Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Co robić, gdy dziecko się kłóci?

Monika Perkowska
Rodzicielstwo ma moc ODC. 7/5

Materiał treningowy dla rodziców

 

Transkrypcja video Co robić, gdy dziecko się kłóci?

 

00:00:13

Co robić, gdy dziecko leci?

00:00:18

Są absolutnie wpisane w nasze codzienne życie. My jako dorośli ludzie kłócimy się ze sobą. Chodzimy się też z dziećmi dzieci kłócą się ze sobą i dzieci, kłócą się też z nami osobami dorosłymi.

00:00:32

Lel, bardzo ważne jest to w mówieniu o kłótniach. Zwrócenie uwagi na to, jaki styl kłótni mamy my osoby dorosłe.

00:00:41

Żeby dziecko mogło na to zerknąć. No i oczywiście my jako model pokażemy, jak się rozwiązuje różne sytuacje. Kłótnia najczęściej służy temu, żeby coś wywalczyć swoje zdanie, moją koncepcję, żeby być trochę asertywnym kłótnia nie zawsze też oznacza agresywność, przemoc, wyzwiska, przekleństwa.

00:01:04

Kłótnia najczęściej jest wymianą zdań i być może przejdzie w jakieś bardzo wysokie tony, ale niekoniecznie musi się to stać, jeśli zwrócimy uwagę na kłótnię dziecka z innymi dziećmi, to oczywiście ufając kompetencjom społecznym osób małoletnich możemy założyć, że mają podobne fill.

00:01:27

Podobne koncepcje w jakiś sposób rozwiązać swój problem i dopóki dziecko nas nie poprosi o pomoc, to raczej nie powinniśmy się w to wtrącać. No chyba że oczywiście widzi.

00:01:35

Wiemy, że że to jest sytuacja absolutnie nie do przyjęcia przemoc owa. Ktoś ucierpiał, natomiast zwracając uwagę na kłótnie nasze w rodzinie czy kłótnię dziecka, zwróćmy uwagę na to, co jakby stoi za tą kłótnią, bo być może złość, która jest obecna w dziecku, czasami pacjenci zgłaszają. Rodzice zgłaszają, że o moje dziecko codziennie wstaję z fochem codziennie się kłócimy.

00:02:04

To trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na relacje między mną a partnerem, partnerką. W jaki sposób my żyjemy, bo być może kłótnie bądź trudna atmosfera. Nastrój, który panuje w naszej rodzinie, nie sprzyja temu, żeby członkowie naszej rodziny byli spokojni, byli zrównoważy.

00:02:29

I, żeby tych kłótni było dosyć mało, bo być może my jako dorośli ciągle mamy do siebie pretensje.

00:02:36

Bo to my, być może jesteśmy bardzo nieszczęśliwi, bo być może to my się kłócimy. Zdarza się też, że osoby dorosłe kłócą się w ogóle z jakimiś obcymi ludźmi, a to w sklepie gdzieś w korku.

00:02:47

Nieraz ktoś widział sytuację, trudne, jeśli chodzi o kłótnie osób dorosłych i dziecko. Oczywiście uczestnicząc w tym też widzi, w jaki sposób załatwia się różne sprawy.

00:02:58

I, jeśli kłócimy się?

00:02:59

To bardzo często będzie zespół. Występowała taka zależność, że dziecko też będzie się z nami kłóciło bądź używało tych samych tych samych schematów, radzenia sobie z trudnościami.

00:03:11

I jeśli natomiast widzimy, że rodzeństwo, czyli nasze dzieci, kłócą się ze sobą, będzie to oczywiście odrębnym tematem, ale wtedy też zwróćmy uwagę, czy to nie chodzi o to, żeby uruchomić w nas też jakąś zmianę, żeby właśnie nasze małżeństwo wyglądało inaczej? Nasza relacja z dziećmi wyglądała inna.

00:03:32

Raczej, jeśli zakładamy, że nasze dziecko cały czas się z nami kłóci, to zwróćmy też uwagę, czy to my też tego nie robimy, że to my cały czas nie komentujemy, nie krytykujemy, a dziecko walczy o to, co jego i gdzie ono ma czuje, że ma rację, że ona nie chce się zgodzić, że my ciągle narzucamy weź załóż Czapkę dla dziecka jest jeszcze ciepło na dworzu, więc nie chce założyć tej.

00:03:58

Czapki, wtedy możesz dojść do bawienia się w kotka i myszkę, czyli dziecko dla świętego spokoju weźmie Czapkę, zdejmie za rogiem.

00:04:05

Oczywiście, więc zwróćmy uwagę na to, na ile nam zależy na różnego rodzaju szczegółach, a być może to jest zupełnie niepotrzebne do tego, żeby utrzymać dom w ryzach.

00:04:15

Naszą relację w dużej bliskości, bo skolei dzieci zgłaszają, że rodzice się dużo czepiają. A to z kolei denerwuje dzieciaki i dzieci. Wtedy też nie chcą.

00:04:29

Współpracować natomiast to, że występują kłótnie. Myślę sobie, że też ma takie bardzo dobre przełożenie na myślenie o naszych relacjach, bo kłótnie też jasno wskazują, że skoro się kłócimy, to jesteśmy w stanie.

00:04:42

Każdy jest w stanie wypowiedzieć swoje zdanie, w tym dziecko, czyli to nam się udało. Dziecko jest w stanie wyrazić siebie, ale uwaga, jeśli to przechodzi w sytuacji już przemocowe, jest to nacechowane bardzo dużą agresję.

00:04:55

Ność u.

00:04:57

Na pewno przyjrzałabym się głębiej rodzinie. Sprawdziłabym, jakie są, jakie mogą być przyczyny w naszej rodzinie, że aż tak mocno się kłócimy, że aż tak często się kłócimy, bo być może będą to różnego rodzaju? Trudno.

00:05:10

Dzieci, które występują czy w relacjach czy w związku fill rodziców, czy może na poziomie, jakby trudności u dziecka jest to oczywiście temat do zbadania. Jeśli chcielibyśmy się temu bliżej przyjrzeć, oczywiście konsultujemy się ze specjalistami.

00:05:25

Natomiast sami też zwróćmy uwagę, na ile my chcemy mieć jakąś pozycję rodzica, na ile nam zależy, żeby to, że my to zawsze musimy mieć rację, że dzieci i ryby to głosu nie mają, bo jeśli przyjmiemy z kolei taką postawę, no to wtedy dziecko będzie bardzo czuło, że my ustawiamy się w kontrze, że my nie jesteśmy blisko, że my bardzo chcemy być ponad dzieckiem i dziecko. Oczywiście ma wtedy 2 wyjścia albo się poddać, albo się pokłócić.

00:05:55

Jeśli chodzi o kłótnię, warto też zwrócić uwagę na takie sytuacje, kiedy dzieci są poddane takiemu procesowi jak parsęty Fikać a, czyli dziecko bardzo martwi się o rodziców i zaczyna, kiedy coś kazać rodzicom bądź.

00:06:15

Z obawy przed tym, że stanie się coś złego w rodzinie. Ono wyczuwa dziecko. Sytuacje, które są trudne, to zaczyna i pokrzykiwać na rodziców i coś im kazać. To rodzice się też próbują sprzeciwiać albo może nawet właśnie imię kłócą się z dziećmi.

00:06:31

I wtedy jest to sytuacja, która jest oczywiście szkodliwa dla całego systemu rodzinnego i dobrze byłoby się temu przyjrzeć, dlatego, że no parsęty fikać, a jest zjawiskiem nieprawidłowym, kiedy dziecko, widząc, że rodzic ma ogromne kłopoty i sobie nie radzi, też będzie w stanie jakby w ramach jakby walki o opiekę rodzice też niekiedy się kłuć.

00:06:59

Kłótnie są nieodzownym elementem naszego życia i myślę, że nie powinniśmy ich unikać, a raczej uczyć się komunikowania, bo każdy może mieć zupełnie inne zdanie, choćby w takiej kwestii, jak się ubrać na początek roku szkolnego.

00:07:15

Jak ma wyglądać piórnik? Jak ma wyglądać moja droga do szkoły i zwróćmy uwagę na to, w jakim na jakim etapie rozwoju jest nasze dziecko, czy to jest dziecko w klasach 1 3 kiedy jeszcze bardzo potrzebuje naszej opieki wskazówek niekoniecznie sobie samo radzi. Czy to już jest licealista licea?

00:07:32

Sk dziecko w szkole średniej, które absolutnie jakby już bardzo dużo czynności wykonuje samo.

00:07:41

Mmm, zwróćmy też uwagę, czy co ta kłótnia albo wyrażanie wprost zdanie argumentów naszego dziecka robi z nami dlatego, że my często nie jesteśmy w stanie tego znieść.

00:07:54

I dorośli mówią Wprost, dobra koniec dyskusji już ja o tym nie rozmawiam albo argumentują, bo tak, no i wtedy niestety tracimy taką bliską relacje, bo dziecko wyczuwa, że to jednak coś tu jest.

00:08:10

Coś tu nie gra, dzieci też to nazywają wprost, że nie znoszę, kiedy rodzic, mama, Tata, tak do mnie mówi, bo to nie jest żaden argument, więc postarajmy się my też być blisko dziecka, być zawsze serdecznymi osobami, życzliwymi, bo nawet jak mamy inne zdanie, to jesteśmy w stanie się porozumieć i dojść.

00:08:28

Do do kompromisu, natomiast kiedy się ustawiamy w kontrze do własnego dziecka, no to wtedy automatycznie tracimy bliski ciepły kontakt i i po prostu nie jest to opłacalne.

00:08:41

Czasami też złość, która występuje u dzieci i wydaje nam się, że to nie ma nic wspólnego z naszymi relacjami w rodzinie, że Wszystko dobrze funkcjonuje, Wszystko gra, a dziecko bardzo często jest wściekłe.

00:08:56

Kłóci się o różne sytuacje, to myślę, że wtedy warto przyjrzeć się temu, czy złości nie jest maską.

00:09:04

EE a mianowicie maską na przykład obniżonego nastroju czy początków depresji u dziecka, bo to często występuje jako taki podstawowy objaw, który może nam pokazać, że dziecko jest nieszczęśliwe.

00:09:20

Dziecko jest smutne, dziecko przeżywa jakieś trudności, być może niekoniecznie to chodzi o nas, o naszą relację w rodzinie. A może to chodzić o relacje z rówieśnikami?

00:09:32

O relacje szkolne, czyli dziecko nauczyciel być może o jakieś ogromne napięcie, które przeżywa dziecko i szykuje się. Załóżmy do jakiegoś konkursu i czuję, że to będzie ponad jego siły.

00:09:46

I wtedy też te kłótnie mogą być wzmożone. Pamiętajmy, że organizm każdego z nas oczywiście ma siłę, żeby walczyć z różnymi przeciwnościami, ale mamy też przestrzeń w każdym z nas na to, że możemy sobie z czymś nie poradzić, możemy mieć trudności.

00:10:04

Nie musimy być idealni i w takich sytuacjach, kiedy nawet się pokłócimy, jest miejsce na to, żeby się pogodzić. Jest miejsce na to, żeby powiedzieć, Przepraszam, jest miejsce na to, żeby wysłuchać różnych argumentów i równowaga gdzieś musi nastąpić, czyli część życia dziecka musi być taka, gdzie ono samodzielnie decyduje na przykład, jakiego kolegę zaprosi. Ale już kiedy zaprosi tego kolegę, musi skonsultować z rodzicami. No bo przecież to wpływa.

00:10:34

Na całą rodzinę.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały