Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Rola komunikacji w pracy terapeutycznej z parą

Redakcja
Doskonalenie warsztatu terapeutycznego ODC. 21/18

Przyczyny konfliktów w związku i wskazówki terapeutyczne

Terapia pary jest niezwykle wymagającą formą terapii, stanowiącą wyzwanie dla terapeutów. Wielu przyznaje, że największą bolączką w tego rodzaju terapii jest metodyka pracy z parą. Brak wystarczającej wiedzy odnośnie środków, metod oraz samej struktury generuje brak rozwoju procesu terapeutycznego w odniesieniu do jakości komunikacji między partnerami.

Komunikacja jest bardzo ważnym elementem naszej rzeczywistości. Za pomocą słów możemy opisywać to, co widzimy, co czujemy i co doświadczamy w życiu. To słowa nadają znaczenie temu co przeżywamy. Praca psychoterapeuty w dużej mierze polega na komunikacji z klientem – zadawaniu pytań, słuchaniu i poszukiwaniu rozwiązań. Niezwykle istotna jest tutaj jakość tego procesu, nie tylko między terapeutą a klientem, ale również między partnerami podczas terapii pary.

Partnerzy przychodzą do gabinetu z różnego rodzaju problemami, czasem nie zdając sobie sprawy, iż owe wynikają z zakłóceń w komunikacji. Przyjrzyjmy się bliżej, jaką rolę pełni komunikacja w terapii pary i jak rozwiązywać konflikty z nią związane.

ŹRÓDŁA KONFLIKTÓW W ZWIĄZKU

Według M. Plopa (1997) zdrowie psychiczne wraz z oceną jakości własnego życia oraz pozostałych członków rodziny uwarunkowane jest takimi zmiennymi, jak: bliskość z innymi (członkami rodziny),...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały