Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Policz do pięciu zanim się zgodzisz

Rolf Dobelli
Granice na straży szczęścia ODC. 1/6

Praktyczne sposoby, jak nauczyć się odmawiać zdecydowanie, ale uprzejmie

Jak często denerwujesz się po czasie, że komuś coś obiecałeś? A jak często żałujesz, że odmówiłeś? Małe przysługi to wielkie pułapki.

Parę lat temu przyjrzałem się własnym postawom wobec próśb o małą przysługę i stwierdziłem, że zbyt często na nie przystawałem. Ktoś prosił mnie a to o wykład, a to o jakiś artykuł czy krótki wywiad. Najczęściej nakład czasu na przygotowania był znacznie wyższy niż pierwotnie to sobie wyobrażałem, a korzyści dla wszystkich uczestników zdecydowanie mniejsze. W efekcie byłem niezadowolony z podjęcia się danej czynności. Ponosiłem konsekwencje chęci przypodobania się innym (disease to please), która rozprzestrzenia się jak epidemia. Jakie są jej źródła?

W latach pięćdziesiątych biologowie próbowali się dowiedzieć, dlaczego niespokrewnione ze sobą zwierzęta podejmują współpracę. Dlaczego na przykład szympansy dzielą się mięsem z innymi szympansami?

Dlaczego pawiany wkładają tyle trudu i troski w pielęgnowanie sierści osobników tego samego gatunku? W przypadku zwierząt z tej samej rodziny odpowiedź jest prosta: łączą je geny. Kooperacja służy temu, by za wszelką cenę utrzymać wspólną pulę genów, nawet jeśli jednostka ryz...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały