Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Podcast o różowym żołnierzu

Paulina Małochleb
Małpa w kąpieli inaczej ODC. 7/9

Jak uwarunkowania kulturowe związane z płcią i społeczne oczekiwania wobec kobiet i mężczyzn wpływają na proces wychowania dziecka? Podcast dla rodziców.

Transkrypcja Podcast o różowym żołnierzu 

00:00:06 

Ten odcinek będzie dla rodziców dziewczynek i właściwie mogłabym go zatytułować, jak wychować panią inżynier? Ostatnio koleżanki z pracy mamy dziewczynek starszych niż moja córka. 

00:00:17 

Powiedziały mi, że wychowanie dziewczynki jest dużo prostsza, bo nie trzeba mierzyć się z tą całą łobuzek ą i przemocą, jaką wnosi ze sobą chłopak. Ja mam jednak wrażenie, że przeciwnie jest wiele spraw związanych z kobietami i ta również. 

00:00:33 

Która jest dużo bardziej skomplikowana i wychowanie silnej i samodzielnej dziewczyny, jest dużo trudniejsze niż wychowanie silnego i samodzielnego chłopaka. 

00:00:43 

Sami montujemy sobie własnymi rękami, bardzo często rękami rodziców i dziadków. Granicę między płciami. Ostatnio, gdy stałyśmy z córką w kolejce do wypożyczalni strojów karnawałowych, zdarzyły nam się 2 takie sytuacja przed nami w kolejce ojciec z jakimś ośmio dziewięcio letnim chłopcem drażnił się przez cały czas, proponując mu albo kostium księżniczki, albo w ostateczności różowego żołnierza. 

00:01:10 

Pomijam idiotyzm tej zabawy, która polegała na tym, żeby chłopca rozdrażnić, doprowadzić do jakiejś gwałtownej reakcji emocjonalnej. To właściwie, dlaczego on? Dlaczego ten ojciec straszył chłopca kostiumem księżniczki? 

00:01:24 

Przed właśnie dlatego, że obaj wierzyli bardzo mocno w wyraźną granicę i to potencjalne przekraczanie granicy między płciami. Miał właśnie tego chłopca doprowadzić do rozpaczy. 

00:01:37 

Miałam ochotę mu podpowiedzieć, że najprostszym sposobem, żeby odwrócić tę sytuację, to zgodzić się powiedzieć ojcu, że tak bardzo chętnie założy kostium księżniczki pytania, kto pierwszy wtedy straciłby kontrolę nad sobą 2 taka sytuacja miała miejsce, kiedy weszłyśmy już do środka, ponieważ właścicielka wypożyczalni koniecznie chciała dać nam kostium czarnego kotka z różowym wzorkiem ani kostium całkiem czarnego batmana, który zażyczyło sobie moje dziecko. 

00:02:08 

No bo jak to tak dziewczynka w kostiumie Batmana? 

00:02:13 

No i na tym właściwie moglibyśmy się dłużej zastanowić. Wychowanie dziewczynki to praca przeciwko kulturze i istniejącym normom takim zarówno tym sociali za cyj nym, bo szeroko pojęty kanon zachowań zakłada, że dziewczynka powinna być cicha, schludna, posłuszna w 2 kolejności pomocna myśląca przede wszystkim o innych, a nie o sobie sprawna manualnie zaradna. 

00:02:39 

To przekonanie, że dziewczynka powinna być pomocna i pomyśla powinna myśleć o innych w momencie, kiedy wychowujemy chłopców na ambitnych i skupionych na sobie. 

00:02:49 

To jest tak naprawdę najprostszy przepis na Katastrofa na wychowanie kolejnego pokolenia kobiet, które będą służącymi albo menagerka mi własnych rodzin i mężczyzn nastawionych na realizację swoich własnych, osobistych jednostkowych celów, najczęściej zawodowych. 

00:03:06 

Wśród zabawek dla dziewczynek przeważają zminiaturyzowane wersje garów żelazka albo mopa. Nie widziałam zestawu mało astronautka, widziałam za to wiele zestawów. Mała pani domu może przestaniemy sami sobie to robić. 

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały