Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Siła osób Wysoko Wrażliwych

Natalia de Barbaro, Edyta Żmuda
Wysoka Wrażliwość ODC. 5/8

Jakie są mocne strony osób wysoko wrażliwych? Jak komunikować innym swoje potrzeby?

Transkrypcja video Siła osób Wysoko Wrażliwych

00:00:10

Dzień dobry państwu. Witam serdecznie.

00:00:14

Dzisiaj jest natalią barbarą Psycholożką, Trenerką, Socjolożką.

00:00:20

Rozmawiam o osobach wysoko wrażliwych o wysokiej wrażliwości i ich relacjach rozmawiamy w ramach platformy charaktery.

00:00:30

Plus, która to jest wspólnym dziełem redakcji czasopisma charaktery. Ja nazywam się wydarzy No, Jestem redaktor naczelną czasopisma charaktery.

00:00:44

Na pewno nie rozmawiamy. W takim czasie mam poczucie Wielkiej przemiany wielkiego przejścia.

00:00:52

I yy jeszcze zapomniałem, że jesteśmy naprawdę, bo jesteśmy w centrum i w trakcie procesu drogi, która wiemy na pewno, że że że się dzieje, że on już jest, ale nie wiemy do końca, dokąd nas doprowadzi.

00:01:08

Pamiętam badania, jesteśmy wyłączeni z mocno z życia z życia publicznego. Nasze relacje kształtują się w tym momencie zupełnie inaczej odbywają się w innej przestrzeni ll.

00:01:21

Ja ostatnio słyszałam takie 3 EE refleksje moich znajomych, z którymi yy, z którymi rozmawiają o tym, jak się jak się teraz czuje.

00:01:34

Jedna osoba powiedziała.

00:01:37

Czuję się, jakbym wyjechała samochodem i mówi, że i przede mną jest mogła. I to jest tak, że snop światła pada blisko reflektorów i po bokach widzę tylko jadę lasem i widzę tylko te drzewa i temu była przede mną i on i ona mówi.

00:01:54

Momencie tak tak to tak odbieram to, co się to, co się dzieje wokół, dokładnie tak się czuł.

00:02:01

Ja z kolei mam taką refleksję, że Jestem trochę jak takie pięcioletnie dziecko, naprawdę bardzo mocno. Ostatnio poczułam, że czuję się jakby, jakbym była takim dzieckiem 3 cztero pięcio letniej, które dopiero poznaje świat.

00:02:15

I to jest na zasadzie EE oglądam otwieram drzwi sprawdzam, ale tak naprawdę nie wiem co to jest i dopiero uczę się co ja z tym zrobię. Jak mam z tym funkcjonować, jaka jest w ogóle moja przestrzeń eksplorowania?

00:02:32

Jestem pojmowania decyzji, czy czy jakiś wypraw ryzyka bezpieczeństwa i tak dalej, a ile mała?

00:02:38

Eee powiedziała tak.

00:02:45

Czuję się, jakbym stała przy studni i chciała zaczerpnąć wodę.

00:02:52

I robiła to z wielką trudnością, że głab, które zanurzają w busku dni nie nabiora nie jest nabrane do pełna, tak jak zawsze, tylko walczę o to, żeby wyciągnąć tam chociaż po prostu nadżerkę wody. I teraz myślę sobie tak.

00:03:07

Te opowieści bardzo mocno pachną mi taką wysoką wrażliwością.

00:03:15

Takim początkiem tej rozmowy, jakby nie przypadkiem chciałam te opowieści uczynić, bo myślę sobie tak warto, aby osoby wysoko wrażliwe zdawały sobie sprawę ze swojego specyficznego pojmowania świata czy przyjmowania bodźców oraz kolejne warto, aby ich partnerzy też zdawali sobie z tego sprawę.

00:03:37

Bardzo są piękne, te metafory i pomyślałam sobie, że to, co jest, wydaje mi się tutaj wartościowe. To jest to, że wszystkie te 3 osoby.

00:03:50

No jakby PROCESOWAŁ y mówiąc takim chłodnym językiem, ale też metafory zo wały. No to jak się czują w ogóle przyglądały się temu.

00:04:00

I jest poczucie w tej pierwszej metaforze. Jest to poczucie, no takiego właśnie mgły. Tak pewnego osaczenia w tej 2 jest ciekawość i takie i.

00:04:15

Otwarcie na to, co taka recepty, żywność, otwartość na to, co się wydarzy i poczucie, że to jest nowa przestrzeń w tej 3 jest wyczerpanie i myślę, że te wszystkie 3 Stany w tej chwili są bardzo modre. Myślę, że zwłaszcza ten pierwszy i ten 3.

00:04:33

Są bardzo, że tak powiem popularne, no i rzeczywiście to jest też taka siła osób wysoko wrażliwych, że mogą łatwo wejść w kontakt z tym, jak się same czują, pod warunkiem, że ten snop światła z pierwszej metafory, że one skieruj jakby na siebie i zagrażam sobie to pytanie, to jest rzeczywiście niezbędne, bo jeżeli tego nie zrobimy właśnie wszyscy.

00:04:57

No ale osoby wysoko wrażliwe mają tutaj trochę jakby i lepiej i gorzej pod pod tym względem, bo czują więcej, ale też.

00:05:04

Mogą mieć łatwiejszy dostęp do tego, żeby to rozczytać. Jeżeli tego nie zrobili.

00:05:10

No to po prostu będzie teraz mniej będzie teraz trudniej zaczerpnąć tej wody z tej studni.

00:05:19

Wydaje mi się też ważna ta sekwencja, o której powiedziałaś, że że ważne, żebyśmy, żeby osoby wysoko wrażliwe, też mówię przez my, no bo jak by tutaj myśmy? Już wyszły tej sprawy z szafy obie.

00:05:33

Haha, że że że że ta sekwencja jest ważna, to znaczy, żeby najpierw dobrze rozeznać samej, a potem też dobrze zakomunikować światu.

00:05:42

Tą ten pewien rodzaj odmienności, no po to, żeby to nie było przykrywane. II osądzamy tylko tylko żeby było żle.

00:05:52

Normalnej, żeby można było nawet zrobić z tego pożytek z tej swojej wysoko wrażliwości.

00:05:57

Kiedy? Kiedy pomyślimy, jeszcze trzymając się tych metafor na przykład o tej sytuacji wyczerpania.

00:06:03

No to trzeba wykonać dodatkowy trud, żeby próbować temu wyczerpaniu zaradzić tutaj takie chwile wcześniej, że tak powiem za kulisami rozmawialiśmy o tym, że że, że nie wiem, można szukać wytchnienia, na przykład spacerując do lansu, ale nie każdy ma dostęp N nie każdy ma mam blisko domu i nie zawsze w tygodniu po pracy można się wyrwać, szczególnie, że za oknem jesień i ciemno trzeba szukać nowych rozwiązań takich, które.

00:06:33

Które będą przeciwdziałać temu wyczerpaną, ale to jest znowu wykonanie kolejnej pracy.

00:06:39

No tak tylko pytanie czy alternatywę w stosunku do wykonania tej pracy tak znaczy alternatywą jest mniej wykonanie tej pracy, a wiadomo, że ll składową wysoko wrażliwości jest taka no.

00:06:53

Nie wiem jak ten, no po prostu nad fill nad przeciętny poziom stymulacji to znaczy ll tej też z kolei przychodzi mi do głowy taka metafora.

00:07:05

Że jakby sobie wyobrazić na przykład pojemnik z wodą i do tego pojemnika z wodą wkładamy gąbkę i wkładamy kamyk tak to znaczy lll.

00:07:15

No osoba, która jest tym metaforycznym kamykiem, nie będzie tak nie będzie przepuszczać LI będzie się trzymała jakby w całości tak, natomiast osoba, która tak jak osoba wysoko wrażliwa ma właśnie taką naturę gąbki. Po 5 minutach oglądania wiadomości czy patrzenia na.

00:07:34

Różne pandemiczne.

00:07:38

Nagłówki będzie po prostu w będzie będzie chłonąć osoba, która wejdzie, która Jestem kamykiem i wejdzie do pokoju, gdzie ludzie się czują.

00:07:47

Na przykład Smutni przygnębieni, przygnębieni, wściekli ll będzie po tych 5 minutach, jakby w tym samym punkcie osoba, która wejdzie do pokoju, gdzie są ci smutni, przygnębieni, wściekli, a jest wysoko wrażliwa, będzie naszą człona. Tym po tych 5 minutach. W związku z tym, jeżeli nic z tym nie zrobi, ta ta gąbka.

00:08:08

Tak, czyli czyli osoba taka jak my, no to poproszę.

00:08:12

Znowu dzisiaj jakoś bardzo miłe, obie nas metafory ściąga, to nic z tym nie zrobisz, to jest trochę tak jakby powiedzieć tak. No dobra, zepsuły mi się hamulce w samochodzie nie działają mi światła, wycieraczki nie działają, ale ja jadę.

00:08:27

Tak znaczy nie zadbać o to, wiedząc, że Jestem cały czas w sposób niekontrolowany, poddawana jak by bardzo wysokiej z tym stymulacji, bo Wszystko mnie stymuluje, bo Wszystko chłonę, to jest fill. Ja bym nawet powiedziała niemoralne.

00:08:46

No nie myślimy często o moralności w kontekście traktowania innych, ale jest też coś takiego jak moralność w stosunku do siebie siebie siebie samych i wydaje mi się, że my sobie jesteśmy ll winni jakimś sensie właśnie w takim moralnym sensie.

00:09:04

Dbałość o siebie i rozpoznanie tego, w jakim jesteśmy stanie, już pomijając, że jeżeli tego nie zrobimy, no to po prostu wchodzimy w relacje zewnętrzne na dużo niższej jakości kontaktu.

00:09:16

A powiedziałaś tutaj o tym, że jest ciężej?

00:09:20

Ja czytam takie badania ostatnio, że dla wysoko wrażliwych 80% to jest symulacji idzie przez przez Taco widział, więc mam taką bardzo tutaj prostą prost.

00:09:33

No prostą podpowiedź czy coś to sama stosuję też przeczytałam, że warto to robić i po prostu zaczęłam to robić. To znaczy zamykanie oczu.

00:09:42

I to jest testem, możemy zrobić zamknięcie oczu na 3 sekundy. Prawie wykonam to.

00:09:55

Daje kroczę i odpoczynku. Wiesz, no tutaj już nie ma wymówki. Nie mam 3 sekund, żeby zamknąć oczu. Już tak to nie jest nie byl i w ogóle takie rozpoznanie na przykład też czułością serdecznością tego jak ja mam funkcjonować w tym świecie wirtualnym.

00:10:15

Po to, żeby żeby unikać tej nadmiernej stymulacji, też wydaje mi się bardzo ważne. Są różne sposoby, tylko warto to objąć uwagą i postawić przed sobą takie zadanie. Pół godziny kartka ołówek, co czuje? A przecież osoba wysoko wrażliwa bardzo ła.

00:10:35

Two to będzie mogła sprawdzić, co czuję to mnie przez Tymol o vje sumie od stymulowały wujec o co mi daje regeneracje?

00:10:44

Co mogę zrobić? Jak mogę l manipulować w takim dobrym znaczeniu tego słowa swoją codziennością, tak żeby po prostu być fajne dla siebie w tym i dbać właśnie o to, żeby w tej, żeby w tym wiaderku cokolwiek tam było, nie.

00:11:01

Może warto też być takim takim właśnie pięcioletnim odkrywcą i poszukiwaniem właśnie źródeł. Jak w takiej w takiej codzienności, bo ty mówisz o zamknięciu?

00:11:11

Odczuł przez 3 sekundy. Ja od razu sobie myślę, ja czasem pracując w domu już od kilku miesięcy zdalnie cały czas z monitorem świecący i skaczącym różnymi postaciami. Naprawdę czasami komunikuje, że potrzebuję tym razem wyłączyć kamerę i porozmawiać przez telefon.

00:11:32

Mało tego.

00:11:33

My już też wie, że wolę rozmawiać przez telefon przez głośnik, niż trzymają słuchawkę przy uchu, która gdzie ta czynność angażuje mnie bardziej, boi angażuje całą moją pozycję ciała i jednak też mam takie poczucie, że gdzieś tam ktoś mi krzyczy do ucha fill ta rozmowa jest dla mnie jest pogodniejsza i taka bezpieczniejsza jest to bezpieczniejsza przestrzeń, bardziej przyjazna dla mnie osoby wysoko wrażliwe, kiedy kiedy ten telefon mam przez jakby z głośnika, więc więc myślę sobie, że żebyśmy mieli my też jego szukamy.

00:12:03

Prostych rozwiązań EE w prostych codziennych sytuacjach, które taki pocichutku kropla po kropli jednak nas wyczerpują.

00:12:12

Absolutnie to w ogóle mi się wydaje. Bardzo ważne i ja w sesjach coachingowych przez przeszłam na audio, czyli robię taką sekwencję, że najpierw się widzimy przez minutę, żeby po prostu zobaczyć swoje twarze i się do siebie uśmiechnąć albo pomachać.

00:12:29

Jak nam smutno to się myciem uśmiechały, a potem potem przechodzę na na właśnie na słuchawki i nawet proszę klientkę czy klienta, żeby żeby sprawdził.

00:12:43

Czy niewoli zamkniętymi oczami i okazuje się, że wtedy mózg przestaje się zajmować tym ll po prostu obrabianiem tej dziwnej fill nienaturalnej sytuacji, że ja siebie teraz widzę, że no w ogóle tak, że patrzę na ciebie, że analizuje, co jest trudniejsze, bo bo bo nie mogą tego nie robić twoją twój wyraz twarzy i skupiam się na tym, co do mnie mówisz.

00:13:07

I ja ja słuchawkach, ale z kiszonych nie i to są naprawdę drobne rzeczy. Jest też taka akcja w ogóle.

00:13:16

Teraz często w firmach, że właśnie jest taka zasada, że kamerki mają być włączone i to jest zasada, która jest robiona po to, żeby jako pewnego rodzaju rodzaj kontroli, żeby było wiadomo, że ktoś tam nie wiem, po prostu nie nie ogląda filmu albo albo nie, nie gotuje zupę, chociaż tym może nie byłoby złego. Natomiast ja bym tutaj właśnie negocjowała.

00:13:41

Czyli wyjaśniła, bym, jeżeli mój menadżer czy moja menadżerka czegoś takiego ode mnie oczekuje, ja bym poprosiła o rozmowę jako osoba wysoko wrażliwa i powiedziałabym, że fl tego powodu można się wspomóc literaturą, bo tutaj bar naprawdę 2 pliki.

00:13:59

Stąd są dokładne opisy, dlaczego takie jest dla osoby wysoko wrażliwej? Dlaczego woli bez kamerki i negocjowała bym to też oczekując zaufania, że ja nie będę tego nadużywać i że to nie jest po to, żeby.

00:14:13

Żeby żeby oszukiwać tylko po prostu po to, żeby właśnie.

00:14:17

Uczestniczyć paradoksalnie bardziej wtedy, gdy Jestem ograniczona do tego jednego zmysłu, czyli do do słuchania.

00:14:24

Bardzo ważne jest to, co mówisz, bo to jest ten moralny obowiązek, który powiedziałaś wcześniej, żeby powiedzieć, to jest takiej pozycji uczciwości właśnie o swoje potrzeby na zasadzie będę lepiej funkcjonować, jeżeli czasami nie wiem, wyłączymy kamera, porozmawiamy inaczej. Nie wiem, dostanę 15 minut.

00:14:44

Na to, żeby spokojnie wypić kawę, patrząc przez yy przez okno, żeby widzieć.

00:14:49

Na bardzo półką moment. Najpierw odnalezienia tej potrzeby w sobie zdefiniowania jej i wypuszczany na zewnątrz i to on wydaje mi się bardzo ważne i też to, co mi się wydaje, ważne to jest, żeby jakby argumentacja.

00:15:06

Jeżeli rozmawiamy z osobą o takiej średniej wrażliwości albo albo nawet niskiej wrażliwości, żeby ona była jednak języku tej 2 osoby, czyli ja mogę powiedzieć, wiesz co, ja już nie mogę postem wykończona mnie to bym prostu.

00:15:20

Głowa mi pęka i tak dalej, albo potem nie mogę się zregenerować się wyczerpana. Mogę tak powiedzieć, ale mogę też powiedzieć.

00:15:30

Mam lepsze pomysły nie Jestem ll bardziej zaangażowana wtedy, kiedy nie, czyli jakby biznesowi powiedzmy, jeżeli to jest być ze soba, biznesowi się to bardziej opłaca ll, czyli trochę jakby samą siebie tłumacząc, tłumacząc język, nie tłumacząc w sensie tłumaczenia się tylko w sensie translators. Kim że ja po prostu tłumaczę.

00:15:58

Swoje potrzebę przedstawiam fl w kategoriach. No tak zwane klient to jest tak zwany język korzyści za przeproszeniem i myślę, że to też warto warto zrobić chyba że mamy do czynienia z 2 wrażliwą, to wtedy po prostu możemy mówić bez bez bez translacji, bez tłumacza.

00:16:18

Jeżeli jeżeli tak się zdarzy, że mamy partnera, czy w rozmowie, czy też po prostu w przestrzeni domu partnera życiowego z wysoką wrażliwością popro gruby, ale taco coffey momencie, kiedy właśnie w tej misce z wodą.

00:16:36

Mamy gąbkę i kamyk i.

00:16:39

Podjęliśmy decyzję trochę pewnie na zasadzie fascynacji jakimś innym, jakimś odrębnym kimś to jakimś to robię inaczej, a potem dochodzi do codziennego życia, do codziennych realiów.

00:16:49

A teraz do Sącza.

00:16:51

To powiedziałabym realia extremalne, no bo bardzo często małych małych przestrzeniach, bo już nawet nie będę mówiła domu tylko mieszkania 50 metrowego, 70 metrowego.

00:17:03

Jesteśmy przez wielu godzin zamknięci ll, jakby kilka osób, mając, że że naprawdę partnerka dzieci odbywa się w tej tej małej przestrzeni. Praca zawodowa 2 dorosłych osób, proc. Szkoła dzieci.

00:17:20

Moi mili.

00:17:20

Myśmy się robi duszno, jak to mówisz? Ja czuję, ve widzisz, to jest właśnie też jakoś taka wysoko wrażliwe. Wydaje mi się reakcja, ty to mówisz? Ja to nie tylko Witaj ja, to czuję ja czuję prostu takich.

00:17:31

Jakieś porady?

00:17:33

No i co?

00:17:35

Jest gęsto, no tak tutaj mam, że tak powiem. Kilka planów jest prawda, bo jest taki Plan po prostu przestrzenny ll, czyli co zrobić wtedy, jak jest właśnie ciasno gęsto i nie ma lel.

00:17:38

FI.

00:17:50

Przestrzeni znam takiej zamkniętej. Dla mnie to jest jeden Plan. 2 Plan to jest Plan komunikacyjny, więc jakby zaczynając do tego planu komunikacyjnego mnie się wydaje bardzo ważna, taka spokojna ll właśnie podparta, nawet jakimś tekstem ll czy tekstem czy wykładem czy no rozdziałem książ.

00:18:13

P czy czy chociażby Slajd Em o wysoko wrażliwości rozmowa z partnerem, partnerką o tym jak to jest mieć wysoką wrażliwość i wydaje mi się o tyle ważne.

00:18:25

Oderwanie tego od no po prostu pokazanie tego jako pewnego rodzaju ll typu osobowości L fill, żeby to nie było osobiste, tylko pokazali oparcie się o zewnętrzne źródło, czyli na przykład jak popatrzymy na na taco mówi profesor.

00:18:44

Lane Aron.

00:18:46

No to ona mówi, prawda, że to jest głębokość przetwarzania, że to jest właśnie wysoka stymulacja, wysoka empatyczność i tak dalej.

00:18:55

Pokazanie tego i zrobienie, ale nie w kłótni, tylko w dobrym dniu spokojnej rozmowy pod tytułem Ja tak mam i to nie jest przeciwko tobie, to nie jest o tobie. To jest po prostu o tym, czym ja wychodzę.

00:19:08

To jest mój punkt wyjścia, to jest mój kolor oczu. To jest mój wzrost tak, no to jest po prostu pewna okoliczność. Wydaje mi się ważne, żeby wyjść na. Po pierwsze jest to najpierw ja muszę sama wyjść.

00:19:19

Osądzając tego języka, który bardzo często osoby wysoko wrażliwe.

00:19:23

Że słyszały, czyli nie zadziwiaj, czym ty się przejmujesz, jak się można czymś takim przejmować? Ll i tak dalej. Tak.

00:19:32

Którym oparli na.

00:19:34

Ile można rozpromienia. Dlaczego ty tak masz? Ja w ogóle nie zwróciłem na to. Przyznam. Nie zwróciłam na to uwagi. Przesada naprawdę tak.

00:19:42

Tak tego języka jest pełno. Tak ja nie zwróciłem na to uwagi tak jak gdyby no dobra, czy nie zwróciłeś się jak wróciłam to, że ty nie zwróciłeś, jest miarą rzeczy, tylko jest po prostu twoim punktem widzenia, więc Popie.

00:19:53

Czy ja bym powiedziała tak w pierwszej osobie mówiąc, najpierw Il liczby pojedynczy ja się potrzebuję ze sobą dogadać na temat tego, że to jest ok.

00:20:04

Jak już to ustalę, że to jest ok, a nawet znaczy, po prostu jest i fajne i niefajne i trochę zależy jak ja z tym będę pracować, a potem z tym wychodzę w spokojnej rozmowie.

00:20:16

No to wtedy się zaczyna, od otwiera się przestrzeń do tego, żeby robić. No właśnie miejsce na te różnice nie ja miałam ostatnio taką scenę.

00:20:27

Przeglądaliśmy w trójkę moim mężem i moim moim 17 letnim naszym siedemnastoletni czynem. Serial LI była taka scena, że coś tam nawet nie wiem. Czy tak dnia aż wybuchu o coś spadło ze stołu chyba no i siedzimy w trójkę i tak siedzą nie tak.

00:20:44

A ja.

00:20:47

Wskakuje jakby bomba wybuchła w naszym pokoju.

00:20:52

No i tutaj mi syn który?

00:20:57

Zwraca się do mnie per Il zgredek Łowca Kredek Oj Zgredku Zgredku a ja na lekkim.

00:21:07

Na leki irytacji powiedziałem do niego szymek, ty Żyjesz z tego, że ja tak podskakuje w takim sensie, że 2 częścią tej samej.

00:21:19

Tej samej cechy, z powodu których ja podskakuje, jest to, że ja mogę zarabiać na swojej wrażliwości i na umiejętności wczuwania się mnie, czyli ja w tym dość takim okresowym komentarzu chciałam zwrócić uwagę, że po prostu to jest pewien zestaw którego częścią jest to jak łatwo.

00:21:40

Ja podlegam stymulacji a 2 częścią jest właśnie to, że że na przykład wyczuwam co się dzieje w innych ludziach.

00:21:49

No ale jon pot i teraz jak ja podskakuje dobry ja oczywiście dalej podskakuje.

00:21:54

Mu to on już wam jakby w ramach samoobsługi mówi, Aha, no tak ja pamiętam, ja z tego żyję, ja z tego żyję tak, że tylko wskakuje.

00:22:02

Oczekujesz, bo jak Biłaś Yy 2 sprawy i myślę, że tak chciałabym jeszcze rozmowy prawa na czynniki pierwsze, bo bo pierwsza rzecz jak zaczęłaś od mówić o tym, że trzeba posłuchać siebie, to ja myślę od razu lel, to jest perspektywa zaufa.

00:22:18

Miec zaufanie do samego siebie, do tego, co się czuje i to czy w kwestii tego, jak mi się rozmawia przez telefon czy wolę przez głośnik czy wolę przez słuchawkę, czy czy czy wolę na wizji czy wolę nie nic zaufanie do swojej potrzeby pod tytułem pół godziny proszę, chcę pobyć sama w pokoju i poczytać książkę pół godziny wystarczy, ale naprawdę nie przeszkadzajcie nie a 2 rzecz to jest ta umiejętność negocjacji.

00:22:44

Taka też racjonalna, bo to jest to, co ty powiedziałaś jeszcze wcześniej, że czasami z kimś rozmawiamy z takiej perspektywy uczuć emocji.

00:22:51

Też wrażliwość, a czasami z kimś trzeba. Z perspektywy biznesowej na przykład, bo do niego takie argumenty czy?

00:22:57

Proponując tego obszaru mówicie językiem tej 2 osoby, więc więc to jest fajne. Podobało mi się to, że to jest sięganie po język, jakby nie tylko mój i nie tylko tej mojej metaforyki, tylko też takiego konkretu racjonalnego.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały