ciągle otwarty. To jest tak jak by taki sklep, w którym dają na krechę, trochę nie w tym, zwłaszcza w tych bliskich tych bliskich relacjach fill.

00:35:41

Czy czy od fill mamy ten rachunek otwarty i też ale się ciągle chwieje i mamy zawsze ruch to mi się wydaje taka naraz właśnie najlepsza i najgorsza wiadomość, że jesteśmy wolni w relacjach. To znaczy, że mam bardzo dużo możliwości po swojej stronie i chociaż rola ofiary.

00:36:02

Czyli znowu odwołując się do analizy transakcyjnej. Rola kierska jest smaczna LI taka jest takim wozku DEM często dla nas zapewne łatwiej by było przysiąść i podziwiać to jak świat jest wokół mnie niesprawiedliwe, jaka Jestem biedna, to tak naprawdę bardzo wiele ruchów jest po naszej stronie i to nie są ruchy. One są proste technicznie i są trudne psychicznie, ale warto próbować. To jest mięsień, warto go ćwiczyć mięśnie komunikacyjne, nie.

00:36:30

I tak i ja też pomyślałam sobie, jak mówiłaś o tym u tych wpłatach na konto Natalia Yy 2.

00:36:35

Oby to jednak tam sobie coś na przykład dla mężczyzn mogłoby być taką wskazówką. Oczywiście nie mówię to z poziomu wiedzy mądrości, ale takiej bardziej doświadczenia.

00:36:44

Chyba też próby takiego uczenia się na własne doświadczenie. To jest to, że wydaje mi się, że często jest tak, że mężczyźni traktują sytuację jakąś sporną w relacji z kobietą jako rywalizację. Kto tu wygra?

00:36:58

Czyli kto komu udowodni, kto wygra, kto będzie górą, kto będzie miał ostatnie słowo? Trochę być może w tym duchu.

00:37:05

Aa Yy, myślę, że być może to co mmm byłoby takim krokiem, który pozwalałby takiej proces zatrzymać to by go najzwyczajniej w świecie kiedyś zaczęła się sytuacja, która jest komunikacyjnie trudne i ******** jakieś emocje zatrzymać się w tym miejscu, kiedy czuję, że temat imienia rozstają policzyć sobie głowy 10 i skupić się na najprostszej, a jednocześnie trudniej się technice świata.

00:37:28

Słuchaniu, czyli krótko mówiąc, gdzieś kiedyś przeczytałam taki Cytat, w którym kobieta jedna z jednostek mówiła, że gdybym wystarczyłoby, gdyby mężczyźni nauczyli się słuchać, a dużo łatwiej byłoby się im komunikować się z kobietami, być może trochę coś w tym jest. Bo jednak to słuchanie jest w ogóle wyjściem do tego, żeby dać przestrzeń 2 stronie, żeby wagu.

00:37:51

Ten dialog mógł zaistnieć i żeby nie startować zawsze. Czy w wielu sytuacjach z swojego postrzegania tego co 2 osoba chce do mnie powiedzieć, tylko raczej żeby się upewnić, to osoba rzeczywiście do mnie mówi, czyli nie to co mi się wydaje, że jest mówione tylko to, co de facto jest mówione w tym tej rozmowy i w tym dialogu. Więc to słuchanie wydaje mi się takim.

00:38:13

Ogromnie ogromnie wysoko walutową wpłatą na konto emocjonalne, jeśli chodzi o relacje.

00:38:20

Jakie są jakości męskie i żeńskie w komunikacji, bo trochę słyszę tak naprawdę jednym z pierwszych zdań po tym, jak opowiedziałam obrazek z filmu było, że.

00:38:34

Generalnie lód można roztopić yy można roztopić ciepłem, czyli już tak z poziomu uczuć serca Bartek a Bartek mówi tak no jak masz do pokonania jakiś dystans musisz mieć Plan.

00:38:52

Jakieś INFO jakości, z czego korzystać, jakby w sensie takim, gdybyśmy, gdybyście mieli tak puścić, teraz byłaby ze wszyscy się widzimy w tych okienkach, no bo nagrywamy w czasie w czasach dystansu socjalnego, więc nie siedzimy wspólnie przy stole, tylko w okienkach, żebyście mieli puścić takie Latawce pomiędzy swoimi okienkami, to co by tam w tym latawcu czy w tym samolocie z papieru było za ziarenko?

00:39:18

Ja bym powiedziała, że że że yy.

00:39:23

To to właśnie w tej książce tam i i i w książkach PRL mówi się o takich 2 podstawowych potrzebach, że jest potrzeba ll niezależności i jest potrzeba bliskości czy zażyłości.

00:39:36

I jedna z tych autorek.

00:39:39

Panem mówiła o tym, że.

00:39:40

Przez zażyłość jest częściej pierwszą potrzebą kobietę, a niezależność. Pierwszą potrzebny mężczyzny PRL już tego nie robiła.

00:39:48

Mówiła, że fill, że tak naprawdę ludzie mają obie te potrzeby i że ludzie się często też dobierają związki.

00:39:55

I w i.

00:39:56

LW taki sposób, że jedna z osób ma więcej jednej potrzebę, a 2 ma więcej tej 2, że jakoś to jest są komplementarne.

00:40:06

Ja bym chcial.

00:40:08

Powiedziała, że warto pilnować, żeby, żeby obie te potrzeby były zaspokojone i znowu uśredniając. Powiedziałabym, że fill no też znowu ze swojego doświadczenia i doświadczenie kobiet, z którymi pracuje. Powiedziałabym, że rzeczywiście ta potrzeba zażyłości, a w takiej wersji.

00:40:25

Bardziej rysowanej potrzeba ułatwiania wszystkiego czy szybkiego ugaszenia konfliktów może być bardziej odruchowa i tym bardziej trzeba zadbać o tą potrzebę niezależności tego własnego pokoju.

00:40:38

Być może trochę w tym, co Bartek przed chwilą mówił mnie, porozumiewał o coś odwrotnego? Nie, to znaczy, że właśnie warto też zadbać o bliskość nawet wtedy, kiedy ta potrzeba niezależności jest jakoś na pierwszym planie, ale myślę, że każdy człowiek ma te potrzeby żywy ll.

00:40:56

I i że warto?

00:40:57

Szukać sobie takiego mariażu wewnętrznego między między tymi jakość ami?

00:41:06

Pierwszy trochę odwołam do tegoco yy, co ty wspomniałaś yy o tej naszej często przywoływanej D brzydalem. No to to też ona mówiła o tym, że.

00:41:17

No z badań językoznawczych lingwistycznych wynika eee to, że ja też yy komunikacja trochę widzimy inaczej, to znaczy, że łatwiej mężczyzną pewnie komunikować się na poziomie informacji, a kobietom łatwiej się komunikować na poziomie relacji, zażyłość.

00:41:34

Czyli i to i to jest trochę pewnego rodzaju inne widzenie komunikacji, bo dla mężczyzn często komunikacja ma funkcję informacyjną.

00:41:41

Czy trzeba coś powiedzieć, poinformować, zamknąć i iść dalej dla kobiet? Myślę tak z mojej perspektywy często komunikacie ma takie bardzo szerokie podłoże budowania relacji i tkania tej tej tej tej zależności, tych więzi, tych tych sieci.

00:41:58

Ja też świadomie używam tego słowa tego to Natalia używasz tkania, bo uważam, że bardzo znaczy pięknie oddaje tą tam w ogóle tą charakterystykę tą cechę.

00:42:06

I myślę, że że, że z tego też może może wynikać to, że na przykład czasami w komunikacji mężczyzna może poczuwać Słuchaj, ja bym chciał, żebyś ty mi powiedział, czego ty poprostu chcesz, to ty chcesz coś o co ci chodzi?

00:42:18

Tak informacyjnie, powiedz, proszę Cię tak informacyjnie, powiedz jaki jest o co chodzi, czego chcesz sensie takim łagodnym czegos lepszego to trzeba.

00:42:27

Wiesz, EI chcę byś powiedziała na przykład tak chcę to i to potrzebuję tego i tego powiedz mi i będzie ok, że być może jest też trochę tak, że jeśli na przykład kobieta potrzebuje być, wysłuchano być być, żeby żeby partner tylko był. No to może też to powiedzieć na początku to myślę, że wielu partnerów by to ułatwiło. Słuchaj, chcę ci, kto się pojeździć, po prostu bądź Posłuchaj, niczego więcej nie potrzebuję, bo myślę, że jednak w mężczyźnie może być tak i często taki element coś z tym zrobić, co z tym zrobić?

00:42:58

Ja chcę, możemy wchodzić, a takie nazwanie tego ducha z meta poziomu i z kolei znowu mam wrażenie, że jednak meta poziom jest bardziej.

00:43:04

Bliski EE kobietą niż mężczyzną, że jednak meta poziom wymaga pewnego rodzaju treningu, nazywanie pewnych procesów komunikacji wymaga pewnego rodzaju treningu, a wydaje mi się, że że że mężczyznom jest bliżej do takiego po prostu komunikowania, informowania, nadawania tak coko coko tego meta poziomu nie ułatwia i nie wydobywa go na pierwszy Plan.

00:43:26

Może tez yy też kwestia właśnie treningu lub braku treningu, bo jak mówiłeś o tym Bartek, ten mnie się przypomniały. Takie sytuacje, kiedy na szkoleniach na przykład menedżerskich trenuje się rozmowę kołczing ową i.

00:43:42

Myślę o takich firmach, w których pracowałam, gdzie był, które były bardzo smakuje niz Owalne, że właściwie 90% uczestników to byli mężczyźni i pamiętam, jak oni odkrywali siłę tak zwanego wygadania się. Czy czy w tych rozmowach kołczing owych L no odkrywali, jak wiele oni sami zobaczyli po nowemu? Dlatego że.

00:44:05

Swoim dana przestrzeń, w której zostali do słuchania, więc być może to jest też jakiś taki no dogmat, który nas trzyma, że Kobiety się potrzebują wygadać, a mężczyźni nie, że to może być też ja myślę, że mężczyznom też fill to przynosi ulgę, tylko często tego po prostu nie doświadczyli, tak samo jak kobietom może.

00:44:26

Przynieść ulgę właśnie podjęcie decyzji, kiedy, kiedy być może mają ten ten zwyczaj właśnie takiego pewnego lll kminie nia czasami do stanu wyczerpania siebie samej mierze że. Ale czy na pewno, czy na pewno czy napewno?

00:44:45

Pomyślałam sobie o tym, że miałam kilka takich sytułacji, takich swoich powiedziałabym fill, no można powiedzieć takim takim świecie sportowym porażek.

00:44:57

Kiedy Kobiety w UE coachingu, kiedy Kobiety przychodziły do mnie z dylematem, chciały jednoznacznego rozstrzygnięcia i dochodziliśmy do tego rozstrzygnięcia, ale na kolejnej sesji ona była z powrotem jakby wu tym tym tym 2 wariancie nie, że rzeczywiście wydaje mi się, że że to, czego my się możemy, realność tego mogę uczyć od.

00:45:19

Od mężczyzn to, żeby nie tylko kminić, przenikać, słuchać, robić przestrzeń, ale też, żeby przestawać.

00:45:25

Ja już żeby fill albo nawet jeżeli to kminie nie trwa w mojej głowie, ponieważ jak to śpiewała Maria Peszek, chyba Jestem niespokojna w mojej głowie.

00:45:34

Wojna jej tych połączeń jest więcej, ciągle tam Wszystko się wszystkim jak widzieliśmy na tym spend apie. Wszystko się wszystkim kojarzy. Wszystko się wszystkim łączy.

00:45:43

Nie ma tego tak zwanego nahin boku i to jest naprawdę czasami cholernie męczące połączyć tu więcej, więc ja nie powiem, że umiem ten proces wyłączyć bo gładko natomiast to co mogę zrobić mogę mieć.

00:45:56

Poręcz w postaci decyzji.

00:45:58

Nie i to jest na przykład coś, czego czuję, że mogę się na przykład uczyć od swojego męża, czy czy swoich przyjaciół mężczyzn.

00:46:05

Pewnych jednoznacznych decyzji.

00:46:07

Wbrew gminie, a myślę, że mężczyźni mogą doświadcz.

00:46:11

Cześć, właśnie ulgi wynikającej z tego, że coś się wypowie, bo wtedy, kiedy coś zostaje wypowiedziane i myślę, że to jest reguła uniwersalna, staje się pewnym obiektem zewnętrznym, który miano by łatwiej manipulować nie w sensie manipulacji jakiejś złej, tylko na jeżeli jakoś wyjmę i to podejmujesz pewną myślą czy pewnym zagadnieniem. No to już jest odległość między mną, a tym i to jest też siłę.

00:46:36

Coachingu ale też takiego amatorskiego, ochotniczego coachingu, który możemy sobie dawać nawzajem przy zespole. Czy czy w rozmowie na stołówce, kiedy który będzie polegał tylko na tym, że to będziesz mówić, ja ci nie będę przerywać, tylko jeżeli zadam właśnie pytanie otwarte albo sparafrazuję, nie i to jest coś, czego wydaje mi się wszyscy potrzebujemy czy ramion.

00:46:59

Ja też myślę, że jest to poziom z tego meta poziomu, to to w relacji, jeśli nazywa się pewne rzeczy, albo próbuje się wzajemnie tak komunikować, że że trochę się z czasem zatrzymujemy i na przykład mówimy, Słuchaj, to coś się teraz między nami dzieje.

00:47:11

Czy tatusiem się dzieje, o czym rozmawiamy, bo wyszliśmy od tego przeszliśmy przez 16 rozwój wątków. Jesteśmy w wątku, który jest 300 km od tego pierwszego wątku i właściwie pytanie, Jakbyś mógł to do.

00:47:23

Co takiego się nam uruchomiło w tej tyle lat?

00:47:25

Jakie to jest okrutne, to teraz powiedziałeś, ja obraża, to ja to od razu słyszę, jak ja to słyszę krytycznie i z bardzo tego nie musisz krytyczni, ale ty jako słyszę tak widzisz, a ja to słyszę tak, co tu?

00:47:34

Ogólnie mówię.

00:47:37

To całkiem tak będzie ok. Daj mi skończyć projekt.

00:47:37

Się w ogóle dzieje, to się w ogóle nie je.

00:47:41

Tak bo pomysł.

00:47:42

Nie doprowadziłaś kobieto ty swoim m?

00:47:46

Zobaczy, bo ja w ogóle takiej intencji nie mam. Mniej teraz i teraz idę, bo jest taka próbuje zrozumieć, jak to się wydarzyło, że jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy, kiedy miałem wrażenie, że rozmawiamy o czymś innym i startymi z innego punktu i zmierzamy zupełnie gdzie indziej. Rozumiem czas.

00:47:58

Choć czyli, że ja z punktu widzenia mojego męskiego myślę sobie, jak to się wydarzyło, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy i teraz w moim w tym, co mówiłem, w ogóle nie było intencji takiej oceniania, jak to ty zrobiłaś, że tu jesteśmy tylko co się takiego między nami wydarzyło w komunikacji, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, czy to jest jeszcze to, o czym my chcieliśmy?

00:48:18

Czy ja chciałem rozmawiać, czy nie jest prawdą ze sobą sprawdzą z tobą, gdzie my jesteśmy, coś się między nami wydarzy na tym meta poziom.

00:48:24

Mamy, więc myślę, że to też jest taki taki element, gdzie warto takie meta poziomu łapać i na przykład dialogu w relacji z 2 stroną czasami sobie zrobić stop klatkę albo umówić nawet na jakiś język.

00:48:35

Tak kiedyś za rozmawialiśmy o takim przykładzie, który mówił o takim o takiej skali od Zero do 10 to jednego do 10, który mówił o tym, że no teraz Jestem na 6.

00:48:46

Proszę Cię, zajmij się tam sytuacją z dziećmi, bo ty najlepiej jesteś na 8. To ja się zajmę. Dobra, okej to się zajmiesz, więc być może na przykład takiej.

00:48:54

Budowanie wspólnego języka, który jest kodem językowym, który mówi, Słuchaj, stopka, moment, chwila stop.

00:48:59

To co tu się dzieje, jakbyco między nami takiego i zabawa jest po prostu otwartych pytań, które jakoś próbują to złapać. To też może być pomocny w komunikacji z 2 stronę.

00:49:10

Dla mnie ta różnica, która tutaj prześwituje, w tym w tej naszej wymianie. Teraz jest taka, że fill ja się łapię na.

00:49:18

Tym, że ja się dziwię, że ty się dziwisz.

00:49:21

Znaczy, no yy, jak to się stało, że tu jesteśmy? No to poprostu i ładnie też na takim kawałku oceny mnie, to znaczy myślę sobie, no to to w ogóle, no lel coś dziwnego w tym, że jesteśmy przy innym temacie niż przed przed chwilą.

00:49:36

Czy to jest rozmowa? Wiadomo, że teraz jest to taki co innego i tak dalej. Nie pamientam, że.

00:49:42

Fill kiedyś też rozmawialiśmy.

00:49:44

O tym filtr dałam ci Bartek rozmowy z moim mężem, który ll, który na przykład mówi tak, ale poczekaj, no, to dlaczego teraz mówisz tak jak mówiłaś inaczej?

00:49:52

No to czekaj to Control Czarny czy biały mówiłeś przed chwilą, że biało teraz mówisz, że Czarny jak to się dzieje i też mniej więcej tak pytanie ja już znalazłam taką odpowiedź na to, którą nazwałeś, jaki pracował mu, powiedział, że to jest okrutne. Ja opowiadam mojemu mężowi bowie wiać.

00:50:09

No to ja zwieje, no i po prostu tak jest no fill czy czy dla mnie tak jest, że na przykład to, że my teraz rozmawiamy o tym taki będzie o czymś innym, a teraz mi się to skojarzy tak jak w tej figurze czy jest teraz robi to samo w tej figurze łańcucha prawda że fill są te 2 rodzaje kojarzenia i skojarzenie?

00:50:29

Andrzej jest temat centralny, prawda i jest jej jakby kawałek jeden promyczek 2 3 4 a jest łańcuch ja myślę, że także dla mnie rozmawianie łańcuchem to, że teraz Jestem, a potem Jestem beee to be wcale nie prowadzi.

00:50:43

To chce tylko tyle, że.

00:50:45

Prom a za chwilę będę w ogóle fill w kolorach, a nie w, a nie w anime literach jest dla mnie właśnie to jest dla mnie ten proces tkania dla mnie założyli, że rozmowa się ma trzymać tematu jest ja mnie się robi zimno.

00:51:01

Oczywiście to jest pytanie o to, jak wy mediować.

00:51:04

Fill między między tymi 2 językami, bo?

00:51:08

Co prawda ja w tej chwili rzeczywiście sama czuję w sobie poczucie jakiejś przewagi, że to moje jest lepsze.

00:51:14

No ale na rozum z meta poziomu wiem, że to nie jest tak, że jest lepsze, tylko że jest inne jakby mediować na potrzebę tego dzikiego tkania. Powiedzmy czy czy nie ograniczanie języka do jego informacyjnej funkcji?

00:51:28

A potrzeby na pewnego rozumiem trzymania tłuszczu, o której ty mówisz i znowu mi się wydaje, że rozmowa o rozmowie jest fajnym. Jest fajnym sposobem na to nie żeby.

00:51:37

Pogadać o tych różnicach.

00:51:40

Bo też pomyślałem sobie o tym, że myśmy też wcześniej rozmawiali i to to chyba to chyba też to oddaje taką metaforę, bo to mówisz od kami.

00:51:46

Ja ja ja zwykłym przywoływać tą metaforę strzały nie wierze, że to jest rozmowa. To jest pewnego rodzaju napięcie, nałożenie strzały na cięciwę, napięcie, łuku, strzelanie do celu i patrzyły jak szybko albo jak dobrze ten ten T ten grot uderzy w hmm w buzza i ty czyli ten w tą Vision.

00:52:06

Bo ja myślę sobie, że to jest jest pewna różnica w podejściu tego i jednocześnie ten 2 element, o którym powiedziałaś, czyli ten element włączania się oceny moim zdaniem to jest element, który każdemu z nas się włącza i mnie również się włącza.

00:52:19

Absolutnie myślę, że każdemu w dialogu, w którymś momencie się będzie włączał pytanie, jak to zrobić? To co teraz zrobiłaś tak, że że jak mi się to włącza, to ja wiem, że to mi się włącza i że widzę, to jest to cenne i staram się nie wejść w to, że to jest ocenne albo o tym mówię i nazywam to, ale mówię, że intencja moja jest inna.

00:52:36

EE no bo EE jeśli yy jeśli ja tego momentu oceny nie złapię, to ten dialog zmierza w jednym kierunku to zmierza do zamknięcia nie do otwarcia poprose.

00:52:46

To jest trochę tak, byśmy pojechali znowu tej przysłowiowej Japonii, o którym mówiliśmy wcześniej i pojechali po tym, czego się dowiedzieli w tych pierścieni poważnie, jak się można coś zobowiązanym cały dzień pokazywać, który jest ci drogę, tylko już was poprostu to jest bez sensu, nie?

00:52:59

No to jest.

00:53:00

Znowu ten kod międzykulturowy, który trzeba negocjować i chyba obserwowanie tego w sobie to jest znowu wracamy do początku, to jest początek, a później dopiero nazywanie tego w komunikacji to jest 2 krok.

00:53:11

Tak, no i ja też myślę o tym, że no wracam i ta myśl o tym, że można trochę mediować i można trochę jakby ustępować.

00:53:20

Powiedzmy ze swojego, jakby skrócić i i może zrobić więcej przestrzeni. No akurat robi bardzo dużo przestrzeni na to, że ja chcę nie tyle wypowiedzi to utkać, prawda?

00:53:32

I to jest zupełnie co innego, że rzeczywiście ta strzała ja od razu myślę właśnie o jednym patchwork uczy właśnie pewnej pajęczynie jako tak naturalnie.

00:53:41

Którzy rozmowy a 2 rzeczą jest to, że.

00:53:45

Ja nie, nie będę oczekiwała od mojego partnera, że on będzie ze mną taką rozmowę. Jak yy odbędzie jak odnajdzie ze mną moja przyjaciółka, która robi tak samo tkać jak ja nie to znaczy, że stawał, można iść różnych ludzi po to, co im smakuje, a nie wyłącznie wymuszę dokładnie ten rodzaj rozmowy, który dla mnie jest bardziej smacznym, no ale też kluczową rzeczą wydaje mi się właśnie taka świadomość i później jak mówią o tym, że rozmowa to jest ten grot strzały, tylko po prostu dla mnie, gdyż nowy.

00:54:16

Pieć l znaczy rzeczywiście fill?

00:54:21

Ja na odwrot od różnicy znaczy mam.

00:54:25

Przecież to jest kompy letnie temu?

00:54:29

Tylko tyle i chciałam się Ciebie jeszcze zapytać. Wtedy dzień to im szybciej tym lepiej i od razu prawie nie usłyszałam się taki żal i dziewczynki jest to im szybciej tym lepiej ci o to czy te rozmowy, bo krotkie że torbę najlepiej wiesz jeszcze jest kawałeczek dali, czyli to można je przecież w ogóle się zamknij, nie będę nic mówić, nie będę Jeszcze raz obrażona od tego w ogóle od tej Twojej metafory, a tyl po prostu.

00:54:53

No powiedziałeś jak jest?

00:54:55

Nie fill no to jest naprawdę inne.

00:55:00

To jest naprawdę bardzo i tyle.

00:55:10

Co my teraz z tym wszystkim próbujemy?

00:55:12

Pamiętam taką swoją rozmowę z profesorem Markiem skowrońskim, też autorom pracującym charakterami. Ona była dla mnie odkrywcza i to się wiąże z tym, o czym.

00:55:25

Czy rozmawiamy tutaj yy?

00:55:29

Jak on tak niezbyt zwrócił uwagę, opowiedział. Podał przykład. Wyrysował yy obrończe i mówi, że bo my sobie wyobrażamy, że związek to 2 obręcze nakładają się na siebie, a już jak są idealnie jedną nogą jest cudownie. To jest to jest taki związek jak trzeba. Jesteśmy idealni, tacy sami zgadzamy się.

00:55:47

Nie ma konfliktów, jest ok. Mówi, że na tym nie polega związek, że to nie o to chodzi, że tak naprawdę naj takie, najbardziej stabilne, solidne, mocne związki budujemy wtedy, kiedy kiedy te obręcze tworzą tylko pewien zbiór wspólny. Przy czym ten zbiór wcale nie jest zbiorem. Większość o.

00:56:04

Wiem, tylko po prostu jest pewna część pewna część wspólna, gdzie się spotykamy, gdzie jesteśmy to sami, gdzie mamy wspólne pomysły, poglądy, potrzeby i tak dalej.

00:56:15

Ale wcale nie są, nie są to obręcze nakładające się na siebie i tak właśnie sobie teraz o tym myślę, że na przyjmijmy, że po prostu jesteśmy różni, no trochę tak, jak zaczęliśmy ten cykl spotkań, świat mężczyzn, świat kobiet, świat męski świat kobiecy. Że jednak te różnice są, że zróbmy im przestrzeń.

00:56:35

Uhonoruje natomiast fill jakby?

00:56:40

Myślę bardziej z perspektywy pierwiastka kobiecego i męskiego, a nie tyle takiego silnego podziału pomiędzy pomiędzy mężczyznami i kobietami, czyli po prostu.

00:56:49

Bor dogadujemy się.

00:56:52

Nic dodać, nic ująć.

00:56:54

Bardzo wam serdecznie dziękuję. Nasze nasze spotkanie dobiega końca. Bardzo serdecznie dziękuję państwu za za uwagę i i myślę za uwagę poświęconą nam, ale też mam nadzieję za uwagę poświęconą samą sobie dziękuję serdecznie dziękuję, dziękuję.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały