Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Bliskość i niezależność - WWO wśród najbliższych

Natalia de Barbaro, Edyta Żmuda
Wysoka Wrażliwość ODC. 6/8

Jak zadbać o bliskość w relacjach przy jednoczesnym zachowaniu własnej autonomii i zdrowych granic?

Transkrypcja video Bliskość i niezależność - WWO wśród najbliższych

00:00:10

Teraz mi się z kolei przypomniało taki mój dialog. Moim z moim pierwszym chłopakiem, czyli ty miałam. Nie wiem chyba 16 lat i pamiętam, że do niego późno.

00:00:22

Nie w sensie dalekiej zmienie nazwy pan?

00:00:26

Pamiętam to takie 2 linijki w ogóle, o czym to było, ale pamiętam, że ja.

00:00:30

Mu powiedziałam ll.

00:00:33

Bo ty mnie rani, bo ty mnie ranisz a.

00:00:35

On powiedział, ale ciebie Wszystko rani.

00:00:38

Fill i w tej w tej kłótni ll, ale jakoś to we mnie zostało, bo sobie pomyślałam, że rzeczywiście jest ważny też ten kawałek, że fill ja muszę zrozumieć, że ten mój próg jest niżej niż kogo innego i że ktoś może nie mieć w ogóle intencje, żeby mi zrobić przykrość i jemu by to naprawdę nie zrobiło. Czy jej przykrości a mnie robi ll, czyli żeby też no nie demonizować tych tych.

00:01:06

Żeby się nie stawiać w pozycji. No właśnie, ofiary świata, która mnie nie rozumie i też żeby pilnować tego, żeby też jesteś.

00:01:17

Zobowiązani szanować tą odmienność osób, które mają inne rodzaj wrażliwości, prawda?

00:01:23

Jadą członków rządu do spraw takich moich potrzeb załatwiać sama, ale w takim sensie zrobiłam sobie nawet raz czytam taką taką listę kilku słów, które dla mnie są ważne i takie bezpieczne. Ll głęboka rozmowa, uważność, uwaga, spokój, przestrzeń myśli, głęboko *********

00:01:49

I dokładnie ja Jestem podobały, ale pomyśl sobie, że dla osoby o innej wrażliwości innej innym postrzeganiu to są takie słowo Boże.

00:01:50

No no i znowu teraz.

00:02:03

Ile ten człowiek potrzebuje właśnie uwagi, że owo i dlatego jest, że po prostu ile trzeba by poświęcić uwagi i energii na przykład mojemu partnerowi, który ma takie potrzeby, żeby tylko zadowolić Vito. Perspektywa dla kogoś, kto moglby poki też wysiłek, że o jesus.

00:02:20

Głębiej won.

00:02:25

Tak ale y jak?

00:02:26

Powiedziałaś to? Po pierwsze, znowu miałam to, że jak tym gwiazdy słowo to dla mnie po prostu jak takie jacuzzi, więc yy zresztą czytałam też ostatnio o tym, że ta fill ta pobudliwość emocjonalna u wysoko wrażliwych, nawet mocniej działa, czy tak zwanych pozytywnych bodźcach to jest w ogóle super wiadomością. To znaczy można powiedzieć, że nas nasz potencjalny.

00:02:51

Czy taka czy wzruszenie takie takie miłe poruszenie jest dla nas jeszcze bardziej dostępne niż te niż te negatywne? Więc to jest bardzo dobra wiadomość.

00:03:02

2 rzecz, która mi się wydaje ważna fill to jest fill, to, że nam nasz partner i musi tego wszystkiego dawać, to znaczy nasze oczekiwanie, że ja to muszę dostać.

00:03:14

To jest to co Esther perel mówi nie, że nie musimy wspierać. Znaczy, że idea, że partner czy partnerka ma być źródłem po prostu.

00:03:22

Przez pokrojenia wszystkich potrzeb naprawdę nikomu się nie. Po pierwsze jest historycznie nową myślą.

00:03:27

A po 2 jest myślą, która niekoniecznie czy koncepcją, która niekoniecznie służy związkowi, jeżeli.

00:03:33

Auto jest bardzo nowa myśl, bo to jest myśl, która ma EE ledwo 100 lat, albo nawet nie.

00:03:39

Tak no i Teraz ja bym w ogóle od tej myśli odeszła, to znaczy ja sobie myślę, tak na przykład ja uwielbiam ll ll bukiety i robić bukiety i układać bukiety, a potem podziwiać te bukiety.

00:03:53

Ll i mój mąż L, który jest człowiekiem wrażliwym, nie wysoko wrażliwym, ale wrażliwym fill, no to co może mi zaoferować w tej sprawie, to jest to, że ja się go pytam, mówię, bo i tak, ale piękny ten bukiet nie, a oni mówi on tak patrzy na niego przez pół sekundy i mówię, aha, lel i to jest to co on ma, no i ja go mogę być o to prawda, czyli mówić, ale jak to nie widzisz i tak i mieć pretensję, że on nie ma, że on się tak po prostu nie będzie tego tak głęboko przeżywał.

00:04:23

Ale mogę, żeby coś innego na przykład mogły zrobić i zrobiłam to gru.

00:04:28

Tak na fejsie.

00:04:29

Gdzie Kobiety, głównie Kobiety wrzucają.

00:04:33

Bukiety i się nawzajem nimi zachwycają. Znaczy wiecie mi się też. To jest tak, że osoby, które nas słuchają, że to jest ważne, żeby żeby te to wiadro ll dawać do tej studni, gdzie jest woda nie stać nad tą studnią układa jest tam głowy i wołać.

00:04:48

Dlaczego nie ma wody? Dlaczego nie masz dla mnie wody? Ja to znaczy bierzmy od tych, którzy mają, a nie domagajmy się od tych, którzy nie mają i oczywiście dalej jest ta przestrzeń wymiany.

00:05:00

Dalej jest możliwa ta przestrzeń wymiany i głębokie rozmowy i też uczą się osoby wrażliwe od wysoko wrażliwych. Na przykład zobaczyć coś, co ich zachwyci nas oby same nie zwrócił uwagi, ale jakby nie wymagajmy cudów tak samo jak oni wymagają od nas ll czy chciałabym żeby ja mam prawo oczekiwać, że mój partner nie będzie mnie nie będzie wywierał presji, żebyśmy oglądali serial, gdzie jest bardzo dużo brutalnych scen, bo ja tego po prostu nie chce tak, ale ja z kolei nie będę od niego wymagała, że bardzo chcieli na siłę.

00:05:33

Pochylał nad każdym nad każdą gałązką lawendy, no bo z kolei to nie jest.

00:05:39

Jego, czyli tutaj wręcz ważna symetria. Jeszcze jedna rzecz to, która mi się wydaje ważne i chciałabym o niej powiedzieć, bo jakoś wydaje mi się ważnym odkryciem w kontekście właśnie partnerstwa związków między osobami, gdzie jedna strona ma jest wysoko wrażliwe, a 2 nie.

00:05:58

Że często to, co się teraz dzieje, to jest to, że osoba wysoko wrażliwa, jakby czuje za tą osobę, która ma przeciętny poziom wrażliwości i wchłania jej emocje i w pewnym sensie przeżywa je za za za tego 2 człowieka fill to jest coś, co?

00:06:19

Wydaje mi się znowu, nikomu nie służy i warto, żeby to jakoś kontrolować, żeby obserwować się, kiedy to robię, bo to też nie pomaga tej 2 stronie, która w pewnym sensie zostaje.

00:06:34

No to już jest taka grubsza sprawę w pewnym sensie jeżeli ja czuję na przykład lęk czy niepokój za moich domowników, bo bo mnie to łatwiej przychodzi, to w jakimś sensie niechcący L może nie aż obcinam, ale odsuwam ich od kontaktów z.

00:06:50

Własnymi uczuciami i to jest taki proces, który już jest, może mniej uchwytny niż to, o czym mówiliśmy wcześniej, ale może być bardzo niebezpieczny i warto zadać sobie pytanie, kto przeżywa, czyje E moc je w naszym domu.

00:07:07

Mam od razu taką znowu znowu?

00:07:10

Będę w kręgu pięciolatków albo dzieci po prostu, bo jak opowiadasz o tej takiej nad kontroli i takie takim przeżywaniu emocji lęków potrzeb za za za inne osoby.

00:07:26

To myślę o dzieciach.

00:07:28

Myślę o takich sytuacjach, nawet teraz w przestrzeni domowej, kiedy pracujemy w domu.

00:07:35

Od kilku koleżanek i też z własnego doświadczenia. Ja słyszałam, miałam takie sytuacje, że przychodzi dziecko. Ja Jestem w trakcie pracy, nawet czasami.

00:07:43

W trakcie spotkania mama zobacz chodniczek zrobił coś tam, coś tam albo a czy to zrobiłam? Ładne jeżyki z plasteliny albo moja koleżanka fill nie może się ze mną spotkać. Mama jej nie pozwala wychodzić gdzieś tam na zewnątrz.

00:08:00

LI ja byłam przez chwilę taka zagubiona. Czy ja teraz mam powiedzieć, miałam takie sytuacje?

00:08:07

Eee córeczko to ta mniej więcej niku.

00:08:12

Mam teraz spotkanie Jestem teraz w trakcie pracy wrócę za pół godziny fill albo takie albo albo czasami mam w głowie taką mieć, żeby trzeba się jednak tym jeżykiem pozachwycać.

00:08:22

No to chwilę się pozachwycam, ale, ale czasami czuję taką nieszczerość. Taki taki zachwyt mnie w zasadzie ok. Żeby no żeby ona widziała, że jednak się tym zainteresował i teraz myślę sobie tak.

00:08:34

Gdzie jest moja potrzeba sprawdzenia się jako rodzica i takiego biegnie ęcia na każde wezwanie tego dziecka, tak jak by on movin miało 3 lata czy 5 lat, a już na przykład na 10 albo 12 albo 14.

00:08:46

Gdzie jest moja potrzeba i mała taka obawa i ta piła chęć zaspokojenia, bo ja od razu sobie wyobrażam, jak to dziecko się źle czuje, gdyby nie zignorowała, bo ja tak bym się źle poczuła. A gdzie? Niestety jednak taki komunikat świetnie, że fajnie ukryłaś Jerzy K totem, by zorganizuj sobie.

00:09:05

I ty się tym macierz, tak jak to się bycie rzecz natomiast swojemu.

00:09:08

Titanic a no jakby gdzieś gdzie jest ta granica? Pozostawić tego chomika z tym dzieckiem tego jeżyka no yy dać przestrzeń o to, żeby jakoś dogadała się z koleżanką albo wymyśliła sobie własne rozwiązanie, albo nawet czasami się porodziła. Myślę sobie o tej wysokiej wrażliwości w relacjach właśnie z dziećmi.

00:09:29

Fill no ja myślę, że to jest takie pytanie o to ll, że są 2 osoby i każda z nich czegoś potrzebuje.

00:09:39

Jerzy, jeżeli na przykład Delta, jeżeli powiedzmy ta córeczka potrzebuje, żebyś popatrzyła na tego jeżyka, można oczywiście znam komika ll można negocjować.

00:09:52

Serdecznie na tyle, na ile mamy cierpliwość serdecznie fill, kiedy będziesz się zachwycała, wydaje mi się, że lepiej się pozachwycać później, ale szczerze niż na odwal się trakcie Zuma.

00:10:06

I tyczy to jest jej potrzeba. Jeżeli ona przychodzi z tą potrzebą, to mi się wydaje, że to jest, że to jest ważne sn fill i pytanie, jak można negocjować między tym a tym co co ty masz do zrobienia? Ale 2 2 rzecz jest taka, że czasami ja też jako mama się na tym łapię.

00:10:23

Fill, że czasami my coś robimy dla dzieci takiego właśnie pewnego wyobrażenia na temat tego, co oni, co one potrzebują i ze swojego jakbys właśnie, że my już robimy sobie taką podróż w głowie.

00:10:36

Że EE, że wyobrażamy sobie, że im będzie przykro, więc idziemy, a czasami może być tak, że że to po prostu nie jest im potrzebne i my to robimy.

00:10:46

To bardziej z obawy niż z realnej potrzeby tej 2 strony i tutaj niezależnie od tego, że mówimy o dzieciach, wydaje mi się, że znowu jest, że tak zwana otwarta rozmowa na temat tego, czego potrzebujesz.

00:10:59

Jest yy jest czymś, jest czymś ważnym, czego potrzebujesz? Czego ja potrzebuję, że tutaj takie banie banie o symetrię jest czymś ważnym.

00:11:09

Dzisiaj minusy mi powiedział, mamy nie helikopter mi, czyli jest to pojęcie tego helikopter owego fill helikopter owego rodzicielstwa, czyli tego takiego, że helikopter krąży i ja umyślnie powiedziałam jej synowi o tym, żeby mi mówił, powiedziałam, mów mi, jak ci heli, jeśli czuję, że ja cię helikopter uje.

00:11:31

Mi po prostu temu w.

00:11:33

Czyli żeby nie rozgrywać tych wszystkich scenariuszy, które oczywiście cały czas tam są bardzo żywe w głowach i sercach i brzuchach wysoko wrażliwych osób, żeby nie rozgrywać tego fill tych swoich snach, tylko żeby wyjść z tym na jawę i po prostu sprawdzać.

00:11:49

Nie i ja bym powiedziała, czego znaczy ja czasem na przykład robię coś takiego się tam, czego dostajesz ode mnie za dużo czego Dostajesz ode mnie za mało to jeszcze chcesz mi powiedzieć?

00:11:59

I otwartością tylko to jest oczywiście łatwo spytać, a czasami gorzej usłyszeć odpowiedź nie to otwartością, że usłyszę coś, co może być dla mnie w pierwszym momencie przykre, ale potem się przyda wszystkim, ale też daję sobie prawo.

00:12:13

Czy staram się dawać sobie prawo do tego, żeby powiedzieć w ogóle to słowo potrzebuję. Już kiedyś rozmawiałyśmy o tym.

00:12:20

Za takie kapitalne słowo do używania w rodzinie. Wydaje mi się, że to tak jak su lipiec powinno być po prostu czymś podstawowym.

00:12:29

Słowem, w rodzinie tak potrzebuję. Tego ja teraz potrzebuje. Nie ja muszę, nie mogę, tylko jak już potrzebuję bardzo łagodne słowo, takie ofensywne nie atakująca i takie mam poczucie szczere, prawdziwe, tak to to jest słowo klucz potrzeby.

00:12:44

I jeszcze dodatku. Ono też zakłada i ćwiczy nas w tej naszej intra psychicznej inteligencji, czyli że No więc powiedziałam muszę ja potrzebuję rozeznać swoje, potrzebuje, że zanim je zakomunikuje.

00:13:04

Myślę sobie też o tym, jaka jest reakcja dzieci, jak rozmowa przebiega inaczej niż zwykle, czyli kiedy to nie jest pytanie.

00:13:11

Nie wiem co w szkole albo jak ci minął dzień, albo Chodź, porozmawiamy albo Opowiedz co tam u Ciebie, tylko jak to jest taka rozmowa, o której tym tej na przykład bardzo mi się podoba to co powie?

00:13:20

Wiedziałaś, czego jak ci daje wystarczająco, czego za dużo, czego potrzebujesz więcej? Bardzo ładne konsekwencja tak bardzo, bardzo mi się podoba.

00:13:29

Tak, ale pilnowałam tego, żeby potem on zrobił to samo, żeby dziecko potem ll to to samo, bo żeby nie było, bo gdyby było tak, że tylko rodzic **** co to staje się, to też rodzic redukuje się wtedy do roli.

00:13:43

I rodzica przestaje.

00:13:45

Być ll osobą, która ma te swoje potrzeby poza rolą. Wydaje mi się, że to jest ważna nauka dla naszych dzieci, że że my jesteśmy też osobi i osobami, które mają imiona, inne kawałki i tak dalej. Nie i w tym na przykład jak ta córka będzie wchodziła w trakcie Zuma Firmowego.

00:14:05

No to może może może najpierw zapuka, albo **** się, do której masz spotkanie się będzie miała świadomość, że że masz fill, jesteś też poza tą rolą.

00:14:15

Osobnym człowiekiem.

00:14:17

I potem jak będzie dorosłym człowiekiem, to to się przeniesie na to, że będzie miała świadomość, że inni ludzie mają inne potrzeby, jak spotka kogoś wysoko wrażliwego, albo ktoś wysoko wrażliwy spotkanie.

00:14:29

To też też, no wydaje mi się, że to jest jedna z najważniejszych rzeczy, jakie możemy dać naszym dzieciom. Szacunek do tego, że inni są inni.

00:14:38

Moja przyjaciółka powiedziała mi kiedyś takie zdanie, kiedy niekiedy tak przeklinałam moją nastoletnią córkę i różne jakby takie aspekty, które mi się podobały albo których się którymi się wątpiłam i ona mówi, ma przyjaciółkę mówi do mnie.

00:14:56

Da jej popełnić jakieś błędy?

00:14:59

Umrze. Ona postępowała pan ze swoimi już teraz dorosłymi syn.

00:15:03

Że, że jakby czasami po prostu dawała sobie też taki wewnętrzny luz. No i myślę, że to jest, że to jest kwestia też takiego głębokiego zaufania i to się też wiąże z tą z tą różnorodnością, której o której ty mówisz. Dajmy komuś też dziecku naszemu nastoletniemu trochę żyć po swojemu i czasami nawet popełnić błędy.

00:15:24

No to jest to jest rzeczywiście taka praca na wycofanie tej automatycznej empatii, czy też nawet powiedziałabym można nie empatii, tylko takiego nad no. Czasami nazywamy to elegancko empatią. To jest po prostu nadopiekuńczy.

00:15:38

Miałam taką scenę ostatnio fill na fill byłam z synem i psem na spacerze i ten pies gdzieś tam poleciał fill inną drogą gdzieś do lasu i powiedziałam fill, może byśmy może może byśmy poszli za nim bo się zgubi, a mój syn powiedział, daj spokój Mamo albo albo sobie poradzi, albo będzie miał nauczke. Ja się go spytałam i ty tak Żyjesz, a on powiedział o dokładnie tak, tak właśnie tak właśnie.

00:16:08

Że albo sobie poradzę, albo będę miał nauczke i pomyślałam sobie, kurczę, brawo, ja brawo, ja brawo, mój mąż, że?

00:16:16

Fill że, że następny chodzi z takim Al Gore.

00:16:21

Rytmem albo sobie poradzę, albo będę miał nauczkę, że to jest fajny film i pomyślałam sobie też o tym fill, że fill no.

00:16:31

Że też chyba chciałabym, żeby to dla mnie było takie proste czy albo sobie poradzę, albo będę miała nauczke podobał. Podobała mi się. To była taka lekcja ao.

00:16:43

Osoby wrażliwej, ale niewysoko wrażliwej dla osoby wysoko wrażliwej, że można podejść takim chłodem do tego, że pies leci w Las w stronę przeciwną niż dom.

00:16:53

Małe dziecko, które dopiero odkrywa świat. Nieco powiedziałam takie 3 cztero, pięcioletnie. Tak naprawdę jakby powiem nie nieświadomie, ale ma taką perspektywę albo sobie poradzę, albo będę będę mieć nauczke tak albo się przewrócę, stłukę kolano, ale potem się uczy, że ta kolanko się jednym godzi albo to albo jednak jest.

00:17:12

No ale, ale wolałabym się skupić na tym mi to kolanko się, że to kolanko się zagoi że nawet jeżeli były łapka, to ona też też po chwili przedstawię, że jakby któreś drzwi można otworzyć, a których któryś nie choćbyśmy nie wiem co zrobili, to po prostu ich nie otworzymy, bo nie dociągniemy, bo nie ma klucza, bo są po prostu za zabytek weź domin.

00:17:33

Więc to jest to to to jest trochę taka taka perspektywa. Mmm.

00:17:38

Albo sobie poradzę, albo tym nauczka, ale, ale właśnie jest to możliwość, bym sobie dam sobie radę. Myślę, że to jest bardzo dobre danie dla dla właściwych wszystkich wysoko wrażliwców.

00:17:49

Ja jakoś poczułam motyle znaczy dzieci, o których powiedziałaś swojej metaforze. Teraz już chodziły, biegały i tak dalej mnie się przypomniało, że że profesor, a on pisze, że jak jesteś wysoko wrażliwa, to masz pod opieką niemowlę. No jednak niemowlęcia tak nie powiesz.

00:18:06

L albo sobie poradził, żeby, bo będziesz miał nauczke, to jest za wcześnie i to, co mnie się wydaje, ważne to jest i to trochę też wracając do tego twojego pytania tą przestrzeń 50 m.

00:18:19

Żeby jednak pamiętać, że my naprawdę jako wysoko wrażliwi mamy na składzie czy też pod opieką taką bardzo, to nie znaczy, że my jesteśmy niemowlęciem, tylko to znaczy, że my mamy.

00:18:31

Tak bardzo kruchą strukturę pod opieką, że jesteśmy właśnie moralnie zobowiązani w stosunku do siebie, żeby o nią dbać i to nie oznacza, że ja się kładę, prawda?

00:18:43

Fill ubieram Bambosze Włącz America Fill albo chowam się pod koc i mówię, Utrzymujcie mnie, bo ja Jestem wysoko wrażliwe.

00:18:50

Zupełnie nie tylko, to znaczy, że że warto wzmacniać jest taką zewnętrzną instancję pewnego. No właśnie opiekuńczą, która będzie sprawdzać.

00:19:01

Z tym powiedzmy niemowlakiem, tak tym są najbardziej kruchym kawałkiem jak się masz, ile masz, jaki masz poziom baterii?

00:19:09

L jeżeli na przykład ll, która będzie właśnie dbać o tą regenerację, które nawet w tej przestrzeni tych 50 m metrów zadba o twój kawałek, to znaczy na przykład weźmie fotel, nawet jeżeli nie ma osobnego pokoju, to by było najlepsze, ale jeżeli nie, to na przykład weźmie fotel naklei na napis Fotel ma mamusi czy tatusia, bo wśród wysoko wrażliwych 30 dali się procent mężczyzn. Gdy ten fotel będzie odwrócony przodem do okna. Jeżeli nie jest jakiś wpływ.

00:19:39

Fill na to, co jest do którego okna, no to szukamy najlepszego widoku i wprowadzam na przykład reguły, że jak Jestem tyłem jak ten fotel jest tyłem.

00:19:49

Do do domowników a przodem do okna biorę ten na słuchawkach tam nie wiem pisul piano albo coś takiego, to ja akurat mówię o tym, czego słucham wieczorem L to no to wtedy wtedy to znaczy, że to jest moja przestrzeń, to znaczy ja można powiedzieć, Jestem dość okrutne, jeśli chodzi o reakcję na takie różne nie mogę, które ludzie mi przynoszą, tak nie mogę. Nie da się nie mogę, nie da się możesz, da się weź, włóż swoją twórczość.

00:20:19

100, żeby znaleźć sposób, bo nawet właśnie w blokowisku nawet Wood Kawalerce Zdjec.

00:20:28

Dzieckiem i partnerem czy partnerką bez balkonu można odwrócić jest fotel albo jak nie ma fotela, to jest krzesło, które można obrócić przodem.

00:20:37

Można włożyć słuchawki słuchawki. Myślę, że większość z nas jednak może sobie pozwolić na słuchawki. Za 15 zł ll można włączyć na youtubie właśnie tam na youtubie nie bo tam są reklamy i ty jesteś w środku tej muzyki i nagle ci się reklama reklama brutali zuje ci twoją muzykę, ale w każdym razie.

00:20:57

Można mieć dostęp do do łagodnej muzyki i naprawdę można znaleźć 4 razy dziennie po 3 minuty, żeby to zrobić i zamknąć oczy i też wynegocjować z rodziną, że to ci jest potrzebne L więc ja tutaj fill no można powiedzieć bez litości, jeśli mogłabym sobie uzurpować taką pozycję, że ja coś komuś każe. Oczywiście wiem, że nie mogę, ale chciałabym państwu i mimo Wszystko kazać to zrobić.

00:21:28

Osobom wysoko wrażliwym dlatego, że zależy od tego jakość naszego życia, fill i jakość też życia, ludzi wokół nas, bo my tego nie przeskoczymy.

00:21:39

Po prostu ten niemowlak będzie płakał, płakał coraz bardziej głodny i nie trzeba dużo, żeby go nakarmić.

00:21:49

Myślę też, chciałabym to chciałabym to jeszcze podkreślić, bo to, o czym ty teraz mówisz? Tak też Jeszcze raz tak podsumuję.

00:21:57

Że to kwestia zaufania do samego, do samego siebie i takiej wiary we własną kreatywność, sprawczość.

00:22:07

To jest to jest i taka perspektywa, że żebyśmy o tym nie zapominali, że to ja Jestem zdolny i sprawczy zapewnić sobie yy zagwarantować sobie taką własną przestrzeń i takie mocne poczucie.

00:22:22

Bezpieczeństwa, czy czy nasycenia siebie?

00:22:27

Kolejną rzeczą, którą chciałabym, że że że żeby żebyśmy jednak, żeby państwo wynieśli z tego.

00:22:33

Wtedy spotkania, żeby zapamiętali, że yy EE. Patrzmy też na tym 2 stronę naszych partnerów czy nasze dzieci, czy na osoby, z którymi współpracujemy, z którymi jesteśmy w kontakcie, że one mogą mieć inną perspektywę tak, żeby nie oczekiwać, że to ktoś inne.

00:22:48

Nie wiem, żeby nie utyskiwać, że jejku mam 5 telekonferencję dzisiaj i dlaczego nikt nie pomyśli, że ja już mam dosyć?

00:22:55

Dlaczego do mnie? Dlaczego do mnie ciągle ktoś wydzwania? Dlaczego wszyscy ode mnie czegoś potrzebuję? To jest to takie nasze Wszystko na mojej głowie.

00:23:03

Wróg niech sobie sposób. Czasami jak pojawia się to hasło Wszystko na mojej głowie i beze mnie nie wiem. Firma by padła beze mnie. Dzieci nie odrobiły lekcji beze mnie domu. To miałby nie wiem.

00:23:15

W kartonach z różnych firm przystankowych. Zróbmy sobie w tym momencie stałą i pomyślmy o tym, gdzie jest moją przestrzeń sprawczości.

00:23:22

Co ja mogę zrobić dla siebie wobec swoich potrzeb a w już jest rzeczywistość 2 osób, które mogą mieć zupełnie inne.

00:23:30

Absolutnie to, co mówisz, to jest dla mnie po prostu różnica między pozycją osoby dojrzałej a pozycją osoby, która jest w jakimś takim. No można powiedzieć fill chronicznym stanie.

00:23:42

W pewnym sensie dziecięcym, to znaczy, dopóki ja siedzę i narzekam, że świat mnie nie rozumie. No to jest, Jestem w jakiejś pozycji dziecięcej.

00:23:51

Pozycja dorosła oznacza, że ja właśnie tak jak w tej sekwencji, o której mówiłyśmy, rozpoznaje, czego potrzebuje i komunikuje te światła.

00:23:59

Fill i tutaj bardzo często na tym na tej rundzie ludzie wymiękają, to znaczy ja zakomunikowałam na przykład, że potrzebuje fl kąpać tam czy spędzić w łazience wieczorem pół godziny, a nie 5 minut. No i ktoś może powiedzieć Lll, no czemu tak długo?

00:24:16

Po 3 pół godziny no bo bo ktoś bo ktoś na przykład może nie rozumieć tej tego tej potrzeby tego schodzenia z bodźców, która jest tak ważna popołudniami wieczorami dla osób wysoko wrażliwych. No i wtedy pytanie, czyje na to, czy ja w tej 2 rundzie zrobię ja mogę powiedzieć?

00:24:33

No dobra, to spróbuję krócej i wtedy znowu samą siebie spędzam w tą pozycję dziecka, które będzie za chwilę nieszczęśliwe i obwiniał o świat, że że nie, że nie rozumie, albo mogę się uprzeć i ja bym była tutaj zatem, żeby się uprzeć.

00:24:47

Oczywiście to mnie będzie kosztować. Osoby wysoko wrażliwe, zwłaszcza introwertyczne. To będzie kosztować. No to sobie potem odpoczną sposób, który rozpoznają jako ważne, ale jest kluczowe, żeby fill, żeby. No właśnie nie, nie poprzez na tej jednej rundzie i po prostu.

00:25:05

Powiedzieć, nawet udając spokój, nawet jeśli we mnie w środku jest burza powiedzieć tak potrzebuję 20 min.

00:25:13

Mogę powiedzieć, Aha, bo ty potrzebujesz 5.

00:25:16

No tak 5.

00:25:17

Aha a ja potrzebuję 20 i w tym jest taka symetria, że.

00:25:23

Zabieg razem będzie trudno za 2 i 3 powinien też, ale potem to już wejdzie. Wejdzie nam w nawyk jest jest o wiele łatwiej, a poza tym tu jest jeszcze jedna perspektywa takiego takiej kreatywności w negocjowaniu.

00:25:35

No bo jeżeli potrzebuję, bo ja mam dokładnie taką sytuację w swoim domu.

00:25:40

Więc więc jeżeli potrzebujesz pół godziny na kąpiel no, to ustalcie też sobie takie godziny, w jakich to jest jak najmniej, jakby co kolidujące i takie trudne do do zniesienia. O której godzinie wskakujesz do tej wanny i jak to się ma do wam pozostałych domowników?

00:25:56

Event nie wskakujesz tylko powolnym ruchem przy dźwiękach.

00:26:02

Przy mało światła muzyka w pieczki, wchodzisz powolutku jak chodzę i jeszcze robię taki gest.

00:26:13

Jest etyczne.

00:26:14

Organista kompletnie kulę, żeby zejść tych bodźców i dopiero potem i dopiero po tych rzeczna w ogóle myć.

00:26:23

Jakby łapię się na tym, że ta perspektywa, którą widzę pławiąc się w wannie, musi być uporządkowane, że tak lubię, jak jest właśnie ta świeczka jest tym miejscu i to jest taki stały porządek. Ona zawsze.

00:26:38

Chodzi mi o te konkretnie świeczkę, że ona zawsze jest w tym samym miejscu, więc więc to jest też ciekawe, że ta perspektywa.

00:26:44

Mojego oglądu musi być.

00:26:45

EE musi być stała, to jest ciekawy wątek w kontekście tego, kiedy mówimy o o tym, że jesteśmy w samym środku wielki przemian rewolucyjnej przemiany tak naprawdę funkcjonowania przestrzeni psychospołecznej pojmowania granic naszej naszej sprawczości znaczy w ogóle pojmowania granic. Takim kontekście też czasowo przestrzenną.

00:27:08

Więc kiedy tyle rzeczy, nawet jak o tym mówię, po prostu moja głowa rośnie.

00:27:13

Tym bardziej ważne jest, by zadbamy o takie swoje swoje rytuały. Ll w kontekście, ile mogę zrobić, gdzie jest, gdzie jest koniec mojego sprawstwa, gdzie już zaczyna się po prostu też poczucie bezpieczeństwa?

00:27:27

2 osoby, ale właśnie za oba taka oto stałem świeczkę o tym stały rytuał kąpieli czy to będzie cokolwiek innego? Czy to będzie śniadanie? Czy to będzie układanie bukietu? Czy to będzie pół godzinie z książką, gdy pamiętajmy o sobie ice poszanowaniem też potrzeb granic.

00:27:44

Od 2 osoby, komunikacja ponad wszys.

00:27:47

Fill i też komunikacja ze sobą najpierw jakąś pomyślałam o tym, że w ogóle ten o ten druk, który pokazałaś, przypomniał mi takie zdanie.

00:27:57

P mecz od rent buddyjskiej nauczycielki ll rozluźnij się w środku burzy. Relax in the mill of the Storm.

00:28:07

Byliśmy w środku burzy, oczywiście łatwiej powiedzieć, niż zrobić chociaż akurat p wieczorem nie można zarzucić, że że nie podejrze nie podjęła tej pracy. No bo jest właśnie buddyjską nauczyciel.

00:28:19

Tylko i medytuje pewnie Kurczę 7 godzin dziennie fill tutaj bym aż tak nie aspirowała. Natomiast wydaje mi się też szczególnie ważne fill, żeby ten moment, w którym będziemy mówić Fill, w którym będziemy słuchane ll nie wiemy, na jaki moment trafimy, ale w momencie, w którym rozmawiamy, jest też tak, że jest bardzo dużo, bardzo mocnych, bardzo budzących niepokój informacji. Wszędzie tak to znaczy każdy z nas, czy chce, czy nie.

00:28:48

Ll po prostu słyszę słowo koronawirus jakieś 14 razy i jeśli pilnuję, żeby nie za często, a jak nie pilnuje to 127.

00:28:58

I w ogóle.

00:29:00

Jednak pewnego rodzaju kontrolowana izolacja od tych bodźców ll budzących lęk wydaje mi się bardzo ważna, żeby właśnie tym nie nasiąka cire, dlatego, że interes portalu informacyjnego.

00:29:12

Za przeproszeniem bardzo często jest taki, żebyśmy się jak najbardziej Bali. Niestety dlatego, że toba nie generuje zysk, bo my wtedy klikamy Klikamy trickami się podłączamy i to jest coś, co jest. To jest absolutnie fill w poprzek.

00:29:28

Wbrew temu, co jest dla nas dobre, jeżeli ja tego nie skontroluje, no to powiedzmy, że osoba o średnim poziomie wrażliwość.

00:29:35

Wyjdzie z dnia zmęczona. Powiedzmy w skali do 10 X 4, a ja przy tej samej ilości informacji na 44, więc to jest też taki rodzaj. Wydaje mi się moralnego obowiązku, żeby sobie dawkować, albo żeby sobie robić fill, no nie przypadkiem ludzie nazywają to detoksem. Dlaczego ludzie mówią o detoksie od fejsbuka czy czy od portali dlatego że to jest toksyna?

00:30:00

W wydaniu no może nie w 100 procentach, ale 90%, bo niestety fill. No właśnie taki jest interes biznesowy fill wielu wielu tych newsowych mediów. Mówię o newsowych mediach Il, który jest absolutnie sprzeczne z naszą higieną psychiczną, szczególnie jeżeli jesteśmy wysoko wrażliwi wieku, to już powoli kończąc odniosę się do tych realiów codzienności, o których, które gdzieś to Pan już, o których wspomniałaś.

00:30:31

Pod tytułem Gotowanie zupę EE więc jeżeli już tak jest, że gotujemy zupę.

00:30:38

Zadbajmy o to zwróćmy uwagę na to, czym się karmimy, jakby powiem to jako w takiej szerokiej metaforze w kontekście tego, co przed chwilą powiedziałaś, że tak jak wybieramy, czy wiemy, kiedy, kiedy czułem jakąś potrzebę przekąszenia czegoś, czy tą przekąską będzie jabłko, czy tam przekąską będzie krakers czy jakiś hit?

00:30:56

To tak samo jakby zwracałem uwagę na to czym się karmimy. Codziennie dociera też zewnątrz i od możemy się jak by chronić, tworzyć sobie niżna bo faktycznie to o czym ty mówisz z każdego kanału każdego po prostu kanału docierają do nas trudne informacje w każdej rozmawia.

00:31:13

No więc złapałam się ostatnio na tym, co powiedziałem głośno, żeby słuchajcie, umawiamy się, nie wiem na kawy czy cokolwiek w UE ogólnie, żeby sobie porozmawiać z innymi osobami.

00:31:28

Ale i tak wszyscy zawsze finalnie kończymy na rozmawianie o koronawirusie, gdzie kto zachorował i ten i tylko się nakręcamy. Dbajmy o to, czym się karmimy.

00:31:39

Absolutnie wydaje mi się, że to jest kluczowa metafora.

00:31:45

Sprawdza sprawdzania jak tak to co co wkładamy, co wkładamy po prostu swoje swoje ciała w swoje serca i fill i dosłownie i w przenośni.

00:31:59

Bardzo dziękuję Natalia za rozmowę.

00:32:01

I ja tobie.

 

Pozostałe odcinki

Podobne materiały