Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Jak zatrzymać chwile, które mają znaczenie?

Monika Dąbrowska
Cisza po burzy - jak odzyskać spokój? ODC. 1/6

W jaki sposób tworzyć i pielęgnować dobre wspomnienia?

Są takie słowa, które zapadły nam mocno w pamięć i niemal stały się dewizą naszego życia lub determinują to, jak postrzegamy siebie i świat. Czasem mamy wrażenie, że osoby, których już dawno fizycznie z nami nie ma, cały czas są obecne, bo tak wiele w naszym otoczeniu o nich przypomina.

Karolina od kilkunastu minut stoi w korku. Z każdym metrem na drodze ma wrażenie, że coraz bardziej utyka w pracy, z której przecież wyszła prawie godzinę temu. To był długi i ciężki dzień. Najchętniej pojechałaby do domu i zamknięta w łazience przed całym światem, wzięła długą kąpiel. Nie jest jednak na trasie do swojego domu, do którego już dawno by dojechała. Jedzie do mamy, której obiecała, że wpadnie na kawę, bo dawno się nie widziały. Jeszcze rano, gdy rozmawiały, Karolinie wydawało się to świetnym pomysłem, bo i tak nie miała planów na wieczór. Właśnie dlatego siedzi teraz w samochodzie i z rosnącą irytacją co chwila zmienia pas, aby tylko szybciej dojechać na miejsce. Na szczęście za kolejnym skrzyżowaniem korek się rozluźnia i już po paru minutach Karolina parkuje samochód pod domem rodziców. Od progu nie wita jej wyłącznie mama, ale też znajomy zapach babcinej szarlotki, który momentalnie przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Te kilka sekund zanurzenia w przeszłości sprawia, że Karolina rozluźnia się, czuje spokój i uświadamia sobie, że pracę i trudy dzisiejszego dnia zostawiła za drzwiami. Teraz może się w pełni zaangażować w spotkanie z mamą.
Bywa tak, że sytuacje, które miały miejsce w odległej przeszłości, potrafią do nas wrócić w mgnieniu oka, przywołane kontekstem obecnej chwili. Niektóre z nich otulają nas ciepłem i przynoszą ukojenie, a inne wprawiają w przygnębienie. Są takie słowa, które zapadły nam mocno w pamięć i niemal stały się dewizą naszego życia lub determinują to, jak postrzegamy siebie i świat. Czasem mamy wrażenie, że osoby, których już dawno fizycznie z nami nie ma, cały czas obecne są w naszym życiu, bo tak wiele w naszym otoczeniu o nich przypomina. Chociaż żyjemy w chwili obecnej, to nie ma dnia, który przeżylibyśmy bez spuścizny przeszłych doświadczeń. Wspomnienia są bowiem naszą wewnętrzną narracją...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały