Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Różnice i podobieństwa w komunikacji (o co jej/jemu chodzi)

Natalia de Barbaro, Bartek Jaślikowski, Edyta Żmuda
Komunikacja w bliskich relacjach ODC. 1/21

O co chodzi z różnicami w komunikacji kobiet i mężczyzn? Czy naprawdę tak różni jesteśmy?

Transkrypcja Różnice i podobieństwa w komunikacji (o co jej/jemu chodzi) 

00:00:15 

Dzień dobry państwu, zapraszam państwa do do do. 

00:00:20 

Dania fill wykładu cyklu wykładów e poświęcone poświęconych tematowi, który zatytułowaliśmy wspólnie z autorami dogadajmy się, czyli trening komunikacji w relacjach pomiędzy kobietami i mężczyznami. 

00:00:36 

Fill, dziś będziemy rozmawiać o różnicach i podobieństwach w komunikacji kobiet i mężczyzn. Czy one w ogóle są i o co? 

00:00:46 

A co w nich chodzi? 

00:00:48 

Moimi rozmówcami są na tyle barbaro psycholożka, socjolożka i Bartek jaśkowski. Ll kolcz, trener, konsultant ja, nazywam się Edyta Żmuda, Jestem redaktorką naczelną czasopisma charaktery, które jest organizatorom, patronem dzisiejszego spotkania. 

00:01:09 

No właśnie o to chodzi? 

00:01:12 

Wiecie co mam w głowie taką scenkę i chyba od niej chciałabym zacząć to spotkanie, bo to jest sama prawda i czyste emocje. Taka sytuacja od. 

00:01:27 

Od kilkunastu lat tak naprawdę. 

00:01:30 

Zarządzam projektami i mam takie poczucie i taką informację z rynku, że że jest ok, że radzę sobie, że robię to. 

00:01:40 

Dobrze, że Jestem wielofunkcyjna, wielozadaniowa, Kreatywna i tak dalej i tak dalej. Generalnie dobrze się w tym czuje, no i Jestem jakoś w tym osadzona. 

00:01:49 

I no i miałam ostatnio taką sytuację. Gdzie? 

00:01:56 

Towarzyszyło mi na natłok pracy i myślę, że tak trochę ponad ponad miarę, albo akurat to był taki taki moment, że po prostu bardzo dużo się działo. 

00:02:06 

Jeden z moich współpracowników kontrahentów, jednym z autorów przysłaniu mojej jakąś część to odebrałam jako uwagę. W każdym razie był to była to rzecz dotycząca jakby czegoś, co trzeba. 

00:02:19 

Poprawić gdzieś tam w którymś z projektów? 

00:02:23 

Majok no i ja zanotowałam to, że on faktycznie tutaj trzeba coś coś tam zmienić, ll. 

00:02:29 

Moim minęły sobie godzinę. 

00:02:32 

Ja znowu dostaję wiadomość od tego od tego kontrahenta pod tytułem. 

00:02:39 

Nie wiem, czy przeczytałaś poprzednim wiadomość, czy dotarł rzeczy dotarł do ciebie. Mają w każdym razie zgłaszam tutaj trzeba nanieść poprawkę w jakimś tam projekt. 

00:02:49 

Moja reakcja jakby natychmiast po prostu gorąco Jestem zła. Nie lubię tego autora zwraca mi uwagę w ogóle zrobiłam coś źle, jakby nie sprawdziłam się w ogóle. Wiecie już, Jestem po prostu na dnie ciemnej studni i oczywiście nie cierpię swojego oprawcy. 

00:03:09 

EE, myślę, że takie sytuacje i jakby niejednokrotnie towarzyszy nam po jednej i po 2 stronie w sensie i facetom i kobietom w każdym razie chodzi mi o to, że sama zatrzymałam się nad tym, dlaczego to mnie tak wzburzyło, jakby pomyślałam sobie 100 jakby, ale ale jakby pomyśl o perspektywie tej tej 2 osoby to jest tylko to jest tylko komunikat pod tytułem Poprawny coś w projekcie. Natomiast pierwsza reakcja to jest jedna rzecz. 

00:03:36 

I 2 rzecz, na którą bardzo chciałabym podkreślić i tak trochę uczynić z tego punkt wyjścia, bo były tak słucham takich momentów kluczowych takich właśnie stopów w komunikacji, które pozwalają, pozwalają nam potem rozwijać relacje, a nie niszczyć. 

00:03:53 

Mianowicie ja dostałam pytanie, więc myślę sobie, że wysyłamy jasny komunikat pod tytułem Szlag mnie zaraz trafi. Ja dostałem takie pytanie, które brzmiało, czy ja ciebie? 

00:04:05 

Jakoś zdenerwowałem benzer posła? 

00:04:08 

Lel to nie było pytanie o co ci chodzi, bo być może też też moja reakcja byłaby inna, gdyby usłyszała od o co ci chodzi. 

00:04:15 

Tylko taki konkret pod tytułem poczułem poczulam coś z Twojej strony zyla w jakiś sposób ciebie uraziłam jakby czy coś ciebie rozzłościło w tym momencie mi jakby puściło i wiecie i komunikacja zaczęła być już bardzo tak relacyjna. 

00:04:32 

Co się stało? 

00:04:34 

Jak wy to widzicie? Jako jako specjaliści? 

00:04:38 

No dla mnie ja bym powiedziała, że dla mnie są takie 2 momenty tej opisywanej przez Ciebie historii, które są szczególnie cenne i nie szukając nawet może jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, o co chodziło. 

00:04:52 

Ale chciałabym zwrócić uwagę na ten moment, bo wydaje mi się, że jeżeli będziemy replikować te momenty, no to będzie komunikacja lepsza, to znaczy pierwszy moment. To jest moment, kiedy ty sama ze sobą wszczynasz rozmowę. To znaczy wchodzisz w taką pozycję, którą. 

00:05:08 

Na przykład fill buddyści mogliby nazwać. 

00:05:12 

Fill tym, który patrzy, czy obserwatorem, czyli znajdujesz taką meta pozycję, która poza tym, że się zdaniu, że żeby jakiś fill swojej reakcji psychologicznej fill czy jak mówisz emocjonalnej ll, to jeszcze masz taką z drewnem? 

00:05:28 

Taki zewnętrzny ogląd jakiś okup, który na to patrzy i to okup, który na to patrzy, czyli coś, co się nazywa też fill po prostu inteligentnym intra psychiczną, czyli po prostu wyglądem to to oko widzi. 

00:05:43 

Kogoś, kto się na jakby nie proporcjonalnie nadmiernie z obu stron w stosunku do swoich własnych standardów. 

00:05:51 

Wzburzy, czyli coś jest na rzeczy i i ten moment samoobserwacji wydaje mi się kluczowy, no bo wielu z nas idzie przez życie, uważając, że nam rosną skrzydła. 

00:06:02 

Wszyscy inni wszystkim innym. 

00:06:05 

Wystają nogi czarne ogromny, prawda? No a wiadomo, że że to nie jest taki prosty i to jest jakby pierwszy moment, który mi się wydaje. 

00:06:11 

Cenny, czyli taka umiejętność. 

00:06:13 

Zaobserwowania siebie jako kogoś, kto też jest częścią tego równania, jaką która się kończy określonym wynikiem na przykład. 

00:06:22 

To znaczy, ja się jakoś dokładam, zostawiam coś, coś tam Scott w swojej książce odważne rozmowy nazwałaś ladym emocjonalnym. Ja się jakoś do tego dokładam i 2 moment ważny fill tych zwanej przez ciebie takich historii dla mnie jest taki, kiedy fill Twój kontrahent zadał ci pytanie czy ja cię, czy czy ja coś zrobiłem, czyli w kolei taki moment, kiedy ta 2 strona mówi. 

00:06:49 

Otwórz znaczy po nauczyciela. Chciałam powiedzieć, pokaż Kartę, ale nie lubię takich yy takich metafor związanych z grą, czyli, ale ktoś ci mówi, powiedz jak to jest powiedz powiedz mi bo może ja nie i dla mnie to jest rozmowa, w której fill 2 osoby było odważne w tej nowej bliższej bramy bram definicji odwagi, kiedy odwaga nie jest po prostu tym, że ja strzałą ruszam na na wroga tylko jest pewną gotowością do. 

00:07:19 

Przyjrzenia się sobie, czyli Twoja odwaga, kiedy sama się nad sobą zastanawiasz i odwaga 2 strony, kiedy mówi, czy ja coś zrobiłam? 

00:07:27 

Wydaje mi się, że to już bardzo dużo. 

00:07:29 

Ja myślę, ja bym chciała podkreślić to zdanie, tak trochę jej jeszcze przy trzymać. Powiedz mi, jak to jest być tobom, bo ja to zdanie pamiętam. 

00:07:37 

Natalia też z innego spotkania z tobą w ramach własnego pokoju, na który też jakby niezależnie poza tym wykładem państwa serdecznie zapraszam i polecam. Natalia organizuje warsztat. 

00:07:49 

Takie kręgi kobiet, które nazywają się właśnie własny pokój i z tych warsztatów właśnie też pamiętam to zdanie. Powiedz mi, jak to jest być tobą, powiedz mi, jak to jest czuć w tym momencie jakby co teraz czujesz? 

00:08:03 

Myślę, że że bardzo ważny moment, bo to daje przestrzeń tej 2 tej 2 stronie. Takie trochę uhonorowanie i też takie jakby prawo do tego, że masz, że możesz mieć uczucia opowiedz mi o nich bez oceniania po prostu przyjrzyjmy się. 

00:08:23 

Ja skolei myślę, że chyba zaczął od takiego początku tego, co się wydarzyło. To znaczy, że być może poddałbym pewnej interpretacji taco, jeśli jeśli tą 2 stronę byłby mężczyzna, to co mężczyzna mógłby tam tej komunikacji umieścić i to, co być może było jakimś takim celem yy w tej komunikacji, bo myślę sobie, że jeśli jest sytuacja, gdzie następuje komunikacja o zgłoszeniu? 

00:08:45 

Tegoż EE później nie ma odpowiedzi, jest sprawa komunikacja to być może intencje mężczyzny było prostu sprawdzenie, czy informacja dotarła nic więcej. 

00:08:54 

Nic poza tym, więc tak mówiąc o takiej komunikacji z poziomu czworo czy komunikacyjnej chwili Friedrich aż płuca von Thun, a no to mówimy o takim o o komunikowanie się z poziomu rzeczowego, czyli po prostu Słuchaj jest tak sprawdzić czy doszło, bo nie mam informacji, a to być może dla mnie ważne. 

00:09:14 

I oczywiście najczęściej takiej codziennej komunikacji to Wszystko, co teraz powiedziałem, że chciałbym zrobić to, bo to jest ważne, ale to jest meta poziom nie, czyli to, że w ogóle nie dzieje, to znaczy dzieje się przede wszystkim komunikat. 

00:09:25 

Słuchaj, chciałbym tam być. Trzeba poprawić i poproszę o poprawke. A to gdzie jest ta intencja pod spodem czy normalnie tej intencji coś nie tak, który obecnie o tym pisze, bo to jest dla mnie ważne, bo to raczej w komunikacji tego nie robimy. 

00:09:37 

A jeśli zrobimy, to musimy to robić świadomie i wtedy zwykle komunikacja przebiegała płynnie i sprawnie, więc myślę sobie, że z jednej strony. 

00:09:43 

Fill to nie tylko jest tak, że ta reakcja tego dialogu psychologicznego, o którym mówiłaś wewnętrznym, wewnętrznym twój się wydarzyła, ale też być może po tej 2 stronie było też tak, że można było zadbać o to, żeby to atencję tą intencję pokazać. Żeby jednak nazwać ten moment, więc tutaj już bym pewnie coś poprawił. 

00:10:05 

Więc zakładam, że być może intencja była taka. Sprawdzam rzeczowo. 

00:10:08 

Jakie jest? Powiedz mi, bo nie mam INFO. 

00:10:10 

Moc 2 taki punkt to też bym się zgodził z Tobą. Tak jak mówiłaś o tym o tym pytaniu, jak to jest u ciebie? 

00:10:18 

Tak to jest w twoich butach, co tam się takiego dzieje i myślę sobie, że też takimi takim pytaniem, czy ja Cię rozzłościł M czy coś, czy coś powiedziałem, co cię mogło zirytować tak dalej to też jest. Myślę, że to może być takie proste narzędzie komunikacyjne, taki moment. 

00:10:35 

Trochę biorący na siebie takie miejsce. Słuchaj, być może to jest coś we mnie sprawdzam, ale być może coś takiego się wydarzyło, że ja coś zrobiłem, ale będzie, aby nie zrobił i tutaj jest jakaś reakcja, której ja nie rozumiem, ale czujnie wrócić pod spodem. 

00:10:49 

To znaczy, że my też się często komunikujemy się na poziomie takim werbalnym i tym prostym. Gdzie te słowa mówią jak jest i gdyby to czytać z poziomu rzeczowego, czyli właśnie jakie jest zdanie, to pewnie na poziomie życiowym nic się tam nie wydarzyło. Nie? Czyli mamy tak wiem zrobię. 

00:11:07 

EE no ale gdzieś na poziomie tym takim 2 pod spodem trochę pod stołem tym takim procesem może procesowy psychologicznym słychać, czasami być dźwięki, na przykład niektóre słowa, które są, że to ten kontekście wydaje się, że mogą coś nieść więcej niż tylko komunikat na wierzchu i i wtedy to sprawdzenie takiego takim pytaniem jest wydaje się być bardzo pożyteczne, bo nawet jeśli się pomylę, to jeśli po 2 stronie więc osoba po 2 stronie decyduje co z tym zrobić, nie czy czy czy czy w to wejść, czy nie wejść to jest jakoś wolny wybór, ale no. 

00:11:36 

Jeśli jeśli się pomylę, to nic złego nie ma, bo to jest trochę tak, jak ja robię takie. 

00:11:43 

Te takie powiedzenie stosować czasami, że yy. Fajnie, żeby w komunikacji w relacji to, co się dzieje między nami. 

00:11:49 

Szło w relacji, a nie w. 

00:11:50 

Puenty nie wpierw 2 osoby. 

00:11:53 

Czyli więc żeby nie nakręcać inne, nie napędzać tej spirali, która nie pozwoli dojść do tego, co jest przyczyną i co się co się dzieje w relacji tylko będzie nakręcała to takie komunikaty, które będą się chwile zdarzały, więc myślę sobie, że tak jak Natalia mówiła o tym momencie, to jest to jest ważny moment. 

00:12:11 

EI takie sprawdzanie ex projektu rezolucji. Od tego to jest męskie, to jest kobiece. Wydaje mi się, to jest moja perspektywa osobista. To taka, że mężczyźni są jednak trochę bardziej. 

00:12:22 

Mmm, nie chcą życ opłaconego ale EE mm jakby to powiedzieć bardziej doktorów takim sensie, że chcieliby jest tak jest tak ok dobra idźmy dalej jest tak to jest tak idźmy dalej ja sprawdzam nie nic rzeczy czasami ja do tych często w komunikacji chyba mężczyzni. 

00:12:40 

Nie ona takich yy yy takich długich momentów EE, ale jak teraz o tym mówię, to myślę. 

00:12:45 

Że mogę mieć akcji? 

00:12:47 

Bo też od mężczyzn, którzy mówią 2 komunikatami na wierzchu i pod spodem, więc też jakoś wymienia. 

00:12:52 

Do czego zmierzam? 

00:12:53 

Dla mnie. 

00:12:55 

Dla mnie jestescie, ciekawe jak że jak to powiedziałeś, że mężczyźni się komunikują, tak jest tak jest tak, jakby od razu pomyślałam jest tak, ale jak jeszcze jest? 

00:13:06 

Jak jest pod spodem, znaczy, że czy nie, że w ogóle nie ma takiego stanu rzeczy, tak jakby w moim świecie, w którym jest tak można by wyczerpać jednym zdaniem, bo to jak jest jest zawsze dla mnie tak złożone, że ja mogę o tym rozmawiać godzinami nie znaczy. 

00:13:26 

No i wymianie dlatego, że zawsze jest coś pod spodem, jak myślały, że jest, no to jeszcze ktoś zapukał od spodu i w ogóle ta rozkmina fill jest dla mnie wielką yy wydaje mi się, że dla wielu kobiet wielką przyjemnością. 

00:13:44 

Właśnie widzenie świata w całej złożoności pamiętam taką piosenkę, jak ona się nazywała takiej kanadyjskiej piosenkarki. Nie pamiętam w tej chwili nazwiska, ale tam było takie zdanie, czyli taka linijka tej piosence. 

00:13:59 

Mam cień cienia wątpliwości w mojej w moim umyśle ona nawet ona nie ma wątpliwości. Nie ma cienia wątpliwości. Ona ma cień cienia, wątpliwości. A jakby pogrzebać, to jeszcze pewnie by się okazało, że to jest bardziej. 

00:14:11 

Złożone, więc jak ona? 

00:14:12 

Ma ten cień cienia wątpliwości, proszę to w ogóle oznacza, jest tak fill i ja się muszę rzeczy się łapać na tym na na tym, żebyś sama nie oceniać, bo jak ty mówisz, jest tak, to ja sobie myślę, Boże jak on upraszcza. 

00:14:27 

Ja, że to jest po prostu jakieś. No to jest tak jakby fototapeta versus prawdziwe góry nie że że mam poczucie, że mężczyźni tak strasznie upraszczają, a z 2 strony może to ja komplikuje pewnie jedno i 2 jest prawdziwe. 

00:14:43 

Bo, możesz do domu Społecznej, Boże, jak ona ciśnie. 

00:14:50 

Coś w tym jest, to znaczy ja wiem, czy to jest męska potrzeba. Myślę, myślę, że po trochu tak po trochu nie, ale ale chyba jest dla mnie osobiście tak, że ja mam potrzebę. 

00:15:02 

Jednak pewnego rodzaju uproszczenia rzeczywistości i chcę zobaczyć, że wcale nie uważam to za nie uważam tego za coś. 

00:15:07 

Słabe, to znaczy tak jak yy to to słowo upraszcza już samo w sobie. 

00:15:12 

Trochę, jak zależy, jak się oczywiście wypowie. 

00:15:14 

Może nieść taki pejoratywne znaczenie, no o tym nie widzisz złożoności tego wszechświata ty nie patrzysz tak jak ten wszechświat jest pięknie skomplikowany, jakie ma sieci powiązań. Jest cudownie, ale ale, ale ja mogę mieć takie momenty, a właściwie mogę tak po prostu być i to jest dla mnie ok, że nie potrzebuję tego widzieć albo nie potrzebuje się nieustannie nad tym pochylać o może tak. 

00:15:33 

No to chyba to jest lepsza, bo jak widzisz to chyba potrzebuje, ale być może nie aż tak, by umiesz tak głęboko tak często tak intensywnie jak jak jak no może być po 2 stronie. 

00:15:40 

To znaczy na przykład to, co w komunikacji zachowaniach dla mojego mężczyzny wydaje się dosyć dziwne, jakby to znowu wiecie, bo to jak się poruszamy w języku, to to te słowa trudno uniknąć takich sytuacji, gdzie one będą nacechowane jakoś pejoratywnie? Nie jest to nie jest to moją intencją, żeby to oceniać, ale. 

00:15:57 

Zadziwiam się o wtedy tak, jeśli widzę takie takie zachowanie, kiedy na przykład Grupa Kobiet Stary i to jest przykład rzeczywistości coatem, też na przykład Grupa kobiet staje na łące, pochyla się nad Kwiatkiem i Podziwiaj, jak pięknieje z tym kwiatek. 

00:16:11 

Wiecie, wącha go i tak dalej. No to ja rozumiem, że z punktu widzenia Kobiety jak tych akurat Kobieto pewnie zakładam, że też są inne, które tego nie robią. 

00:16:18 

Może być to też najbardziej fascynującego dla mnie jako faceta. Jest takie pytanie właściwie po co to robić? Znaczy, jaki jest sens tego wynikania? Ja myślę sobie, że że jeśli mówimy o komunikacji. 

00:16:27 

To też świadomość tego, że na przykład. 

00:16:29 

Być może dla mężczyzn ważniejsze może być to, co z tego wynika cojest dalej to jest na końcu, to jest efektem. To jest rezultatem niż to jaki jest. Proces też może pozwolić nam w jakiś sposób budować te komunikacie. 

00:16:41 

Yy bardziej efektywnie, tak i również od tego, jaki mam potrzeby. No bo jeśli rozmawiamy i mówimy o potrzebach, to moją potrzebą jest konkret, tak jakbym chciał nieco tego rozkminiać na 5000 kawałków, tak jako mężczyzna chce usłyszeć konkret jakie jest takie jest dobra, okej, co iść dalej, pójść do przodu też nie widzę w tym nic, to było jakoś pejoratywny dla do mojego znaczenia mojego sensu. Myślę, że wyzwalany byłoby takie, żebym jako mężczyzna zobaczył, że dla Kobiety może być inaczej. 

00:17:06 

Że jednak naj. 

00:17:06 

Ok no to ja. 

00:17:08 

Jeśli mogę yy zadać tobie pytanie, no to na. 

00:17:13 

Przykład, jak nie jesteś na takiej łące? 

00:17:15 

To to co robić i. 

00:17:17 

O co bić i mogą na tym łące chodzić. 

00:17:20 

Telenowela przykład Dębu wiesz bo Łąka, ale to przyjęliśmy go do domu. To podam to jest moje takie jednym z ulubionych drzew, które uwielbiam wszelkiego rodzaju dęby kocham dębiec majestatyczne wielki. 

00:17:31 

Pięknej dominują nad moim ogrodem. Jest to jest fascynujące i na przykład jeśli podium dom, to wyobrażam sobie, że mam przynajmniej 2, pewnie 1000 sposobów podziwiania, ale tak jak teraz rozmawiamy co z tego wynika, to patrząc wydaje mi się z perspektywy szczegóły. 

00:17:48 

Mógłbym podejść do tego dębu, dotknąć go, powąchać, zobaczyć, jaką ma korę i tak dalej. 

00:17:52 

W ogóle nie moja bajka. 

00:17:53 

To co ja potrzebuję zrobić, to się oddalić od tego domu, zobaczyć go w całości, zobaczyć, jaką jest piękny i majestatyczny, jak się rozpościera nad tym. 

00:18:01 

Na to mąką, czartem ogrodem. Myślę, że to może być też taka różnica, że. 

00:18:06 

EE w danym kontekście danej sytuacji niekoniecznie interesuje mnie bardzo szczegółowość tego, z czego ten dom się składa, jak pachnie, jakie ma liście w dotyku i tak dalej. 

00:18:17 

Tylko na przykład podziwie nie jego całości. To jest też dla mnie duży efekt i to też nie nie oznacza, że mamy mniejszy kontakt z przyrodą. 

00:18:22 

Mam mam kontakt z przyrodą i też potrafię z nią być, ale trochę w inny sposób. Jest to jednak inny styl. 

00:18:30 

Jak u ciebie natomiast odwrócę pytanie, zaraz? 

00:18:31 

Najwięcej pracy. 

00:18:35 

Ja bym na tej łące mogła długo zostać i mam też takie poczucie, że jak fill szukam tej przestrzeni i Kobiety, które które poznaje, szukają tej przestrzeni, które która byłaby taką nie zapożyczoną własną przestrzenią, to tam jest dużo miejsca na właśnie małe rzeczy. 

00:18:52 

Na przyglądanie się z bliska na tworzenie, na zrobienie po swojemu jakiegoś dania albo jakiegoś projektu, bo to nie jest tak, że to musi być ograniczony do strefy jakiejś domowej. 

00:19:05 

Na ułożenie określony sposób Yy Serwetki na wybór tej serwetki na wybieranie jeszcze innej serwetki. I to są takie rzeczy, które są często marginalizowane. 

00:19:16 

To znaczy uznaje się, że jeżeli dyskutujemy o kolorach lakierów hybrydowych, albo o tym, jak i jak jakie kwiaty ułożyć w bukiecie to, że to ma jakąś yy, absolutnie mniejszą wagę niż na przykład to czy był spalony czy nie, był spalony, że to czy był. 

00:19:37 

Nie był spalony i czy zaliczyć tą bramkę? Już bardziej się, bo właściwie już powinien być gwizdek, a nie było bliska yy że to jest sprawa narodowa, prawda? 

00:19:46 

Natomiast yy tt wydminy takie właśnie kwiatki i te inne takie drobiarski to są takie drugorzędne, trzeciorzędne rzeczy, którymi dziewczynki się zajmują, bo bo są od mniej ważnych spraw. 

00:19:59 

Nie jednym swoim wewnętrznym takim świecie o protest to wywołuje. To znaczy uczę się tego, że te drobne rzeczy, że ta tkanka codzienności, że te kwiatki, że dyskusja na przykład to jest jedno z moich ulubionych wątków. 

00:20:13 

Dyskutowanie jak nazwać określony kolor i że to jest nic ja dużej wagi biorę, to znaczy to jest indygo czy to jednej iui czy to jest bardziej taki larum nie niedokładnie bolały i tak dalej mogę rozmawiać 40 minut na temat jednego opcje. 

00:20:29 

Ja i nie nie. 

00:20:30 

8 każdą rozmowę. Natomiast zauważyłam, że koty jak prowadzą takie rozmowy, który je po prostu karmią, to spieprzają głos. 

00:20:39 

Bardzo częstej, że okulistyki. No tak, Przepraszam, że się takimi głupotami zajmuje. 

00:20:49 

A przynajmniej nie mniej niż to, że był. 

00:20:51 

Albo nie był stalowym? 

00:20:55 

Czymkolwiek jest? 

00:20:57 

Słuchaj, długo mnie po prostu aż korci. 

00:21:01 

Fill bo yy tak obserwować mimikę Bartka obserwuje tak okopuje ć się trochę, każdy, każdy na swoim obszarze, a paradoksalnie, żeby było jeszcze ciekawiej, to przez moment był zerwało połączenie i Natalia zamieniliście się z bartkiem miejscami, więc teraz ty jesteś w jego, bo tak bardzo twoich. 

00:21:19 

EE, ale każdy okopany na swoim terytorium, bo Bartek mówi tak kwiatków nie rozumiem, ale. 

00:21:26 

Dąb to tak to podziwiam, rośnie przy moim ogrodzie, a Natalia mówi, że ale przecież yy rozkminianie yy barw i odcieni. 

00:21:38 

No to jest bardzo istotna, istotne rzeczy. I tak jednak mam takie mam takie tak trochę słyszę, takie nie wiem. Czy aż słowy urażenie, ale trochę takie poczucie niesprawiedliwości, że to jest nie fer żółtych te kwiatki tak tutaj potraktował, nie niedobrze, to tak trochę ochronisz, tak. 

00:21:53 

Te swoje kwiatki i wiecie, przekładając temat na takie nasze codzienne sytuacje, myślę sobie, że po wielokroć zdarza się tak, że to jest taki moment, gdzie w relacji mówimy sobie. 

00:22:06 

Wzajemnie ok, dobra, to ty tego nie rozumiesz. W ogóle nie będę z Tobą o tym rozmawiać, albo znów mnie nie rozumiesz, dlaczego mnie nie rozumiesz. 

00:22:13 

No ja mam ja mam ja mam inaczej a nie na zasadzie ja mam inaczej Jestem ciekawa jak ty tylko no ja mam inaczej trudno i ludzie się rozchodzą. 

00:22:23 

Yy, bardzo bardzo, yy fajnie powiedziałeś, że to o tej o tej różnicy, bo rzeczywiście było tak. Nie ukrywam, że Queen Natalia mówiłaś o tych serwetkach usteczkach, tak to trzeba ułożyć, które ma takie kwiatki i tak dalej i tak dalej. 

00:22:35 

No to to bardzo trudno było mi utrzymać brwi na wodzy też, żeby zrobić w ten sposób. Nie, ale wiecie, bo myślę, to jest bardzo fajny do tego, żeby się pochylić, bo to co mi się na przykład obecnie wewnętrznie uruchamiało, to taki. 

00:22:49 

O czym to w ogóle jest znaczy? 

00:22:52 

Znaczy, że można spędzić? Nie wiem. 

00:22:54 

30 minut godzinę w sklepie, wybierając serwetki na jakąś tam okazję i tak dalej. 

00:23:00 

EE, że można stać na łące i wąchać te kwiatki, zastanawiać się nad wszechświatem, który ma po prostu EE jakiś głębszy sens i tak dalej i tak dalej i myślę, że jest taki fajny mod żeby go gdyby go złapać. 

00:23:13 

Aha, jeszcze te kolory to w ogóle zestawiać jak ja nawet nazwy nie pamiętam tej, którą ty no nie powiedziałaś tego koloru czy to jest taki, czy taki jakieś nazwy bardziej skomplikowany kolorów? To znam fuksja może jakiś taki mniej więcej, ale zastanawiałem się nad tym jakie są różnice kolorystyczne to kompletnie też nie moja bajka wiecie jakby. 

00:23:30 

I teraz tak to mi się uruchamiało. Jak słyszałem, to myślę, że to jest też coś, co się może uruchamiać w wielu sytuacjach relacyjnych. To znaczy. 

00:23:38 

Pierwsza taka reakcja zadziwienia jakiegoś szoku i w konsekwencji niezrozumienia, a zaraz za tym niezrozumieniem pewnie jakaś ocena, to znaczy myślę sobie, że od takiego niezrozumienia do oceny, która następuje dotyczącej 2 osoby, jest bardzo blisko. 

00:23:54 

To znaczy, myślę sobie, że w wielu sytuacjach takich la Cyj Nych i osoba, która to słyszymy jakie tez trywialne, bo jak można, to jakie to jest głupie, jak można tak mówić nie, że to język oceny, których się nam włącza po 2 strony, słuchając rzeczy, które kompletnie są jakby nie jest z naszej bajki albo z innego po prostu. 

00:24:09 

Styl komunikacyjnego, trochę świata i tak dalej. 

00:24:11 

EE mogą uruchomić takie myślenie, bo my bardzo często nie patrzymy z poziomu ciekawości tego, jaka 2 osoba jest, jak bardzo się różni, tylko bardziej potrzebny właśnie znasz, a goscie i trochę to, co ty mówiłaś wcześniej Natalia, że my chcemy, żeby wszyscy inni, którzy się z nami komunikują, są w relacji. 

00:24:27 

Byli tacy jak my to znaczy, że jeśli dla mnie dom pies wam, że to chciałbym tu dla ciebie zbyt ważne. 

00:24:31 

No i to jest taka pierwsza reakcja, pierwszy krok, a myślę, że gdyby był tak, że udaje nam się w tych rozmowach zatrzymać w takim momencie o. 

00:24:40 

O jakie to? 

00:24:40 

Jest ciekawe i w ogóle inne i odmienne, że można tak widzieć świat, że chusteczka wybieranie tych chusteczki ma wartość przez 30 minut. 

00:24:49 

To to jest inny punkt i dlaczego to jest ważne? Jeszcze jedną rzecz chcę powiedzieć taką, że my też faceci mają takie kawałki, że jak sobie odwrócimy sytuację, to dla mnie chusteczką i tymi kwiatkami czy kolorem będzie na przykład wyposażenie systemów elektronicznych w samochodzie, czyli na przykład jest jak kupuję samochód? Zastanawiam się czy on ma taki system, trzyma taki zysku kontrola trakcji? 

00:25:11 

ABS taki super, no ale trzeba to mogłeś tego czy czy dwustrefowa uczysz to stawowo czteru felgi takie czy 8 żebrowe czy 5 oby tak dalej gdzie zakł. 

00:25:19 

Dodam, że moja małżonka stanowi zaczęła. 

00:25:21 

A czym on gada naprawdę? 

00:25:24 

Naprawdę zobacz, jest łatwo, bo właśnie ja mam problem. 

00:25:25 

W każdej ja już ledwo żyje. 

00:25:28 

Tego tego wymieniania. 

00:25:30 

Tak bo zobaczy, bo miałem podobne odczucia jak ty zmieniałeś te kwiatki, te kolory, ten wyborze? Zaraz mi głowa opadnie ustne. 

00:25:36 

Nie myślę, że w relacjach jest podobnie, że w komunikacie rodzinie jest podobnie, bo wiem, że jak małżonka wybierała samochód, to mówi, zobacz, jaki ładny miałbym się poprostu podoba ten kawowy kolor super tak to ja lepiej, bo tak nieekonomiczny drogi w utrzymaniu serwis tego typu sensu nie. 

00:25:54 

Tak nie lubię ekonomiczny, ile pali wiecie i i wtedy yy jakby starając się stanąć po tej 2 strony to tyle dla powiedziałaś, czyli w tych butach 2 strony jakby wejść tak jak się zamieniliśmy ekranami tak zamienić się tym momentem patrzenia na rzeczywistość to chyba jest pierwszy fakt do tego, żeby w ogóle cokolwiek później się mogło wydarzyć. Gdzie jest porozumienie, a nie nieporozumienie i walka? 

00:26:18 

No dla mnie. 

00:26:19 

Do do tego, co mówiłaś tej meta pozycji, to nie jest blisko. I rzeczywiście też yy czuję w sobie yy jakie to jest trudne i w pewnym sensie nie nienaturalne. 

00:26:30 

Często dla mnie jest symptomatyczny jakim fill, jakich jakim tonem ludzie mówią takie zdanie, którego treścią jest to, że że się, że nie rozumieją 2 strony, bo na ogół często w każdym razie to zdanie brzmi tak. 

00:26:45 

Ja ciebie nie rozumiem. 

00:26:48 

I wydawałoby się, że treścią tego zdanie jest ja ciebie nie rozumiem i że to co by znak interpunkcyjny, który najbardziej tam pasował, to jest jakiś dwukropek, a w każdym razie, że warto by dołączyć do tego zdania. 

00:27:01 

Jakieś pytanie? Być może to, o którym już mówimy, powiedz mi, jak to jest być tobą ja fill, natomiast to ja ciebie nie rozumiem. 

00:27:08 

Jest często takim zatrzaśnięcie drzwi. 

00:27:11 

Ll i rzeczywiście, wydaje mi się, że to co warto robić, to ja to. 

00:27:18 

Wychwyt wychwycić ten moment, kiedy ta fill potencjalna potencjał ciekawości zamienia się w osąd. Fill oczywiście to nie jest tak, że Wszystko nas będzie ciekawić, bo myślę, że no. Choćbym nie wiem jak długo i uważnie słuchała, to te parametry, które wymieniałeś będą tak obce jak to. 

00:27:39 

Butters kolor bądź u czy niebieskiego właściwy błąd i to jest no ok L. 

00:27:46 

Ale EE, ale że przynajmniej to co warto robić to jest warto tej oceny nie włączać. Mam często z moim mężem na przykład taką. 

00:27:55 

Taką fazę, że bardzo dużo spędzamy czasu fill rozmawiałem ze sobą przy stole i ten film zjada nie jest widok na na no na ogród i bardzo często. 

00:28:06 

Także ja patrzę na to coś w ogrodzie. On dyskutuje ze mną politykę międzynarodową. Czy właściwie próbuje, bo ja mam mniej w tej sprawie do powiedzenia niż on, chociaż nie jest tak, że mnie to w ogóle nie ciekawi. 

00:28:16 

Czyli on tu o Rwandzie, a ja bym byś inka popatrz nika on wie jak tym słuchasz ja o bandzie atos ulice i wydawałoby proszę dla mnie jest ważne, ale to jest chyba bardziej w takiej mojej relacji z sobą samą i też fill w tym jak pracuje z kobietami to jest to żeby dla samej siebie równouprawnienia cite. 

00:28:37 

Fil mikroświata. 

00:28:39 

Żeby nie mieć poczucia, znaczy to jest walka w pewnym sensie, czy może praca, którą ja wkładam właśnie w rozmowie z sobą samą, że jak czuję, że ja muszę samą siebie przekonać, że nie muszę film siebie umniejszać, unieważniać czy jakoś negować i jeżeli właśnie rzeczywiście spędzam 3 godziny w sklepie z tapetami. 

00:29:04 

Wybierając odcienie, jeżeli ja nie musze ściszać głosu, kiedy rozmawiam o fill o kolorach i nie muszę potem sama na siebie machać ręką, ja znowu tutaj dążyć do pewnego rodzaju. 

00:29:15 

No właśnie yy równouprawnienia też takiego, które sama sobie. 

00:29:20 

Zdrowie, że ja mam do. 

00:29:20 

Tego prawo, że ten świat jest tak samo tak samo ważny, a równocześnie nas. 

00:29:26 

Się uczę o polityce międzynarodowej lela filmową fill uczysz się, czy też uczyć spać na na na to takie bezpośrednie otoczenie i jesteśmy oboje jakoś od tego lepsi tam, gdzie nie wchodzi na pięcie i spółki, bo jak wchodzi na pięcie i skurcz i południa. 

00:29:47 

No to wtedy już każdy wyciąga Wszystko, co ma niecałą cały arsenał broni i wtedy robi się naprawdę ciężko. 

00:29:56 

I trudno niebezpiecznie dla relacji. 

00:30:00 

Ja jeszcze bym yy tego, co powiedziałeś. Natalia wyszedł o kolejny krok. To znaczy, że. 

00:30:08 

Ta ciekawość. Zgadzam się absolutnie, że nie zawsze jest i i też też pewnie nie we wschodniej do wszystkiego można być niesamowicie jak wielką ciekawość i jak była z pewnością absolutnie nie, jeśli jeśli mówimy, wracamy do początku naszych rozmów, gdzie mówimy o tym, że każdy powinien być wolny w tym, czego potrzebuje i i w jakiś sposób też zadbać o to, żeby to jakoś spójne z tym, czego potrzebuje. No to też udawanie ciekawości nie jest pewnie. 

00:30:30 

Drogą EE też yy kolejnym, jakby wątkiem, który mi tutaj się pojawił. Jak mówiłaś, o tym o tym rozmawianiem w relacji. 

00:30:41 

To jest też taki moment, gdzie mamy więcej albo mniej przestrzeni na to, żeby do tej do tej rozmowy dochodziło. 

00:30:48 

Zwłaszcza jeśli ta przestrzeń jest zawsze, jeśli teraz mowa dotyczy tematu, który no właśnie wywołuje jakieś emocje, jesteśmy w konflikcie, jesteśmy takiej sytuacji, która nie pozwala na to, żeby dialog się pojawiał, jakby trochę zawsze widziałem w takim kontekście. 

00:31:00 

Yy wiadra i trochę też. 

00:31:03 

Wywiad rozwodnionego wodę albo w jakiejś części powinna dowodu, albo całkowicie, albo. 

00:31:07 

W połowie i tak dalej. 

00:31:09 

Że bywa też tak w naszej rzeczywistości, że w relacji to co my w tym swoim wiat, że nie siebie w danym momencie i jak pełne ono jest wpływa na to, czy ja mam przestrzeni i margines do tego, żeby być w tym dialogu i szukać tego porozumienia i szukać możliwości patrzenia z perspektywy 2 strony, czy nie ma? 

00:31:28 

Tak i to jest trochę tak, jak wchodzę do dialogu z wiadrem pełnym wody, gdzie są różne emocje tak dalej i pojawia się jeszcze jedna sytuacja. 

00:31:37 

To jest bardzo prawdopodobne, że to, że ta wdowa się przeleje i w którymś momencie to się odbije w taki sposób, że nie pójdzie w relacje, pójdzie w pięty znowu wracając do tego mego powiedzenia i myślę, że w takich sytuacjach warto uczyć ja go próbować. 

00:31:51 

Takie momenty wyłapywać, że jak już mam naprawdę dość, no to wtedy co z tym zrobić? Czy to z poziomu komunikacji mówić o tym EE z meta poziomu że ja mam. 

00:32:00 

W tej chwili tak i potrzebuję tego. 

00:32:02 

Potrzebuję chwilę sobie potrzebuję odpocząć. Nie mam teraz przestrzeni na rozmowę. Jasne komunikowanie, że to nie jest nic osobistego i tak dalej yy czy coś czy coś innego. 

00:32:11 

Na przykład mój taki męski w branży męski sposób to jest tak, że biorę kosiarkę i jadę po trawniku, ci krótko mówiąc, mam taką czynność takiej swojej rutyny, ok to rytuał, który pozwala mi nie dość, że zrobi coś pożytecznego, czyli osiągnąć jakiś efekt, gdzie mogę na końcu staną ci, że tak pana robota dobrze było to jeszcze obniżyć mi ten poziom wody w wiadrze, czyli trochę odparować to, co w nim się nagromadziło na przykład przez cały dzień. 

00:32:33 

Co powoduje, żeby margines na rozmowę na dialog? 

00:32:36 

Yy w tych sytuacjach rozumienia siebie i rozumienia swoich perspektyw i różnych jednak yy postrzeganie rzeczywistości pozwala yy znaczy to tym w ogóle możliwe. To umożliwia tę sytuację i daje takie narzędzie do tego, żeby to robić. 

00:32:52 

Dla mnie to to, co tutaj z kluczowe, to jest związku, które się jak wydaje mi się, że gdyby zrobić statystykę słów tej rozmowy, to to by było jedno z zespołów, które byłoby na Górze listy. To jest to słowo potrzebuje. Znaczy, że mówimy o w kategoriach pod. 

00:33:07 

Przy fill komunikowania potrzebna, ale też zaczynamy od tego, że ja umiem. Znaczy nie, to się nie wydarzy, jeżeli jak potrzeb sama w sobie nie rozpozna fill i nie dam sobie prawa do tego, żeby żeby je zakomunikować, to mówiłeś w swoim męskim sposobie, żeby wierzyć. 

00:33:24 

A ty ja mam w miejskiej sposób, że wsiadam w ilza kierowniczce jadę, to jest coś co co mi na przykład pomaga, ale fill kluczową rzeczą wydaje mi się właśnie to dobre rozpoznanie i potem. 

00:33:37 

Ja wchodzę. 

00:33:40 

Przez ciebie relacji. 

00:33:42 

Z tym słowem potrzebuje na ustach i to jest takie słowo, które wydaje mi się dość praktycznie znaczy fill bardzo praktycznie użyteczne, że on jest jakby w pół drogi. 

00:33:51 

Między słowem chcę, które się może wydawać obcesowy, a takim dziecięcym mogły, nie muszę, muszę teraz mogę powiedzieć, ja teraz muszę odpocząć, bo zwariuję jak teraz mogę powiedzieć, że teraz chcę odpocząć i to może być. 

00:34:06 

Obcesowa, mogę powiedzieć tak potrzebuje odpoczynku. Ja teraz tego potrzebuje to też słowo operacyjny, Fajne dlatego, że one trudne do zanegowania, że w 2 stronę. 

00:34:15 

Jeżeli ja powiem, potrzebuję to noże, aby trochę złej woli, żeby mi powiedzieć mi prawdę, nie potrzebujesz tego tylko, że pierwszy. 

00:34:24 

Czym się wydarzyć? 

00:34:25 

To fill właśnie ja muszę być na tyle żywym dialogu. 

00:34:29 

Stop samo czy sobą? 

00:34:30 

Żeby wiedzieć, czego ja potrzebuję, bo na przykład wiadomo, że ekstrawertyk się potrzeby miejscem pracy introwertyk się potrzebuje schować pod koc. 

00:34:40 

Tak Jestem po mnie o Kobiety, mężczyźni tutaj jest tylko jednym z wielu możliwych podziałów, ale trochę wydaje mi się, żeby umieć rozpoznać i tak sobie prawo to poczuć, dać sobie prawo to powiedzieć. I jeszcze. 

00:34:54 

Coś, co ja nazywam? 

00:34:55 

2 rundą to mi się też wydaje bardzo ważne w takim takim w praktyce relacji, że jeżeli ktoś tego nie uszanuje jak ja to powiem to żeby. 

00:35:05 

Zrobić 2 wyjść, bo często jest tak że mamy yyy mmm jakby robimy sobie zapas sił na tylko jedno podejście, czy ja na przykład mówię ja potrzebuję teraz pobyć 10 minut sama w pokoju, a kto śmiga, ale Nie możesz teraz być w pokoju, bo tutaj miałaś mi pomóc z angielskim albo przez miałeś polonistka do kogoś i wtedy bardzo często ludzie wymiękają. 

00:35:26 

Nie wiem, czy mężczyźni tak samo jak Kobiety, ale Kobiety na pewno bardzo często i jakby poddają tą swoją potrzebę pierwszy, najmniejszą presji. Moja rekomendacja byłaby taka, żeby się. 

00:35:36 

3, chyba że ta sprawa, którą ktoś przywołał, rzeczywiście wydaje się ważniejsza, ale jest cudze sprawy są ważniejsze 9 lat 10 to po prostu powiem do Kobiety, które nas ogląda, będziesz bardzo, bardzo zmęczona i to wraca do tego wiadra i do rezerwuaru energii fill my mamy wyczerpał wyczerpany rezerwuar energii i startowanie w wyścigu pod tytułem ile jeszcze mogę z siebie wycisnąć, naprawdę się nie przysługuje nie tylko nam samym, ale też naszym relacjom. 

00:36:06 

Byłeś Bartek jakość naszej relacji będzie bardzo zależała od tego, na ile mamy zapas ja mam taką metaforę. 

00:36:16 

Baterii w telefonie albo paliwa w Baku, że po prostu nie powie, że bardzo wiele osób i znowu nie wiem, czy częściej Kobiety niż mężczyźni, ale wiem, że Kobiety bardzo często po prostu jadą na oparach. 

00:36:31 

I traktują w takiej. 

00:36:32 

Dyscyplinie sportowej, którą można by nazwać dotrzymywaniem, że kobieta mówi, ja wytrzymam, wytrzymam zwroty mappingi albo zrobię ten projekt o 12 albo poprawy 15 raz tą prezentacją, bo moja szefowa przysłała. 

00:36:48 

I to wyścig PL WYŚLIJ PL Wytrzymać jak Najwięcej. Staje się taką świadomie, uprawiają dyscypliną to takie, że to jest bardzo jak empatyczne fill stosunku do siebie samej. To jest do czego bym na pewno chciała. Kobiet jest zniechęcać. 

00:37:03 

Ja też mam takie poczucie, że jeśli chodzi o wytrzymywal nie, to to to to myślę, że u mężczyzn mogą być bardzo podobnie z tym, że w innych obszarach zakładam, że. 

00:37:15 

I teraz pytanie, czy to rzeczywiście męsko kobiece, czy po prostu ludzkie indywidualne, po prostu jakoś osobno. 

00:37:20 

Natomiast wydaje mi się, że jest tak, że to trochę zależy od tego, jaki na przykład w przypadku yy mężczyzn jakiś skrypt otrzymali od ojca gdzieś tam załóżmy sklep taki, który mówi o tym Słuchaj to wszelką cenę musisz wytrzymać. 

00:37:32 

Jesteś takie, taki dasz Radę wytrzymać? Tak i to to myślę, że wielu mężczyzn i to też z kolei mogę się do was mężczyźni, którzy nas oglądacie zwrócić. 

00:37:41 

Sprawdźcie czy, czy być może taki sklep u was nie funkcjonuje, bo wydaje mi się, że w tym świecie on wcale nie jest taki wyjątkowy. 

00:37:48 

Wydaje mi się, że w męskim świecie jest tak, że wielu z nas wytrzymuje wiele rzeczy i to yy nie jest czysto męsko kobiece to jest po prostu często chyba pokolenie naszych ojców, które jak coś takiego pokolenia, gdzie myślę, że można powiedzieć, że pokój naszych ojców było w dużej mierze nieobecne w wyniku różnych różnych zawirowań, różnych sytuacji, różnych rzeczywistości. Różne rzeczywistości ekonomicznej i tego. 

00:38:12 

Jak było, jakie było model rodziny, rodziny i tak dalej? No to jednak myśmy wiele wytrzymywali tu dzisiaj chyba wytrzymujemy wiele, więc zakładam, że to też jest taki sklep, w którym funkcjonujemy, więc myślę, że to jest męski tak, ale też chyba biorące się z takiej podstawowej relacji z tymi osobami, które były dla nas ważne i zwykle myślę tutaj o tej samej płci. 

00:38:35 

Nie wiem, czy podobnie jest między kobietami a matkami w tym kontekście, ale przypadku mężczyzn i ojców mam wrażenie, że chyba tak jest. 

00:38:42 

No ja bym. 

00:38:43 

Tutaj jeszcze apropo tych yy potrzeb właśnie wykrywania wróciła do takiej, czego się przywołała taką myśl terapeutki amerykańskiej ester perel, która mówi o tym, że idea, że nasze potrzeby mają być spełniane w związku, jest ideą historycznie nową. Znaczy, że. 

00:39:05 

Idea, że ten sam człowiek ma zaspakajać właśnie wszystkie nasze potrzeby, czyli być ll kochankiem, tym, który fill powiedzmy nie wiem, wpłaca pieniądze na konto najlepszym przyjacielem tym, który wysłuchuje na przykład moich dywagacji na temat yy odcieni kolorów. Czy to prawda, wysłuchuje, wysłuchuje moich dywagacji na temat parametrów samochód. 

00:39:30 

Bo samo jakiś motoryzacyjnych, czy to jest idea nowa? 

00:39:34 

I wydaje mi się, że warto fill sposób kontrolowany tą ideę porzucać, to znaczy ja sobie myślę tak, mając bardzo długi staż małżeński, że to nie jest tak, że muno. 

00:39:46 

O których na pewno najbliższym mi człowiekiem na świecie fill egzekwo synem, prawdopodobnie jeszcze jakieś na pewno jest dla mnie człowiekiem absolutnie lel. 

00:40:01 

Takie oczekiwanie, że on będzie spełniał wszystkie moje potrzeby i powieszenie na kimś tego rodzaju oczekiwania wydaje mi się naprawdę nie służy nikomu, włącznie z tym, który wiesza i jeżeli na przykład Yy no no no, no nie chce ze mną kminić kroju sukienek, co na przykład bardzo ciekawym tematem, ponieważ fill, ponieważ jest ogólnie związane z pięknem sn fill no w jakimś z ekspresją i popros rzeczami dużo ważnych, ważniejszymi niż się może wydawać tym, którzy się tym nie cieka. 

00:40:33 

To ja nie wiem już w nim tego kminić tak samo jak rozmawialiśmy w jakimś momencie Bartek o tym, jak się mężczyźni męczą w centrach handlowych, że te Kobiety z punktu widzenia męskiego tam siedzą. 

00:40:44 

Nie wiadomo, ile i przemierzają. Nie wiadomo, ile jest taki taki smutny rząd załamanych panów, którzy siedzą na tych łapkach środku alejki pochyleni nad ekranami swoich smartfonów i jakby tak głowa jest coraz niżej niżej niżej ella one z kolei w tych sklepach się czują, tam już czują ten oddech na plecach już powinny dawno wyjść nie jakieś 40 minut. 

00:41:05 

Temu podola po czym? 

00:41:06 

Mówiąc, panie, pochłonę tych mężów czy tych partnerów. 

00:41:09 

Yy biorą docentów płocko. 

00:41:11 

Jakby na yy. Czemu nie wziąć kogoś, kto się ciekawi czemu? 

00:41:15 

Kolorach odcieniach błękitu niebieskiego albo kitu fill nie rozmawiać z kimś, dla kogo to jest tak samo ciekawe? Nie, to znaczy wydaje mi się, że jest bardzo ważne, żeby sobie dać przestrzeń i to też mówi PRL, żeby dać sobie przestrzeń i osobno. 

00:41:30 

Czy to jest bardzo ważne dla związku, żeby nie? 

00:41:33 

Czekać na dzień. 

00:41:35 

Kiedy ten związek stanie? 

00:41:36 

Się idealny apartment. Będzie tym, który. 

00:41:40 

Że ja mam taki wybór, że albo tak będzie tym, który spełnia wszystkie moje potrzeby, bo właśnie ja muszę zacisnąć, żeby i wytrzymać. 

00:41:46 

Chociaż się męczę dlatego, że jest naprawdę cały świat ludzi elle, z którymi można się przyjaźnić, ll, z którymi fill, którzy mogą umieć coś lepiej niż to, umieją nasi partnerzy i chętnie nam to dawno, a my chętnie będziemy i to nie naruszy naszego związku. Oczywiście eleno seksualności staje się to dużo bardziej problematyczny niż na przykład prostymi. Ja rozmawiam. 

00:42:09 

Nie i poliamoria się jednym sprawdza, ale zdecydowanej większości się nie sprawdza. Natomiast fill to, co mi się wydaje ważne i dla mnie w tym jest bardzo dużo oddechu. To jest świadomość, że mój związek to nie jest 100% mojego życia i mój partner to nie jest to procent ludzi, z którymi fill. Ja mam mieć relacje, daj daj mi Boże, żeby tak nie było po niej byłby szczęśliwy, jeżeli miałby być moim całym światem. 

00:42:37 

Mnie też chciałbym się jeszcze odnieść do tego, co powiedziałaś yy Natalia w przykładzie centrum handlowego, bo to uważam, jest bardzo dobry przykład do tego, żeby trochę też zahaczyć o to yy to ty pytałaś Edyta, jeśli chodzi o to, jak to komunikacyjnie zrobić jak tutaj, no jak sobie z tym poradzić, bo to rzeczywiście ten rząd siedzących smutnych panów, którzy szukają zbawienia w telefonach komórkowych i rzeczywistości internetowej. Jest cudowny, ale to więcej. 

00:43:02 

Bardzo często, a zarządem tych panów siedzą rządy synów, którzy dokładnie taki sam EE takie same wzorce przyjmują, czyli krótko mówiąc, siedzi ojciec z synem na jednej ławce i czekają, bo mama partnerka jest yy w sklepie i robi, robi zakupy i myślę, że gdyby tak wrócić, gdyby wrócić chwilę wcześniej, to być może gdzieś po drodze brakuje takiego elementu. 

00:43:23 

Słuchaj, potrzebuję, już pojechał ze mną to zakupy, ale mówię, Słuchaj, naprawdę te zakupy nie bardzo, bo potrzebuję czegoś innego. No i to jest to. 

00:43:31 

Sposób rozmowy, który mówił o potrzebach, ale negocjuje rzeczywistość, bo nic złego nie stoi na tym na przeszkodzie, żeby nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powiedzieć, że raz na jakiś czas od zakupu mogę pojechać i tam jest ok. 

00:43:42 

Jestem w stanie to zrobić dla 2 osoby. Pojęcie potrzeby i dalej będę miał równowaga w sobie, bo bo to jest dla mnie ważne, ale też nie stoi nic na przeszkodzie, żeby powiedzieć, to w tym będzie. Nie nie tym razem nie chce tak, bo ja do dzisiaj często Przepraszam taki przykład. Kiedy? 

00:43:57 

EE Kupowaliśmy yyy. 

00:43:59 

Wz, może kupowaliśmy motocykli, kupowaliśmy ubrania motocyklowe i ono do dzisiaj ze wzruszeniem. Pamiętaj, mówi mi o tym, jak przez 2,5 godziny wytrzymałem i przynosiłem do do tej garderoby, do tego do tej szatni, do przebierania się, ubrania, spodnie motocyklowe, kaski, Wszystko, żeby ona mogła spokojnie, swobodnie przymierzyć, jaka to była wielka do niej radość, jakie to było ważne. 

00:44:23 

Więc yy, jeśli jeśli mówimy o takich rzeczach, to też warto powiedzieć, że pewnie przed tym momentem puściła tym handlowego. 

00:44:30 

Jest taki moment jej czegoś nie mówimy, kiedy jakoś tego nie nazywamy albo kiedy nie dbamy o to, żeby ta równowaga potrzeb była i żeby je ostatnio negocjować, bo to też myślę, że warto powiedzieć, że to jest trochę tak, jakbyśmy takie komunikowanie się chyba między kobietą a mężczyzną. 

00:44:46 

Skoro jesteśmy trochę wychowywani, inaczej trochę w innych grupach społecznych, trochę winnych. 

00:44:51 

Mogę powiedzieć trochę? 

00:44:52 

Dogmatach tak to to to. 

00:44:54 

To jest trochę takie komunikowanie się międzykulturowe. My tworzymy niejako. 

00:44:58 

Bo od pewnego wczesnego momentu trochę inne kultury i to komunikowanie się międzykulturowe. Wymaga też pewnego rodzaju narzędzi do tego, żeby, żeby przekroczyć tę barierę i zobaczyć, że po 2 stronie jest coś, co może być też ciekawe, fajne, inny, ale z Zadbaniem o swoje własne potrzeby. 

00:45:16 

Ja tutaj yy po potrzebę, żeby powiedzieć to o 2 rzeczach. Pierwsza z nich to jest to, że właśnie jak powiedziałeś, lepiej międzykulturowość. 

00:45:25 

Chciałam wiedzieć, że ta metafora yy 2 kultury czy innej kultury czy czy metafora w. 

00:45:31 

Ogóle podróży, wydaje mi się. 

00:45:32 

Czymś, co może nam się przydać w codziennych naszych zmaganiach relacyjnych. 

00:45:36 

No bo jak jeździmy? 

00:45:38 

Do innego kraju i płacimy. Wydajemy pieniądze na to, żeby zobaczyć coś. To właśnie wygląda inaczej. 

00:45:44 

Ludzie, którzy inaczej żyją maja im mają inne zwyczaje. To mamy jednak więc odruch, żebym na to patrzeć otwartymi oczami i właśnie przeskakiwać od razu do osądu. 

00:45:55 

I nie wyrywamy pałeczek Japończykom. 

00:45:58 

Mówiąc im, że widelcem nie zamykamy, nie zabieramy talerzyków ze ślimakami prozą nie nie samym schabowego, bo po prostu mamy szacunek za to, że ktoś jest, że ktoś jest inny i być może gdybyśmy zrobili takie wybitni kleji, tę samą ciekawe. 

00:46:13 

Podróżnika przyklejeni do naszego własnego domu i do naszej własnej rozmowy z dzieckiem z mężem, z partnerem, z partnerką. 

00:46:23 

To yy to to by pomogło nie, bo ludzie też chcą być oglądani. Z ciekawością są być słuchanie z uwagą i bardzo często jest tak, że jak to damy to fill jak damy. Trochę taki właśnie nie oceniającej LW słowie bezkrytycznej Uważności 2 stronie to dostaniemy to samo fill i to jest coś, co mi się wydaje ważne, a i 2 rzecz, która się jakoś we mnie odezwała. 

00:46:49 

Bo pomyślałam sobie, że. 

00:46:51 

Jak mówiliśmy o tych centrach handlowych, bo też samochodach. 

00:46:53 

Kolorach i tak dalej, że mam taką obawę. 

00:46:57 

Że my jednak mówimy dość, że te nasze przykłady są dogmatyczne, to znaczy wydaje mi się ważne, żeby też właśnie jakbyś to pewnie Edyta powiedziała uhonorować to, że jakaś kobieta może być absolutnie w nosie kolory kwiatów, jakiś facet może totalnie olewać motoryzację i ciekawić się fill wyłącznie l krojem. 

00:47:19 

Garniturów albo i sukien że my mówimy o relacjach męsko damskich respondentów też relacje ll g je fill lesbijek i jak chciała, żeby też była przestrzeń rozmowie na to, żebyśmy się tak nie. 

00:47:35 

Fill no jakby siłą rzeczy? 

00:47:37 

Szykuję, szukając uogólnień, patrzymy na to, co jest najbardziej typowe, ale chciałabym też pokłonić temu, co może nie jest statystycznie w przewadze, ale ma takie samo prawo istnienia. 

00:47:49 

Tak jeszcze eee, jeszcze chciałem się do tego co ty Natalia mówiłeś w tej kulturze, bo też przyszedł mi do głowy taki przykład dotyczące jakoś bardzo komunikacji też. 

00:48:01 

Ale zawsze od kultury, bo podałaś przykład Japonii w Japonii też jest taki taki. 

00:48:07 

Zwyczaj, że jeśli się jest turystą, to właściwie nie powinno się pytać mieszkańców o drogę, o to, żeby także jesteś w miejscu. 

00:48:14 

Nie wiem w Tokio nie wiesz gdzie jesteś, nie wiesz dokąd iść i pytasz japończyka o drogę. To kulturowe, niekoniecznie jest z tego co się orientuję taką listę. 

00:48:23 

Pan yy od osoby, która podróżuje po do Japonii, zna tą kulturę. To kulturowo nie jest wskazane z tego względu, że ta japończyk będzie się czuł. 

00:48:31 

Nie subujcie zobowiązany do tego, żeby ci pomóc i on zrobi Wszystko, żeby ci. 

00:48:34 

Pomóc i to jest takie pytanie. 

00:48:37 

Pytanie wychodzące od obcokrajowca jest zobligowany kulturowym mieszkańca Japonii do tego, żeby nie odpuścił izak, żeby znalazł rozwiązanie. Po prostu Idź i pomógł, bo on się do tego czuje zobowiązany i teraz przenosząc na taki poziom komunikacji relacji. 

00:48:51 

Ok, to jest trochę tak, że być może takie spojrzenie, że mamy te swoje kultury i wchodzimy trochę w inne Kultury w swoje naprzemienne kultury. 

00:49:02 

No to też jest ten pierwszy krok najpierw, żeby się trochę o tej 2 o tej 2 kulturze dowiedzieć nie zajdę tam pojadę i sprawdzam co jest na doświadczeniu, to raczej żebym też wszedł jakoś się przygotowując. 

00:49:11 

To znaczy, że żeby trochę sprawdzić, dowiedzieć się, porozmawiać wcześniej i dopiero później poczytać takie dopiero później pojechać i i podobnie chyba tutaj. 

00:49:20 

Że EE. Pewne część z tych informacji może być jakimiś założeniami, jakimś projekcjami i tak dalej, ale myślę, że im więcej wiemy tak na poziomie takim facetem, facto graficznym czy to z badań, czy to z różnych publikacji, czy w ogóle z relacji i tak dalej. 

00:49:35 

No tym więcej jesteśmy w stanie być elastyczni, bo to rozumienie i ta wiedza też pomagał tego, żeby być otwartym. Tak tak, myślę, tak tak. 

00:49:43 

Tak to jest takim założeniem? 

00:49:46 

Ja bym tutaj dodała taką rekomendację, którą dodatku usłyszałam właśnie w yy w jakimś dyskursie feministycznym była dla mnie dość dosta kujące. 

00:49:55 

Mianowicie taka rekomendacja brzmiała tak, żeby się przyjaźnić z ludźmi z tego 2 powiedzmy świata tak, czyli to była zachęta dla mężczyzn, żeby się przyjaźni z kobietami, z którymi nie są relacje jak by romantycznej i dla kobiet, żeby się przyjaźniły z mężczyznami. 

00:50:14 

EE, z którymi nie są właśnie te związku, dlatego, że to pozwala często bardziej niż już ta relacja, która jest taka często brzemienna w w przeszłość, napięcia jakieś obecne fill zatargi, że to pozwala bardziej ll być może z większą łatwością zbudzić sobie tą ciekawość. Ja mam na. 

00:50:36 

To wiele lat takiego przyjaciela, no często pytam, jak to dla niego jest i w pewnym sensie pytania przy goo dowiadują się też o moim mężu, ale być może jest mi łatwiej spytać tego mojego przyjaciela, czy łatwiej jest usłyszeć jego odpowiedź, niż gdybym pytała mojego męża, którego skądinąd też rzeczywiście pytam, ale na przykład, że jest sytuacja. 

00:50:58 

Napięciowa to nie będzie łatwiej spytać kogoś, kto jest w jakimś sensie dalszy i ta przyjaźń między mężczyzną a kobietą wydaje mi się czymś, co mi się naprawdę bardzo przydało. Być może właśnie tak podróż wtedy byłaby L. 

00:51:15 

Łatwiejsza i tak naprawdę bardziej też owocna, to znaczy po rozmowie jest przyjacielem z przyjaciółką. Wracając do do swoich związków, bylibyśmy. 

00:51:27 

Bardziej otwarci na siebie nawzajem. 

00:51:32 

Świetne jest to, co to, co powiedziałaś. No, no, naprawdę aż tak poczulam. 

00:51:39 

No że, że faktycznie yy. 

00:51:43 

Była w jakiś sposób łatwiejsza, będzie relacja taka taka sprzyja źniej niż niż latka związkowa. Ja też, ja też chciałabym tutaj zrobić taką przestrzeń, że żeby nie rozmawiamy wyłącznie o o komunikacji w związkach, że też też mówiąc o relacjach pomiędzy mężczyznami i kobietami, mówimy właśnie o o przyjaźniach, o koleżeństwie, o różnych relacjach w pracy, jakby chciałabym, żeby tutaj taka przestrzeń była. 

00:52:11 

Przysłuchując się w tym odcinku temu, co mówicie trochę na zasadzie podsumowania pewnie, ale też otwarcia to i zaproszenia do kolejnego do kolejnej części. 

00:52:24 

Takim słowem kluczem dzisiejszego spotkania tego spotkania i mam takie poczucie. Jest ciekawość, ale trochę wrócę do tej pierwszej scenki, którą opowiadała. 

00:52:36 

Eee, żeby żeby pojawiłaś, żeby jakby jedna rzecz, jak te ciekawość zakomunikować tej 2 stronie, czyli fill ja dać sygnał, że robię ci przestrzeń na to, żebyś tych koleji miał. 

00:52:51 

Czy miała odwagę się otworzyć, bo w poprzedniej rozmowie rozmawialiśmy właśnie o tym, że nawet jak już zidentyfikujesz swoją potrzebę, czy zidentyfikujesz swoją emocję, to jeszcze musi pojawić się ten element pod tytułem czy ja mam odwagę to zakomunikować? 

00:53:07 

Wypuścić na zewnątrz, co się z tym dalej? Coś Jestem dalej stanie i. 

00:53:14 

Chciałabym, żebyśmy w kolejnej części trochę porozmawiali o tym. 

00:53:18 

Co to znaczy jak to robić, jakby dać komuś wesprzeć kogoś w tej takiej wody, ważeniu się do mówienia, do wyciągnięcia ręki, do zbudowania pomostu. 

00:53:31 

Booty Natalia, mówisz o pracy, gdy pobrałam takie poczucie, że yy. Oboje rozmawiacie o swoim kawałku og. 

00:53:37 

Krótka, nie co ja mogę yy usłyszeć swoje potrzeby. Szukam sposobu na wyrażenie swoich potrzeb. Przyglądam się, im więcej jest dla mnie ważne. 

00:53:42 

00:53:48 

Rozumiem, że to jest ważne dla mojego partnera, ale trochę to są cały czas odrębności. Rozumiem, że dla ciebie jest ważny dom dla mnie są ważne moje kwiatki, może Jestem Zaciekawiona tym, co ty masz mi do powiedzenia. Chciałbym, żebyś te zainteresował się tym, co ja mam do powiedzenia, ale znowu gdzie jest ten pomost? 

00:54:05 

EE jak go zbudować, żeby to była współpraca 2 stron pod tytułem robić i przestrzeń na to, żebyś się odważyła, możesz mu zaufać. Jeżeli możemy temu poświęcić kolejne spotkanie, serdecznie państwa zapraszam. Dziękuję dzięki. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały